Alicja Szemplińska podczas drugiego odcinka eurowizyjnej "Szansy na sukces" (fot. eurowizja.tvp.pl)

Alicja Szemplińska jest jedną z finalistek programu Szansa na sukces. Eurowizja 2020! W najbliższą niedzielę poznamy artystę, który będzie reprezentował Polskę w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Co wiemy o najmłodszej uczestniczce finału selekcji?

Alicja Szemplińska wygrała drugi odcinek eurowizyjnej odsłony programu Szansa na sukces jako jedna z najmłodszych uczestniczek tego formatu. Awansowała do finału po wykonaniu legendarnego dla Polaków utworu To nie ja!z którym Edyta Górniak zajęła drugie miejsce na Eurowizji w 1994 roku. W odcinku usłyszeliśmy właśnie największe przeboje Konkursu Piosenki Eurowizji, ale to interpretacja Alicji najbardziej przekonała jury. O jej wygranej zadecydował panel, w skład którego weszli byli polscy reprezentanci: Cleo (2014), Michał Szpak (2016) i Gromee (2018).

Alicja Szemplińska zwyciężczynią drugiego odcinka „Szansy na sukces. Eurowizja 2020”🚨🎤 Zobaczcie jeszcze raz fantastyczną interpretację utworu Edyty Górniak „To nie ja!”👌🤩

Posted by Szansa na sukces on Sunday, February 9, 2020

Alicja Szemplińska: pierwsze kroki na scenie

Alicja Szemplińska urodziła się 29 kwietnia 2002 roku, zatem jeśli uda jej się pojechać do Rotterdamu w polskich barwach, będzie pierwszą reprezentantką naszego kraju urodzoną w XXI wieku. Pochodząca z Ciechanowa 17-latka śpiewać zaczęła już jako dziecko. Rozwijała swoją pasję i talent, uczęszczając do ciechanowskiego Domu Kultury i występując w chórze kościelnym. W pełni profesjonalną naukę śpiewu rozpoczęła w wieku 12 lat.

Pierwszy duży sukces nadszedł pod koniec 2016 roku, kiedy wygrała program Hit! Hit! Hurra! Finałowe wykonanie utworu Listen z repertuaru Beyonce najbardziej oczarowało telewidzów. Co ciekawe, obecna w studio programu Edyta Górniak ze wzruszeniem przyznała, że chciałaby, by Alicja była jej córką! Warto dodać, że w jednym z odcinków Ala wykonała piosenkę Kolorowy wiatr, którą Edyta Górniak tuż po eurowizyjnym sukcesie nagrała jako polską wersję utworu z filmu Pocahontas. Nagrodą za zwycięstwo było zaproszenie do nauki śpiewu pod okiem Setha Riggsa, trenera Michaela Jacksona.

Alicja Szemplińska zwyciężczynią The Voice of Poland 10 

Sukces w Hit! Hit! Hurra! nie był jednak zamknięciem kariery Alicji w programach typu talent show. We wrześniu 2019 roku młoda artystka wystartowała w jubileuszowej edycji programu The Voice of Polandktórą ostatecznie wygrała! Podczas przesłuchań w ciemno wykonała utwór Scars to your beautiful Alessii Cary, odwracając wszystkie fotele trenerów. Następnie zdecydowała się na współpracę z Tomsonem i Baronem. Potem przyszły kolejne sukcesy. Wykonaniami takich utworów, jak Unconditionally, 1+1 czy I don’t wanna miss a thing, utorowała sobie drogę do finału. Tam po raz kolejny zmierzyła się z twórczością Edyty Górniak, śpiewając Litanię z debiutanckiego krążka polskiej legendy eurowizyjnej z 1995 roku. W finale programu zaprezentowała debiutancki singiel Prawie my, który osiągnął niezwykłą popularność w kolejnych dniach po wygranej.

Sukces Prawie my i dalsza kariera 

Debiutancka piosenka Prawie my na prawie trzy miesiące od swojej premiery ma już na koncie ponad trzy miliony odsłon w serwisie YouTube. Alicja Szemplińska znalazła się na szczytach wielu list przebojów i zagrała dziesiątki koncertów, włączając w nie występy z jej trenerami z programu The Voice. Przebój młodej artystki został stworzony przez Dominica Buczkowskiego-Wojtaszka i Patryka Kumóra, czyli współtwórców piosenki Superhero, z którą Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019. Ten sam duet wraz z eurowizyjną weteranką Laurell Barker odpowiada również za utwór Alicji Szemplińskiej na Eurowizję 2020.

Alicja Szemplińska: obejrzyj wywiad o finale preselekcyjnej Szansy na sukces

Szansa na sukces. Eurowizja 2020: o finale 

Finał programu Szansa na sukces. Eurowizja 2020 odbędzie się 23 lutego o 15:15 i będzie na żywo transmitowany na antenie TVP2. Do walki o reprezentowanie Polski w Rotterdamie staną zwycięzcy trzech odcinków eliminacyjnych: Kasia Dereń, Alicja Szemplińska i Albert Černy. Każdy z artystów zaprezentuje cover eurowizyjnego przeboju i swój własny utwór, z którym będzie miał nadzieję pojechać na Eurowizję 2020. O wynikach konkursu zadecydują zarówno profesjonalni jurorzy, jak i widzowie w głosowaniu SMS.

Źródła: The Voice of Poland, eurowizja.tvp.pl, YouTube/ASzemplinskaVEVO, fot. eurowizja.tvp.pl

 

3 KOMENTARZE