Arilena Ara
Arilena Ara, reprezentantka Albanii w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie, fot. eurovision.tv

Rozpoczynamy nowy format. Codziennie będziemy publikować sylwetkę reprezentanta kolejnego państwa na tegorocznej Eurowizji. Dziś, na pierwszy ogień idzie Arilena Ara, która w Rotterdamie wystąpi w barwach Albanii z piosenką Fall from the Sky!

Śladami preselekcji: pieśń narodowa i kursor w tle, czyli Albania i Festivali i Këngës

W niedzielę 22 grudnia 2019 Arilena Ara wygrała 58. edycję Festivali i Këngës. Oczywiście nie obyło się wówczas bez kontrowersji. Spośród piątki jurorów, faworytka fanów, Elvana Gjata, prowadziła wśród zagranicznych gości (m. in. Christera Björkmana, producenta wykonawczego szwedzkiego Melodifestivalen). Nie miała jednak takiego powodzenia u jurorek krajowych, które wyżej oceniły piosenkę Ary. Arilena zdobyła łącznie 67 punktów, czyli o trzy więcej od Gjaty. W ten sposób poznaliśmy pierwszą artystkę na tegorocznej Eurowizji. Nową, angielskojęzyczną wersję piosenki Shaj mogliśmy usłyszeć po raz pierwszy nieco ponad tydzień temu. Piosenka nadal jednak mówi o zawodzie miłosnym, rozstaniu i trudnym powrocie do rzeczywistości.

Albania: Arilena Ara prezentuje nową wersję „Shaj”

Arilena Ara – kim jest reprezentantka Albanii?

Artystka urodziła się 17 lipca 1998 roku w Szkodrze. W 2010 roku brała udział w programie Gjeniu i Vogël (Mały Geniusz), w którym zajęła trzecie miejsce. Po śmierci ojca, niejako spełniając jego ostatnią prośbę, wzięła udział w drugiej edycji albańskiego X Factora. Trafiła wówczas do drużyny albańsko-macedońskiej wokalistki Tuny. W finale pokonała Aldo Bardhiego, który również brał udział w tegorocznym FiKu.

Swój pierwszy singiel, Aeroplan, wydała w lutym 2014 roku. W listopadzie 2016 r. ogłoszono, że weźmie udział w konkurencyjnym dla FiKu konkursie Kënga Magjike. Jej piosenka Nëntori (Listopad) zajęła wówczas trzecie miejsce i zgarnęła nagrodę dla najlepszej ballady. Piosenka zajęła również pierwszą pozycję w notowaniach rumuńskiej listy przebojów. W kolejnym roku wzięła udział w rosyjskim festiwalu Europa Plus u boku takich gwiazd jak Bebe Rexha czy Era Istrefi. Wystąpiła również podczas koncertu Astana Dausy w Kazachstanie, gdzie Nëntori zdobyło nagrodę dla piosenki roku. W grudniu 2018 roku została jurorką trzeciej edycji programu The Voice Kids AlbaniaArilena wciąż czeka na nagranie swojej pierwszej płyty.

https://www.instagram.com/p/B6ZVrltHZ8E/

Arilena Ara – wiedza nie tak powszechna

Podczas jej przygody w X Factorze nie obyło się bez akcentów eurowizyjnych. Śpiewała bowiem Satellite (Niemcy 2010) i Wild Dances (Ukraina 2004), a w finale wykonała utwór Addicted to Love Roberta Palmera razem z Julianą Pashą, reprezentantką Albanii w 2010 roku. To jednak nic, w porównaniu z duetem z programu Gjeniu i Vogël. Tam bowiem miała okazję zaśpiewać z dwukrotnym reprezentantem Włoch na Eurowizji (w 1976 i 1985 roku) i wielką gwiazdą światowego formatu – Al Bano!

Jednym z twórców jej eurowizyjnej piosenki jest Darko Dimitrov, który w zeszłym roku współtworzył macedońskie Proud Tamary Todevskiej. Dimitrov pracował z Arą także przy Aeroplan czy Nëntori. Za tekst do Fall from the Sky odpowiada Michael Blue, który współpracował m.in. z Cobie CaillatJasonem Mrazem czy formacją OneRepublic. Nowa wersja jej zwycięskiego Shaj powstała w Los Angeles, przy współpracy z producentami, którzy na swoim koncie mają choćby statuetki Grammy.

Gdyby wygrała Eurowizję, Arilena Ara byłaby dopiero trzecim zodiakalnym Rakiem, który wygrał konkurs. Pozostali to Toto Cutugno (Włochy 1990) i Marie N (Łotwa 2002). Także dwóch członków fińskiej grupy Lordi, zwycięzców Eurowizji 2006, gitarzysta Amen i basista OX, są spod znaku Raka. Arilena Ara urodziny dzieli m.in. z wokalistką grupy Ich Troje – Justyną Majkowską (Polska 2003 & 2006). Jest czwartą reprezentantką swojego miasta na Konkursie Piosenki Eurowizji – urodzili się tam bowiem również Luiz Ejlli (ESC 2006), Frederik Ndoci (ESC 2007) i Elhaida Dani (ESC 2015).

Źródła: arilenaara.com, eurovision.tv, teksteshqip.com, wikipedia.org, youtube.com