Kaukaski konflikt między Armenią a Azerbejdżanem pojawia się już w kontekście Konkursu Piosenki Eurowizji Junior w Gruzji. 

Eurowizja Junior 2017 już w przyszłą niedzielę, a konkurs transmitować będzie w Polsce TVP2 i TV Polonia (26 listopada, 16:00). Polską reprezentantką jest Alicja Rega, która wykona utwór Mój Dom. Jednym z konkurentów 14-letniej wokalistki będzie 9-latek z Armenii – Misha (Michael Grigoryan). Telewizja armeńska ARMTV zorganizowała dziś konferencję prasową z udziałem młodego reprezentanta, który przyznał, że w utworze Boomerang zawarte jest wołanie o pokój w jego kraju. Wokalista wystąpi na scenie samotnie i ma nadzieję, że jego, pełna emocji, piosenka trafi do serc słuchaczy i widzów konkursu.  Co ciekawe, wśród swoich najsilniejszych rywali wymienił reprezentantki z Rosji, Białorusi i Polski.

Podczas konferencji prasowej wspomniano, że Misha pochodzi z Górskiego Karabachu, terytorium zamieszkanego przez Ormian i będącego przedmiotem sporu pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem. Obecnie obszar kontrolowany jest przez miejscowych Ormian wspieranych przez Republikę Armenii. Misha uczęszcza do szkoły w mieście Stepanakert (stolicy nieuznawanej republiki) i jest członkiem grupy muzycznej The Voices of Artsakh. Od 2017 roku oficjalną ormiańską nazwą tego terytorium jest Artsakhi Hanrapetut’yun (Republic of Artsakh) zamiast dotychczasowej Lernajin Gharabaghi Hanrapetutjun (Nagorno-Karabakh Republic).

Temat pochodzenia Mishy podjęły już media azerskie, a lokalna agencja prasowa APA skierowała do Europejskiej Unii Nadawców zapytanie o korzystanie w trakcie transmisji z flagi Górskiego Karabachu. Otrzymała odpowiedź w której EBU tłumaczy, że flagi o charakterze politycznym (spornym) czy komercyjnym nie będą mogły być wniesione na teren Pałacu Olimpijskiego w Tbilisi. To ogólne oświadczenie zostało w Azerbejdżanie przedstawione jako fakt, że Europejska Unia Nadawców będzie blokować flagę Artsakh (na zdj.). Azerom nie podoba się też fakt, że na oficjalnej stronie JuniorEurovision.tv opublikowano krótką notkę dotyczącą Mishy i podkreślono pochodzenie ze Stepanakertu oraz członkostwo w The Voices of Artsakh. Jednocześnie podkreślono, że ormiańscy reprezentanci wielokrotnie łamali zasady EBU i upolityczniali Eurowizję korzystając z flagi nieuznawanej republiki. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 2016 roku, gdy reprezentantka Armenii podczas dorosłej Eurowizji – Iveta – machała w Green Roomie flagą Górskiego Karabachu. Telewizja ormiańska została za to ukarana grzywną.

Armenia startuje w Eurowizji Junior od 2007 roku, odnosząc spore sukcesy. Zwyciężyła w konkursie w 2010 roku i organizowała imprezę rok później w stolicy kraju. Azerbejdżan jedynie dwukrotnie uczestniczył w konkursie, ale w odróżnieniu od kaukaskich sąsiadów (Gruzji i Armenii) nie zdobył wysokich miejsc. Telewizja azerska nie planuje transmitować tegorocznego konkursu.

Źródło: Panorama.am, Azvision.az, APA, EBU, Wikipedia fot.: Armenian News