Krzysztof Zalewski na scenie podczas 55. KFPP w Opolu (fot. TVP)

Już dziś wieczorem alternatywa zamknie 56. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Na deskach opolskiego amfiteatru zaprezentują się najwięksi przedstawiciele tego gatunku. Start transmisji o godz. 21:00 w TVP1 i TVP Kultura.

Powoli staję się już tradycją, że dodatkowy – czwarty – dzień KFPP w Opolu należy do przedstawicieli muzyki alternatywnej. Organizowany od 2016 roku (z przerwą w 2017 roku) pod patronatem TVP Kultura koncert jest szansą zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności przez najbardziej obiecujących reprezentantów tej sceny muzycznej.  Do tej pory byli to m.in. Kortez, Katarzyna Nosowska, Ralph Kamiński, Daria Zawiałow czy Krzysztof Zalewski (preselekcje 2008).

Tegoroczny koncert składać się będzie z dwóch części. Pierwsza poświęcona zostanie sześćdziesięcioletniej historii polskiego bigbitu. W 1959 roku w Gdańsku powstał założony przez Franciszka Wielickiego zespół Rhythm & Blues, którego kontynuacją byli Czerwono-Czarni – pionierzy rock’n’rolla w Polsce. W ramach jubileuszu artyści sceny alternatywnej młodszego pokolenia zaprezentują publiczności w Opolu i przed telewizorami autorskie wersje największych hitów, m.in. Czerwonych Gitar, Breakoutu, Grupy ABC, Klanu, Polan czy Dzikusów.

Na scenie zaprezentują się m.in.:

  • The Dumplings
  • Rebeka
  • Barbara Wrońska
  • Miuosh
  • Lao Che

W drugiej części koncertu, transmitowanej już tylko na antenie TVP Kultura, artyści występujący w koncercie z okazji 60-lecia polskiego bigbitu, zaprezentują się we własnym repertuarze. Czwarty dzień festiwalu zakończy występ współzałożyciela zespołów Brygada Kryzys i Tilt, twórcy ścieżek dźwiękowych i piosenek m.in. do filmów Psy 2, Słodko gorzki i ReichTomka Lipińskiego, który w tym roku świętuje 40-lecie pracy artystycznej.

Podobnie jak w poprzednich latach koncert poprowadzą Agnieszka Szydłowska i Marek Horodniczy. Za reżyserię odpowiada Grzegorz Sadurski.

źródło: tvp.pl