Eurowizja 2020 Alicja Szemplinska
Alicja Szemplińska miała reprezentować Polskę z "Empires" na Eurowizji 2020. (fot. Konrad Szczęsny)

Alicja Szemplińska miała reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Ten z uwagi na zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa został odwołany. W tym roku nie odbędzie się kolejna edycja najpopularniejszego widowiska na świecie. Mamy komentarz artystki dotyczący sytuacji.

Alicja Szemplińska o Eurowizji 2020:

Po godzinie od opublikowania przez Europejską Unię Nadawców informacji o odwołaniu konkursu, Alicja Szemplińska zamieściła komentarz na swoim profilu na Instagramie:

Kochani! Spełnił się niestety najgorszy scenariusz i tegoroczna Eurowizja Rotterdam 2020 została odwołana. Powód jest wszystkim bardzo dobrze znany. Zdrowie jest jedno, więc dbajmy o nie, jak potrafimy najlepiej! Teraz wracam do studia, aby nagrywać kolejne utwory i będę Was informować na bieżąco o postępie moich prac. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie u ściskam w tym nie łatwym dla nas czasie! Stay tuned.

Wiadomość, jaką Alicja Szemplińska wystosowała na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Alicja Szemplińska: droga do Eurowizji

17-latka z Ciechanowa o wyjeździe na Eurowizję marzyła od dziecka. Wtedy też rozpoczęła się jej ogólnopolska kariera. W 2016 roku zwyciężyła w programie Hit Hit Hurra, pokonując m.in. Alicję Regę, późniejszą reprezentantkę Polski na Eurowizji Junior. W ubiegłym roku jak burza przeszła przez format The Voice of Poland, którego dziesiątą edycję ostatecznie wygrała. W styczniu i lutym tego roku wzięła udział w programie Szansa na Sukces. Eurowizja 2020. Wykonaniem legendarnego przeboju Edyty Górniak z Eurowizji 1994 r. w Dublinie wyśpiewała sobie finał selekcji. W nim zaprezentowała cover utworu Loreen Euphoria, z którym Szwedka wygrała Eurowizję 2012 oraz własną kompozycję Empires. Ta zdobyła największe uznanie zarówno jurorów, jak i publiczności, dzięki czemu Alicja Szemplińska została zwyciężczynią Szansy na Sukces i tym samym reprezentantką Polski w Rotterdamie.

W rozmowie z portalem eurowizja.org, Alicja Szemplińska zdradziła, że jej piosenkę przygotowali Patryk KumórDominic Buczkowski-Wojtaszek oraz Laurell Barker. Pierwsza dwójka to autorzy hitu Superhero, z który Viki Gabor wyśpiewała wygraną w Eurowizji Junior. Ich ostatnią produkcją jest piosenka Jak Gdyby Nic. To premierowy singiel zwycięzcy trzeciej edycji The Voice KidsMarcina Maciejczaka. Z kolei Laurell Barker jest dobrze znana fanom Eurowizji. To ona napisała dwie ostatnie propozycje reprezentujące Szwajcarię w konkursie. Druga z nich, She Got Me, ostatecznie uplasowała się na czwartym miejscu podczas finału w Tel Awiwie. W tamtym roku o zwycięstwo biły się także dwie inne jej kompozycje – Sisters (Niemcy) oraz Bigger Than Us (Wielka Brytania).

Dowiedz się więcej o „Empires”!

Eurowizja 2020 odwołana:

18 marca Europejska Unia Nadawców wystosowała komunikat, w którym poinformowała o odwołaniu Eurowizji 2020. Konkurs nie zostanie przeniesiony, a ponadto jego najbliższa edycja odbędzie się w maju 2021 roku. Toczą się rozmowy miedzy EBU i nadawcami dotyczące możliwości reprezentowania krajów w 2021 roku przez artystów wybranych w tym roku. Najprawdopodobniej opublikowane piosenki nie będą mogły wybrzmieć podczas Eurowizji 2021. Rotterdam jest gotowy do zorganizowania konkursu w przyszłym roku.