Do rozpoczęcia prób w Wiedniu pozostał tylko tydzień. Edurne postanowiła opublikować wersję symfoniczną do swojego eurowizyjnego utworu „Amanecer”. Co jeszcze przygotowała dla nas reprezentacja Hiszpanii?

Tegoroczna hiszpańska reprezentantka opublikowała nową wersję utworu Amanecer. Zgodnie z zapowiedziami, do pracy nad nową aranżacją Edurne zaprosiła orkiestrę stacji RTVE oraz Chór Filharmonii Narodowej. Mimo że od premiery materiału video minęło zaledwie kilka dni, to już nowa wersja zyskała rzeszę fanów, a niektórzy z nich twierdzą, że Hiszpania zyskałaby ogromnie, gdyby narodowy nadawca we współpracy z Edurne postanowili wykonać eurowizyjny utwór w najnowszej aranżacji. Co prawda, utwór Amancer w ostatecznej wersji przedstawionej EBU został lekko wzbogacony o dodatkowe brzmienia, co w efekcie ma podkreślić dramatyzm utworu.

Hiszpania w tym roku nie wyjechała w promujące tournée po Europie. Wokalistka postanowiła skupić się na promocji utworu w kraju. Edurne odwiedziła ponad 50 programów rozrywkowych, muzycznych oraz śniadaniowych. Grała kilka koncertów, m.in. w Madrycie, Barcelonie oraz w Maladze. Ponadto odwiedziła niemal wszystkie hiszpańskie rozgłośnie radiowe i sprawiła, że w kraju ponownie o Eurowizji stało się bardzo głośno. Do tego przyczyniło się również zachowanie TVE, która wielokrotnie podkreślała o możliwym sukcesie hiszpańskiej reprezentantki w Wiedniu. Co ciekawe, utwór Amanecer zdobył trzykrotnie pierwsze miejsca na trzech najważniejszych listach muzycznych w Hiszpanii – czy zatem popularność eurowizyjnego utworu przełoży się jakkolwiek w sukces w Austrii?

https://www.youtube.com/watch?v=0euuRuYW9tE

Za finalną wersję hiszpańskiego utworu odpowiadają Tony Sanchez Ohlsson (współautor wielu hiszpańskich kompozycji, m.in. Quedate Conmigo oraz I love you mi vida), Peter Bostrom oraz niekwestionowany król eurowizyjnych utworów Thomas G:son. 

Z oficjalnego komunikatu TVE dowiedzieliśmy się, że cała reprezentacja pracuje ciężko, aby uzyskać upragniony końcowy efekt w postaci jak najlepszej prezentacji scenicznej w Wiedniu. W zeszłym tygodniu została nakręcona druga wersja eurowizyjnej pocztówki, zostały wybrane stroje sceniczne i wyprodukowane gadżety, single oraz pamiątki eurowizyjne.

Z kolei kilka dni temu Edurne wystąpiła na uroczystym przyjęciu w austriackiej ambasadzie w Barcelonie – materiał video z tamtejszego spotkania zamieszczamy poniżej:

Czy Hiszpania zdoła utrzymać dobrą passę i ponownie zobaczymy ten iberyjski kraj w top 10?

Źródło: OGAE Spain, rtve.es, espanamusica.es, eurovision.tv, inf. wł., youtube.com

Zdjęcie: ORF