Alicja Szemplińska podczas drugiego odcinka eurowizyjnej "Szansy na sukces" (fot. eurowizja.tvp.pl)

Dziś druga odsłona Eurovision Song Celebration, tym razem z udziałem 21 artystów. Jednym z nich jest Alicja Szemplińska, którą usłyszymy z piosenką Empires. Program, w idei jego twórców, ma zastąpić półfinały największego konkursu muzycznego w Europie. Eurowizja 2020, tak jak szereg innych wydarzeń masowych, została odwołana. 

18 marca Europejska Unia Nadawców ogłosiła, że Eurowizja 2020 nie odbędzie się. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom fanów, EBU zapowiedziała kilka alternatyw zastępujących widowisko. Jedną z nich jest Eurovision Song Celebration.

Eurowizja 2020: co wiemy o Eurovision Song Celebration?

Format ma jak najpełniej odwzorować półfinały Eurowizji 2020, które odbyłyby się właśnie 12 i 14 maja. Łącznie zobaczymy artystów z 21 krajów. Wśród nich będzie także Alicja Szemplińska, reprezentująca Polskę. Podczas programu prezentowane są teledyski do piosenek z Eurowizji 2020 lub zwycięskie występy z selekcji. Materiały te uzupełniają wypowiedzi wykonawców lub komentarze fanów konkursu. Specjalnym punktem, który zorganizowano w tym roku po raz pierwszy, jest skrót utworów przygotowany przez sympatyków Eurowizji.

Różnica między Eurovision Song Celebration a Eurowizją 2020 jest jednak diametralna. W przeciwieństwie do konkursu, program nie jest oparty na rywalizacji. Jego idea to wspólne przeżywanie Eurowizji i dostarczenie społeczności fanów odrobiny radości w trudnych czasach epidemii. Nie będzie zatem głosowania, nie dowiemy się także, które kraje awansowałyby do finału. Poznamy jednak kolejność startową, według której uczestniczące państwa wystąpiłyby w konkursie. Zgodnie z losowaniem, które odbyło się pod koniec stycznia w Rotterdamie, Alicja Szemplińska miała wystąpić w pierwszej połowie stawki. 

Eurowizja 2020: kto wystąpi w Eurovision Song Celebration?

Eurovision Song Celebration będzie można śledzić jedynie na oficjalnym kanale konkursu na YouTubie. Początek transmisji o godzinie 21:00. Kwadrans wcześniej rozpoczniemy wątek komentatorski na grupie Warsaw Calling.

Pierwsza połowa:

 1. Austria: Vincent Bueno – Alive
 2. Czechy: Benny Cristo – Kemama
 3. Estonia: Uku Suviste – What Love Is
 4. Grecja: Stefania – Supergirl
 5. Islandia: Daði og Gagnamagnið – Think About Things
 6. Mołdawia: Natalia Gordienko – Prison
 7. Polska: Alicja Szemplińska – Empires
 8. San Marino: Senhit – Freaky!
 9. Serbia: Hurricane – Hasta la vista

Druga połowa:

 1. Albania: Arilena Ara – Fall from the Sky
 2. Armenia: Athena Manoukian – Chains on You
 3. Bułgaria: Victoria – Tears Getting Sober
 4. Dania: Ben & Tan – Yes
 5. Finlandia: Aksel – Looking Back
 6. Gruzja: Tornike Kipiani – Take Me As I Am
 7. Łotwa: Samanta Tina – Still Breathing
 8. Portugalia: Elisa – Medo de sentir
 9. Szwajcaria: Gjon’s Tears – Répondez-moi

Automatyczni finaliści:

 1. Francja: Tom Leeb – Mon alliée (The Best in Me)
 2. Hiszpania: Blas Canto – Universo
 3. Wielka Brytania: James Newman – My Last Breath

Z praktyki stosowanej na Eurowizji wynika, że pierwsza w kolejności zostanie pokazana szybka, dynamiczna propozycja. Spodziewamy się, że będzie to Serbia, Austria lub San Marino. Po niej będzie miejsce na jedną z ballad. Jako druga mogłaby wystąpić Alicja Szemplińska (Polska), Estonia czy Mołdawia. Ta pozycja startowa jest uznawana za najgorszą w konkursie, dającą najmniejsze szanse widzom na zapamiętanie utworu. Trzeba jednak przypomnieć, że przed czterema laty Michał Szpak występujący z drugim numerem startowym zdołał awansować do finału.

Alicja Szemplińska i Eurowizja 2020

Aby wziąć udział w Eurowizji, Alicja Szemplińska zgłosiła się do udziału w programie Szansa na Sukces. Eurowizja 2020. Wystąpiła w drugim odcinku formatu, w którym artyści śpiewali covery eurowizyjnych hitów. Awans do finału dał 18-latce z Ciechanowa kultowy utwór Edyty Górniak – To Nie Ja. W finale, 23 lutego, wykonała zwycięską piosenkę Loreen ze Szwecji, pt. Euphoria, a także własną kompozycję Empires. Jej tekst odwołuje się do natury człowieka, który gromadzi dobra i buduje cywilizacje, zapominając o wartościach naprawdę istotnych.

Po zdobyciu maksymalnej liczby punktów od widzów i jurorów, Alicja Szemplińska została wybrana na reprezentantkę Polski na Eurowizji 2020. Piosenkę na konkurs przygotowali m.in. Patryk Kumór oraz Dominic Buczkowski-Wojtaszek, odpowiedzialni za stworzenie hitu Superhero, z którym Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior. Jeszcze w marcu nasza reprezentantka wypuściła oficjalny teledysk do utworu, a także wzięła udział w nagraniu eurowizyjnej pocztówki. Na ten moment nie wiemy, czy Alicja Szemplińska ponownie dostanie szansę występu w konkursie. Sama wokalistka wyraża zainteresowanie.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=172&v=s_Y7mMka4SQ&feature=emb_title

Eurovision Song Celebration uzupełni sobotni koncert – Eurovision: Europe Shine A Light. Początek transmisji o godz. 21:00 na kanale TVP 1. Pół godziny wcześniej Telewizja Polska wyemituje specjalny program – Alicja Szemplińska – Droga do Eurowizji, w którym mamy poznać ciekawe szczegóły dotyczące wokalistki.