„Arcade” do Tel Awiwu! Poznaj holenderski utwór na Eurowizję 2019!

1
1671
fot. Spotify

Dziś dowiedzieliśmy, że utwór z jakim Duncan Laurence będzie reprezentować Holandię na nadchodzącym Konkursie Piosenki Eurowizji w Izraelu to Arcade. Czy artysta ma szansę sprowadzić konkurs do Amsterdamu? 

Jak podaje portal Songfestivalweblog.nl utwór skomponował sam artysta we współpracy z Wouterem Hardy oraz Joelem Sjöö. Hardy wcześniej współpracował z popularną holenderską wokalistką, która występuje pod pseudonimem Kovacs. Natomiast Sjöö to szwedzki kompozytor, który ma na koncie produkcje utworów m.in. duetu Rebecca & Fiona, Erika Rappa (JESC 2011).

Pierwszy o wyborze tego utworu, jako holenderskiej propozycji na Eurowizję donosił w styczniu program Shownieuws. Opublikowano w nim również inną wersję tego utworu.

Duncan to wokalista nie posiadający jeszcze ugruntowanej pozycji na lokalnym rynku muzycznym. Artysta w 2014 roku wziął udział w The Voice of Holland, gdzie dotarł do etapu półfinałowego. Przed rokiem ukończył studia na Rockacademy w Tilburg. Decyzją o jego wyborze telewizja AVROTROS odstąpiła od stosowanej w latach ubiegłych strategii, kiedy do konkursu byli wystawiani artyści cieszący się w Holandii sporą popularnością.

Zdaniem swojej trenerki z The Voice of Holland Ilse DeLange (ESC 2014) Duncan może pochwalić się nie tylko znakomitym głosem i talentem do zdolnego poruszania się pomiędzy wysokimi i niskimi dźwiękami, ale jest także bardzo autentyczny. Ponadto muzyka jest jego prawdziwą pasją a widzowie napewno będą mogli zauważyć to podczas występu w Tel Awiwie.

Podczas prezentacji utworu w programie De Wereld Draait Door artysta przyznał, zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, że to właśnie Ilse zadzwoniła do niego z pytaniem, czy mogłaby przedstawić AVROTROS kilka z jego autorskich propozycji. Komisja wskazująca artystę i utwór miała być zdmuchnięta z fotela po przesłuchaniu Arcade. Zdaniem członka komisji Cornalda Maas, utwór ma międzynarodowy charakter, opowiada szczerą historię i posiada bardzo silną melodię.

Arcade zostało napisane przez artystę jeszcze w czasie odbywania studiów w Rockacademie w mieście Tilburg. Opowiada prawdziwą historię o zmarłej dziewczynie, którą Duncan znał w młodości. W klipie do utworu, za który odpowiedzialny jest fotograf Paul Belaart jest wiele symbolicznych odniesień. Tafla wody symbolizuję nadzieję po śmierci a nagość artysty to odniesienie do bezbronności.

Póki co, nie wiadomo czy teledysk będzie punktem wyjścia dla prezentacji scenicznej podczas Eurowizji w Izraelu.

W 2018 roku Holandię reprezentował wokalista Waylon, który zajął 18. miejsce w finale z utworem „Outlaw in ‚Em”. Chociaż podkreślał on, że jedzie do Lizbony po zwycięstwo, w ostatecznej klasyfikacji zajął 18 – te miejsce w finale.

Duncan Laurence będzie starał się o awans do finału konkursu podczas drugiego półfinału zaplanowanego na czwartek 16 – tego maja. Artysta pojawi się podczas drugiej połowy koncertu razem z reprezentantami m. in. Azerbejdźanu, Chorwacji, Malty czy Rosji.

Źródło: AVROTROS, Songfestivalweblog, Shownieuws, AD.nl

Poprzedni artykułLuca Hänni szwajcarską nadzieją na Eurowizję 2019!
Następny artykułBiałoruś zdecydowała – Zena do Tel Awiwu!
Karol Bołotin
W Stowarzyszeniu OGAE Polska od 2008 roku. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji obejrzałem w telewizji w 2003 roku, kiedy miastem gospodarzem była Ryga. Każdy członek rodziny miał wówczas swój ulubiony kraj na jaki głosował. Tradycyjnie tylko mojej mamie udało się wytypować zwycięzcę. Sertab była jej faworytką od samego początku. Natomiast wśród wszystkich artystów którzy sięgnęli po eurowizyjne trofeum, do grona moich osobistych ulubieńców zaliczam Conchitę, Carolę oraz Dane International. Jeżeli chodzi o państwa które lubię najbardziej, to zdecydowanie muszę wymienić Szwecję (co raczej nie powinno dziwić), jak również Hiszpanię, Francję i Holandię. Tą ostatnią opiekuję się również w swojej pracy dla eurowizja.org. Królestwo Niderlandów jest zdecydowanie najbliższe mojemu sercu ponieważ to tutaj mieszkam i pracuję na co dzień.

1 KOMENTARZ