Albania nie weźmie udziału w JESC 2013

W ubiegły weekend dwa kraje wybrały swoich reprezentantów na Eurowizję dla Dzieci 2013. W piątkowym finale narodowym jury i widzowie z Armenii zdecydowali, że ich reprezentantką będzie 15-letnia Mona (Monica Avanesyan), która wykona utwór Choco Fabric. Wokalistka od ośmiu lat uczy się grać na skrzypcach, a od czterech lat uczęszcza też do szkoły śpiewu i tańca – jej nauczycielką jest Emma Asatryan, twórczyni utworu Choco Fabric. Co ciekawe, w czerwcu Monica wydała swój pierwszy singiel i teledysk do utworu Das Chem Anelu. Podczas finału preselekcji ormiańskich 2013 rozdano też nagrody dla laureatów miejsc 2-3. Jedną z nagród była możliwość podania głosów Armenii podczas finału JESC w Kijowie.

Dzień później reprezentanta do Kijowa wybrała Holandia, która w tym roku jako jedyna przeprowadziła półfinały preselekcji. Decyzją jury dziecięcego, jury profesjonalistów i widzów zwyciężczyniami okrzyknięto siostry bliźniaczki Mylene & Rosanne oraz ich piosenkę Double me. Dziewczyny zdobyły 33 punkty. Urodziły się w 2000 roku – Rosanne szybko jednak zaczęła się kierować ku sportowi i gimnastyce, z kolei Mylene zajmowała się baletem i musicalami. Razem napisały jednak utwór Double me i chcą przekazać, że mimo iż wyglądają tak samo, mają zupełnie różne charaktery.

Na początku października odbędzie się finał preselekcji na Białorusi i na tym (póki co) terminarz sezonu się kończy. W tej chwili Europejska Unia Nadawców ma 9 potwierdzeń od państw, które wezmą udział w JESC. Brakuje nadal min. 2 krajów. Telewizja albańska oficjalnie potwierdziła, że wycofuje się z uczestnictwa w zabawie, a powodami są względy finansowe i niezadowolenie z rezultatu osiągniętego w Amsterdamie. Zaznaczyć jednak trzeba, że Albańczycy bardzo entuzjastycznie podeszli do swojego debiutu – szef delegacji kilkakrotnie mówił o tym, że Tirana jest gotowa na organizację konkursu, a RTSH jest zainteresowana aktywnym i regulanym udziałem w JESC. Po wynikach (gdy Albania zajęła ostatnie miejsce) nastawienie drastycznie się zmieniło. Co prawda wszystko wskazywało na to, że do drugiego udziału jednak dojdzie, bowiem RTSH zaczęło emitować reklamę zachęcającą do zgłaszania się do preselekcji narodowych. Reklama szybko jednak została wycofana.

Albania to drugi, po Belgii, kraj, który wycofał się z JESC 2013. Wciąż czekamy na decyzję Azerbejdżanu, Izraela i Mołdawii. Najpewniej lista wszystkich uczestników będzie znana 7 października. Ze względu na prawdopodobne anulowanie zebrania szefów delegacji w Kijowie, EBU zdecydowało, że wszyscy nadawcy będą mieli prawo wyboru reprezentanta do końca października i zgłoszenia utworu online poprzez specjalną platformę. Do takiej sytuacji dojdzie po raz pierwszy w historii JESC.

(mb)

Źródło: ESCkaz.com, inf. własne, fot. Wikimapia