Analiza kolejności startowej Melodifestivalen 2018

Już za nieco ponad trzy tygodnie rozpoczną się szwedzkie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji, Melodifestivalen. Po raz pierwszy w historii weźmie w nich udział znany polski artysta. 

Nie od dziś wiadomo, iż Melodifestivalen to jedne z najbardziej wyczekiwanych preselekcji sezonu eurowizyjnego. Christer Björkman, producent tego dużego przedsięwzięcia, sam nie ukrywa, iż w Melodifestivalen nie ma miejsca na przypadki i każdy szczegół musi zostać dopięty na ostatni guzik. Budowanie emocji wokół samego widowiska jest również domeną szwedzkiej telewizji, która nawet najmniejszą rzeczą jest w stanie przyciągnąć uwagę całej rzeszy eurowizyjnych fanów. I tak też było dziś, gdy Christer Björkman wraz z Davidem Lindgrenem ujawnili półfinałową kolejność startową podczas specjalnie przygotowanej facebook’owej relacji na żywo. Fani konkursu wiedzą, iż wiele można wyczytać z kolejności startowej. Można między innymi poznać gatunki piosenek, ich tempo a nawet szanse na sukces w konkursie!

Kolejność startowa Melodifestivalen 2018

Poniżej przedstawiona jest analiza kolejności startowej oraz przewidywania półfinałowego rezultatu. Opierane są one na poprzednich edycjach konkursu a także na informacjach na temat artystów i ich piosenek oraz powinny być traktowane nieco z przymrużeniem oka.

Półfinał 1: Karlstad (3 lutego)

  1. Sigrid Bernson – Patrick Swayze
  2. John Lundvik – My Turn 
  3. Renaida – All The Feels
  4. Edward Blom – Livet på en pinne 
  5. Kikki Danielsson – Osby Tennessee 
  6. Kamferdrops – Solen lever kvar hos dig
  7. Benjamin Ingrosso – Dance You Off

Piosenki otwierające półfinał są z reguły utworami z gatunku up-tempo i w 3 na 4 przypadkach w tym roku ta reguła znów się potwierdza. W pierwszym półfinale znajdziemy stricte popowe utwory (Renaida, Sigrid Bernson czy Benjamin Ingrosso), 2 ballady (John Lundvik, Kikki Danielsson) oraz 2 „nowoczesne” szlagiery ( zwrotu tego bardzo chętnie ostatnio używa sam Christer Björkman!).

Kolejność startowa wskazuje na jednego, głównego faworyta tego półfinału, którym jest Benjamin Ingrosso.  Benjamin ze względu na jego rozpoznawalność w Szwecji nie powinien mieć żadnego problemu z awansem do finału. Do TOP 4 powinna się również załapać Sigrid Bernson oraz Kamferdrops. Ta pierwsza otwiera cały konkurs, co z reguły okazuje się być dobrym znakiem dla artystów zaś Kamferdrops jest ostatnio w Szwecji bardzo popularna za sprawą coveru utworu Kikki Danielsson. Z reguły w pierwszym półfinale awans znajdzie również jakiś muzyczny żart. W tym roku zaprezentuje nam go Edward Blom. Raczej bez szans na jakiekolwiek powodzenie mają Kikki Danielsson oraz John Lundvik, którym może być bardzo ciężko przebić się przez głosowanie aplikacją.

Przewidywanie rezultatu:

Finał: Benjamin Ingrosso, Kamferdrops    Andra Chansen: Sigrid Bernson, Edward Blom

 

Półfinał 2: Göteborg (10 lutego)

  1. Samir & Viktor – Shuffla
  2. Ida Redig – Allting som vi sa
  3. Jonas Gardell – Det finns en väg
  4. Margaret – In My Cabana
  5. Stiko Per Larsson – Titta vi flyger
  6. Mimi Werner – Songburning
  7. Liamoo – Last Breath

W tym półfinale zaprezentowanych zostanie aż 5 utworów up-tempo. Są to Samir & Viktor, Ida Redig, Margaret, Stiko Per Larsson oraz Mimi Werner. Liamoo zapowiada popowy utwór o średnim tempie zaś Jonas Gardell typową balladę ze zmianą tonacji w ostatnim refrenie.

Zwycięzca programu IDOL 2016 oraz aktualny faworyt do zwycięstwa całego Melodifestivalen, Liamoo, już według statystyk powinien być pewien awansu do finału. Kłopot pojawia się przy obsadzaniu reszty miejsc. Samir & Viktor mają utwór niesamowicie taneczny i chcą nim zmusić szwedów do tańca. Warto jednak zauważyć, iż Szwedzi nigdy nie pozwolili im awansować bezpośrednio do finału – duet zawsze kwalifikował się dzięki półfinałowi drugiej szansy. Ida Redig, Margaret oraz Mimi Werner zaśpiewają popowe, szybkie utwory, lecz za każdą z pań przemawia coś na niekorzyść. Są to pozycja startowa (#2 rzadko kiedy daje artyście awans do dalszej rundy), poprzedni udział w konkursie (Mimi Werner odpadła w swoim półfinale w 2016 roku) czy pochodzenie (artyści zagraniczni rzadko odnoszą sukcesy podczas konkursu) Teoretycznie bez szans jest Jonas Gardell, który podobnie jak Kikki Danielsson może mieć kłopot aby przyciągnąć do siebie młodszych widzów korzystających w nadmiarze z oficjalnej aplikacji Melodifestivalen.

Przewidywanie rezultatu:

Finał: Liamoo, Samir & Viktor               Andra Chansen: Margaret, Mimi Werner

 

Półfinał 3: Malmö (17 lutego)

  1. Martin Almgren – A Bitter Lullaby
  2. Barbi Escobar – Stark 
  3. Moncho – Cuba Libre
  4. Jessica Andersson – Party Voice
  5. Kalle Moraeus & Orsa Spelmän – Min dröm
  6. Dotter – Cry
  7. Mendez – Everyday

Trzeci półfinał konkursu okazuje się być niezwykle różnorodny. W stawce znajduje się szlagier (Jessica Andersson), ballada (Dotter), latino – rap (Moncho), urban r’n’b (Barbi Escobar), utwór mid/up-tempo (Martin Almgren) oraz latino – pop (Mendez).

Trzeci półfinał słynie z tego, iż jego wyniki są nieprzewidywalne. Na pewno ze względu na pozycję startową na uwagę zasługuje Mendez, uczestnik Melodifestivalen 2002 oraz 2003. Zwycięzca Idola z 2015 roku, Martin Almgren, również jest aktualnie typowany przez fanów i bukmacherów do awansu do finału. Ze względu na rozpoznawalność, do TOP 4 przedrzeć również mogą się Kalle Moraeus oraz Jessica Andersson. Szerzej nieznana wokalistka Dotter jest także bardzo wysoko typowana u bukmacherów więc również nie powinna być skreślana.

Przewidywanie rezultatu:

Finał: Martin Almgren, Mendez            Andra Chansen: Dotter, Jessica Andersson

 

Półfinał 4: Örnsköldsvik (24 lutego)

  1. Emmi Christensson – Icarus
  2. Elias Abbas – Mitt paradis
  3. Felicia Olsson – Break That Chain
  4. Rolandz – Fuldans
  5. Olivia – Never Learn
  6. Felix Sandman – Every Single Day
  7. Mariette – For You

W czwartym półfinale znalazło się miejsce dla 3 utworów up-tempo (Elias, Olivia, Mariette), utworu mid-tempo/schlager pop (Felicia Olsson), dansband/schlager (Rolandz), musical pop (Emmi Christenson) oraz dla jednej ballady (Felix Sandman).

Mariette jest aktualnie drugim nazwiskiem w kolejce do zwycięstwa całego konkursu.  Spoglądając wstecz na jej poprzednie sukcesy jest wielce prawdopodobne, iż zobaczymy ją w finale. Wysoko obstawiane są również Emmi Christenson oraz Olivia. Emmi otwiera stawkę czwartego półfinału z silnym musicalowo – popowym utworem zaś Olivia za którą stoją Anton Ewald, Astrid S czy ekipa Wiktorii (MF 2016,2017) zaprezentuje utwór z gatunku tropical house, który jest aktualnie bardzo popularny.  Elias Abbas oraz Felix Sandman pomimo wykonywania dwóch różnych stylistycznie utworów celują w tę samą publiczność i to właśnie między nimi może rozegrać się walka o miejsce w TOP 4. Ze względu na kolejność startową, Felix wydaje się mieć nieco większe szanse na awans niż Elias.

Przewidywanie rezultatu:

Finał: Mariette, Olivia               Andra Chansen: Emmi Christensson, Felix Sandman

Oczywiście bez znajomości konkursowych utworów nie jesteśmy dokładnie w stanie przewidzieć, które piosenki przejdą do finału czy półfinału drugiej szansy. Fragmenty utworów po raz pierwszy usłyszymy na dwa dni przed każdym półfinałem.

Pierwszy półfinał Melodifestivalen odbędzie się 03.02.18 o godz 20:00 na SVT 1 oraz SVT Play. 

Źródło: SVT       Foto: SVT

Exit mobile version