Nina Kraljić przedstawiła dziś swoją ekipę, z którą będzie walczyć o udział w finale dla Chorwacji! Kto będzie wspierał Chorwatkę na scenie? Kto zasiądzie w jury?

Dziś odbyła się konferencja prasowa podczas której telewizja HRT przedstawiła pełny skład ekipy chorwackiej na Eurowizję 2016. Przypomnijmy, że kraj powraca do rywalizacji po dwóch latach przerwy, a ponowny udział związany jest z popularnością programu „The Voice” z którego wywodzi się Nina Kraljić oraz z powodu obchodów 60-lecia istnienia telewizji publicznej. Przedstawiciele HRT przyznali też, że spodziewają się pięknego prezentu w postaci sprowadzenia konkursu Eurowizji do Zagrzebia, gdzie ostatni raz show organizowano w 1990 roku po zwycięstwie Jugosławii.

Europejska Unia Nadawców poinformowała, że pełny skład wszystkich komisji jurorskich ogłosi pod koniec miesiąca, ale Chorwacja i Czechy już podały nazwiska swoich sędziów. W skład chorwackiej komisji wejdą Dusko Mandic (członek formacji „Srerbna krila” – reprezentant Jugosławii 1988), Boris Djurdjević (kompozytor piosenki „Celebrate” – Chorwacja 2011), Pamela Ramljak (członkini trio Feminnem – Bośnia 2005, Chorwacja 2010), Damir Kedzo oraz młoda wokalistka Kim Verson. Komentatorem Eurowizji będzie Dusko Curlić, a punkty z Zagrzebia poda Nevena Rendelli.

Nina Kraljić zaśpiewa „Lighthouse” w towarzystwie czteroosobowego chórku, w skład którego wchodzą osoby bardzo doświadczone w świecie Eurowizji. Będą to Andrej Babić, Martina Majerle, Danijela Vecerinovic oraz Lino Lacmanovic Cucic. Andrej to chorwacki kompozytor, który swoją przygodę z konkursem zaczął już w 2003 roku jako kompozytor „Vise nisam tvoja” dla Claudii Beni (Chorwacja), z którą zaśpiewał na scenie w Rydze jako chórzysta. Później wszedł w skład ekipy Bośni 2005 (kompozytor „Call me”), Słowenii 2007 („Cvet z juga”), Portugalii 2008 („Senhora do mar”), Słowenii 2009 („Love Symphony”) oraz Portugalii 2012 („Vida minha”). Jego utwory startowały w preselekcjach Chorwacji, Serbii, Słowenii (słynna „Mandolina” Sasy Lendero), Gruzji, Szwajcarii, Białorusi czy Portugalii (m.in. „Mea Culpa” Catariny Pereiry).

Martina Majerle to doświadczona chórzystka, która na Eurowizji pojawi się już po raz ósmy! Wspomagała na scenie reprezentantów Chorwacji (2003), Słowenii (2008, 2011, 2012) i Czarnogóry (2008, 2014), a w 2009 roku śpiewała dla Słowenii jako główna wokalistka u boku Quartissimo. Niestety „Love Symphony” nie dostało się wtedy do finału.

Źródło: Eurosong.hr, fot. Eurosong.hr

2 KOMENTARZE

  1. „Piękny prezent?” – fajnie, Chorwacja była bardzo wysoko w notowaniach jeszcze miesiac chyba temu. Ale co sie stało? Dlaczego po opublikowaniu wersji „live” notowania mocno spadły, mozna powiedziec do poziomu notowan Szpaka czyli miejsce 10-15?