Alicja Szemplińska wraz z jurorami programu "Szansa na Sukces. Eurowizja 2020", fot. Instagram.com/alicjaszemplinska

Gdyby nie epidemia koronawirusa w Europie, dokładnie za dwa tygodnie rozpoczynałby się pierwszy półfinał Eurowizji 2020. Nas wielkie emocje czekałyby dwa dni później, kiedy to Alicja Szemplińska walczyłaby o finał z utworem Empires. Choć Eurowizja 2020 jest odwołana, fani konkursu emocjonują się tym, kto mógłby wygrać tegoroczną edycję. Sprawdziliśmy najpopularniejsze dotychczas przeprowadzone symulacje głosowania. Które kraje pojawiają się w czołówce i jak wypadła Alicja Szemplińska?

18 marca Europejska Unia Nadawców zdecydowała, że Eurowizja 2020 nie odbędzie się z powodu epidemii koronawirusa. Kilka dni później EBU poinformowała o tym, że wybrane w tym roku piosenki nie wybrzmią w przyszłorocznej edycji. Polskę w Rotterdamie miała reprezentować Alicja Szemplińska z balladą Empires. 21 krajów już potwierdziło udział w konkursie w 2021 roku, z czego 13 stawia na tych samych reprezentantów. Telewizja Polska nie zabrała stanowiska w sprawie udziału w Eurowizji 2021.

Eurowizja 2020: kto wygrałby zdaniem youtuberów? Jak wypadła Alicja Szemplińska?

Jak co roku youtuberzy i portale eurowizyjne prowadzą plebiscyty, w których wyłaniają przewidywanego zwycięzcę Eurowizji. Nie inaczej jest w tym roku. Sympatycy konkursu jak zwykle stają na wysokości zadania, starając się przeprowadzić symulację głosowania oddającą wiernie zasady konkursu.

Say Eurovision!

Prowadzony przez fana z Hiszpanii kanał Say Eurovision! przeprowadził symulację głosowania cieszącą się największą popularnością. Finałowe wyniki obejrzano na ten moment prawie 200 tysięcy razy. Twórca kanału zaprosił do udziału jurorów ze wszystkich 41 krajów. Są to głównie inni youtuberzy oraz eurowizyjne portale jak 12xal z Azerbejdżanu. Co ciekawe, wśród jury znajdziemy także artystów znanych z Eurowizji, krajowych selekcji lub Eurowizji Junior. Punkty z Macedonii Północnej przyznała Jana Burczeska (Eurowizja 2017), z Francji noty podał Slivàn Areg (Destination Eurovision 2019), a ze Szwecji Dotter (drugie miejsce w Melodifestivalen 2020). Słowenię reprezentowała Lina Kuduzović (trzecia pozycja na Eurowizji Junior 2015), Serbię i Maltę młode wokalistki występujące na Eurowizji Junior 2019 – Darija Vracević i Eliana Gomez Blanco. 

W głosowaniu przeprowadzonym przez Say Eurovision! Alicja Szemplińska zajęła 22. miejsce z dorobkiem 50 punktów. Najwięcej punktów (10) przyznała jurorka z Wielkiej Brytanii, trenerka wokalna, prowadząca na YouTubie popularny kanał oceniający możliwości wokalne artystów – Honest Vocal Coach. Wynik może nie zachwyca, ale warto dodać, że zdaniem oceniających piosenka Empires powinna znaleźć się w finale konkursu. Ponadto Alicja Szemplińska otrzymała wyróżnienie jako najbardziej niedoceniona artystka w stawce.

Jurorzy z 41 krajów najwyżej ocenili Szwajcarię (Repondez-Moi), Szwecję (Moves) i Litwę (On Fire). Ostatecznie w czołowej piątce znalazły się poza Litwą i Szwajcarią także Bułgaria (Tears Getting Sober), Malta (All Of My Love) i Azerbejdżan (Cleopatra).

https://www.youtube.com/watch?v=s_Y7mMka4SQ

ESC Shane

Z kolei na kanale ESC Shane znajdziemy symulację głosowania powstałą w oparciu o głosy youtuberów oraz fanów konkursu. W sumie w ankiecie wzięło udział 4500 osób. Ponownie Alicja Szemplińska została doceniona i wybrana jako finalistka. W sumie Polka zajęła 18. miejsce zdobywając 73 punkty. Widzowie kanału ESC Shane obstawili Maltę na zwycięstwo w Eurowizji 2020. Na kolejnych miejscach znajdziemy Bułgarię, Azerbejdżan, Szwajcarię i Norwegię (Attention).

Alan Torres

Francuski YouTuber Alan Torres przeprowadził ranking piosenek z Eurowizji 2020. Zestawienie powstało na podstawie głosów oddawanych w ankiecie przez 5952 obserwatorów kanału. Alicja Szemplińska zdobyła łącznie 6459 punktów, dzięki czemu sklasyfikowano ją na 22. pozycji. Czołowe lokaty zajęły ponownie: Szwajcaria, Bułgaria, Malta, Litwa i Norwegia. 

Kanał Eurovision Hub również opracował swoje wyniki. Jako członkowie jury wystąpili youtuberzy na co dzień komentujący konkursowe propozycje. Widzowie kanału stanowili pozostałe 50% głosów. Zarówno fani, jak i jury przyznawali punkty wszystkim 41 piosenkom, które brały udział w finale konkursu. 18 youtuberów doceniło głównie utwory z Islandii (Think About Things), Litwy, Szwajcarii, Niemiec (Violent Thing) oraz Rosji (Uno). Kompozycja Empires zdobyła na tym etapie tylko 5 punktów. W głosowaniu online Alicja Szemplińska zyskała dodatkowe 9 oczek, co pozwoliło na zajęcie 30. pozycji w stawce. Najwyżej oceniono Szwajcarię.

Eurowizja 2020: co czeka nas w najbliższym czasie?

Swoje głosowanie Eurojury prowadzi także portal Eurovoix. Znamy już finalistów z pierwszego półfinału. Są to m.in. kraje postrzegane za faworytów: Litwa, Azerbejdżan, Norwegia, Malta, Szwecja czy Rosja. Rezultaty drugiego półfinału będą znane jutro. Głosy z Polski przyznają Ifi Ude (Krajowe Eliminacje 2018), Saszan (Krajowe Eliminacje 2018 i Szansa na Sukces 2020) oraz Aleksandra Nykiel (Szansa na Sukces 2020). Fani mogą głosować także w polskich plebiscytach Dziennika Eurowizyjnego i kanału Byle do Maja, czy Destination Eurovision i grupy eurowizyjna. Cały czas możecie też wziąć udział w głosowaniu przygotowanym przez OGAE International. Wystarczy do 3 maja zarejestrować się na stronie konkursu. 

Dowiedz się więcej o OGAE Eurovision Fan Contest