Armenia niemalże od początku startów w Konkursie Piosenki Eurowizji dba o to, by jej propozycje były na jak najwyższym poziomie artystycznym. Ta strategia sprawdziła się, gdyż niemal za każdym razem możemy usłyszeć armeńską propozycję podczas finałowego koncertu.


Nie inaczej będzie tym razem, kiedy to większość krajów uruchomiła już proces poszukiwania potencjalnych eurowizyjnych propozycji. Armeński nadawca postanowił jednak nas zaskoczyć sposobem wyboru utworu na przyszłoroczną edycję wydarzenia, które odbędzie się na Ukrainie. W porównaniu do poprzednich lat, będzie to istna rewolucja, gdyż do tej pory reprezentantów wybierano albo wewnętrznie (w ten sposób wybierano między innymi w ciągu ostatnich 3 lat, w tym poprzednią reprezentantkę kraju, Ivetę Mukuchyan) albo poprzez organizację narodowego finału (w latach 2009-2011). Z ostatnio wymienionej formy zrezygnowano z uwagi na brak awansu ostatnio wybranej w ten sposób Emmy, gdyż to właśnie Boom Boom jako jedyny armeński utwór nie znalazł się w stawce finałowej podczas Konkursu w Düsseldorfie. Warto też wspomnieć, że w 2013 roku zastosowano sposób mieszany, tzn. artystę wybrano wewnętrznie, a piosenkę wybierali widzowie podczas SMS-owego głosowania.

Jesienią w AMP TV startuje talent show Depi Evratesil (ang. „To Eurovision”), a jego zwycięzca dostanie bilet reprezentanta kraju podczas nadchodzącej Eurowizji. Na ten moment poczekamy jednak trzy miesiące, podczas których czeka nas 4-etapowa rozgrywka. W początkowych fazach tego formatu decydujący głos będą mieli jurorzy, składający się z artystów, którzy pojawili się na Eurowizji w poprzednich latach. Są to: Iveta Mukuchyan (ESC 2015), Inga i Anush Arshakyan (ESC 2009; Inga pojawiła się też podczas ESC 2015 jako członkini formacji Genealogy), Hayko (ESC 2007),  Essaï Altounian (ESC 2015, jako członek Genealogy) oraz ARAM MP3, twórca największego armeńskiego sukcesu w ciągu ostatnich lat (4. miejsce w finale podczas ESC 2014). Wspomagać ich będą widzowie, którzy co tydzień będą śledzić zmagania uczestników programu. To oni, dzięki głosowaniu SMS-owym wskażą na laureata zmagań.

https://www.youtube.com/watch?v=5MfImQWTsbM

Artykuł przygotowała Beata Prętnicka 

Źródło: AMP TV, armenpress.am