Dziś w Lidköping odbędzie się runda dogrywkowa szwedzkich selekcji Melodifestivalen 2014 – o finał raz jeszcze powalczy Helena Paparizou, zwyciężczyni Eurowizji 2005

Ośmiu artystów spośród wszystkich 32 uczestników szwedzkich selekcji ma już zapewniony udział w finale, który odbędzie się już za tydzień w Sztokholmie. Pozostały jeszcze dwa miejsca, które zajmą zwycięzcy dzisiejszej Andra chansen, czyli rundy dogrywkowej.

Artyści, którzy zajmowali miejsca 3. oraz 4. w swoich półfinałach, otrzymali szansę by raz jeszcze spróbować awansować do finału i wystąpią dziś w Sparbanken Lidköping Arena. W pierwszej części głosowania, spośród ośmiu uczestników, pozostanie tylko najlepsza piątka. Później odpadnie kolejna piosenka, co sprawi, że na placu boju pozostaną już tylko cztery. Te z kolei zostaną podzielone na dwie pary – utwór, który zdobył miejsce 1. w pierwszej turze głosowania, zmierzy się utworem z miejsca 4. Zdobywca miejsca 2. w pierwszej turze głosowania zmierzy się natomiast z utworem sklasyfikowanym na miejscu 3. Artyści wykonają swoje utwory raz jeszcze, a po kolejnej turze głosowania, do finału Melodifestivalen awansuje po jednym wykonawcy z każdego pojedynku.

Jeżeli komukolwiek się wydaje, że utwór, który w finale znalazł się dzięki awansowi z rundy dogrywkowej nie ma żadnych szans na walkę o ostateczne zwycięstwo, jest w dużym błędzie. Rok temu, Robin Stjernberg, po tym, jak w swoim półfinale zajął 3. miejsce, awansował do wielkiego finału dzięki udziałowi w Andra chancen. Tydzień później ten finał wygrał, dzięki czemu reprezentował Szwecję podczas Eurowizji w Malmö.

Wśród uczestników dzisiejszego konkursu widnieją dwa wielkie nazwiska – Helena Paparizou i Martin Stenmarck. Oboje rywalizowali już ze sobą podczas Eurowizji w 2005 roku – wtedy lepsza okazała się Helena, która w barwach Grecji wygrała wtedy cały konkurs. O awans do finału według notowań bukmacherów walczyć powinien także Linus Svenning oraz zespół JEM.

W ramach interval actu dzisiejszego koncertu, na scenie pojawi się zwyciężczyni Eurowizji 2013 – Emmelie De Forest.

Runda dogrywkowa Melodifestivalen 2014 już dziś o 20:00. Transmisja na stronie svt.se/melodifestivalen.

(fot. svt.se)