Aleksander Panajotow w barwach Rosji?

Rosyjskie media, powołując się na managera artysty oraz na kompozytora Igora Krutoja, podają, iż Aleksander Panajotow będzie miał zaszczyt reprezentować kraj na Eurowizji 2020.

Aleksander Panajotow wyborem rosyjskim na Eurowizję?

Rosyjski Nadawca Publiczny nie potwierdza jak i nie zaprzecza pogłoskom, jakoby Aleksander Panajotow miał reprezentować Rosję w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. To kolejny raz, kiedy ten piosenkarz jest brany pod uwagę. Pogłoski o jego chęciach reprezentowania Rosji pojawiają się regularnie od 2017 roku. Ostateczną decyzję nadawcy poznamy być może już w przyszłym tygodniu.

Aleksander Panajotow: kim jest?

Panajotow jest rosyjskim piosenkarzem ukraińskiego pochodzenia. Urodził się w Zaporożu, gdzie podjął naukę w szkole muzycznej. Już w wieku dwunastu lat zadebiutował na scenie i brał udział w wielu lokalnych konkursach muzycznych. Jako piętnastolatek komponował swoje pierwsze piosenki, które zgłaszał do licznych konkursów. Po ukończeniu szkoły muzycznej przeprowadził się do Kijowa, gdzie podjął studia na wydziale wokalnym.

W 2000 roku zwyciężył w międzynarodowym konkursie muzycznym Czernomorskije Igry w Skadowśku, a także zajął trzecie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Słowiański Bazar. Rok później wygrał konkurs Zołotoj Szlagier organizowany w Mohylewie, zdobył trofeum w festiwalu Diskawieri w Bułgarii oraz zwyciężył w festiwalu Morie Druziej w Jałcie.

W 2003 roku zdecydował się na podróż do Moskwy, gdzie wziął udział w przesłuchaniach do reality show Stań Zwiezdoj. Ostatecznie dotarł do finału programu. Po powrocie do Kijowa założył zespół o nazwie Alijans, w którym grał z czterema innymi muzykami. Grupa cieszyła się rozpoznawalnością w Kijowie, dzięki czemu grała w wielu lokalnych klubach muzycznych. W tym samym roku piosenkarz wziął udział w przesłuchaniach do rosyjskiego odpowiednika Idola, Narodnyj Artist, w którym zajął ostatecznie drugie miejsce. Został także wpisany do Księgi Czerwonej Zaporoża.

Aleksander Panajotow i jego związki z Eurowizją

W 2005 roku wziął udział w rosyjskich eliminacjach do 50. Konkursu Piosenki Eurowizji, do których zgłosił się z utworem Balalajka nagranym w duecie z Aleksiejem Czumakowem. 18 lutego para wystąpiła w trzecim półfinale selekcji i z drugiego miejsca awansowała do organizowanego tydzień później finału, w którym zajęła ostatecznie piąte miejsce z 11,6% poparciem telewidzów

W 2006 roku ukazała się debiutancka płyta studyjna Panayotowa zatytułowana Ledi Dożdia. W 2007 roku piosenkarz znalazł się na liście pięciu wykonawców branych pod uwagę podczas wyboru reprezentanta Rosji w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji, jednak ostatecznie przegrał z dziewczynami Serebro, które piosenką Song #1 wywalczyły dla kraju trzecie miejsce w konkursie. Rok później zakwalifikował się do stawki finałowej krajowych eliminacji eurowizyjnych, do których zgłosił się z piosenką Crescent And Cross. 9 marca wystąpił w finale selekcji i ostatecznie zajął drugie miejsce, przegrywając dwoma punktami z Dimą Biłanem, zwycięzcą 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, który w Belgradzie wykonał utwór Believe.

W 2010 roku światło dzienne ujrzał drugi album studyjny Panajotowa, zatytułowany Formuła Lubwi.  Ponownie wziął udział w krajowych eliminacjach eurowizyjnych, tym razem zakwalifikował się do finału selekcji z utworem Maya Showtime, z którym zajął szóste miejsce z 10,6% poparciem telewidzów.

14 lutego 2012 roku zaprezentował swój nowy singiel Nieriealnaja, który zwiastował trzeci album studyjny artysty. W ciągu kolejnych miesięcy ukazały się jego następne single: Gdie Ty?, Zа Gorizont oraz Аlfa i Omiega. Wszystkie utwory znalazły się na trzeciej płycie studyjnej piosenkarza, która zatytułowana została Alfa i Omiega. Swą premierę miała w grudniu 2013 roku.

5 lipca 2014 roku Panajotow zagrał koncert z okazji swoich trzydziestych urodzin. Odbył się on w sali koncertowej Mir w Moskwie, a zapis filmowy z koncertu został wydany na płycie koncertowej w grudniu tego samego roku. W tym samym miesiącu ukazał się również jego nowy singiel Wanilnoje Niebo. Na początku czerwca 2015 roku wydał swój nowy singiel Sami. Pod koniec lipca premierę miał jego utwór Obieszczaju, który nagrał w duecie z Saszą Spiłbierg.

Jesienią 2016 roku wziął udział w eliminacjach do piątej edycji programu Gołos, będącego rosyjską wersją formatu The Voice. Podczas przesłuchań w ciemno wykonał utwór All by Myself, który spopularyzowała Céline Dion. Piosenkarz swoim wykonaniem zachwycił wszystkich czterech trenerów, a w szczególności gwiazdy Eurowizji, Polinę Gagarinę jak i Dima Bilana. Panajotow ostatecznie dotarł do finału programu, w którym zajął drugie miejsce, przegrywając jedynie z Darią Antonyk.

W następnych latach prezentował nowe utwory i zbierał wyróżnienia rosyjskiej branży muzycznej m.in. nagroda specjalna ZD AWARDS-2019, a wydane rok wcześniej Imienami zostało uznane Piosenką Roku podczas festiwalu Nocz w obłakach.

Bardzo sprytnym posunięciem ze strony rosyjskiego nadawcy byłoby wysłanie do Rotterdamu piosenkarza pochodzącego z Ukrainy. Czy Rosja odważy się na taki krok?

Źródło: wikipedia.org, własne; foto: panayotov.ru

Exit mobile version