Po długim okresie ciszy ze strony AMP TV, Ormianie poinformowali o swojej decyzji. Poinformowali właśnie, że na 64. Konkurs Piosenki Eurowizji do Tel Awiwu pojedzie Srbuk.

Publiczna telewizja ogłosiła nabór piosenek, wśród których będzie ta eurowizyjna dla Srbuk. Nie podano, jakie nadawca preferuje gatunki muzyczne, aczkolwiek wiadomo, że nadesłane utwory muszą być w języku ormiańskim lub angielskim. Zgłoszenia można wysyłać do 10 stycznia 2019 r. na adres selection@armtv.com.

Publiczny nadawca co roku robi wszystko co może, by Ormiańscy artyści znaleźli się w finale Konkursu Piosenki Eurowizji. Z ich szczęściem bywa różnie, co udowodnił poprzedni reprezentant Sevak Khanagyan. Mimo minimalistycznej oprawy, potężnego występu i prezentacji utworu Qami po raz pierwszy w języku ojczystym, nie udało się awansować do ścisłej 26-tki artystów, którzy w sobotę walczyli o Grand Prix. Jakby problemów było mało, w ostatnich dniach rozczarował także rezultat L.E.V.O.N.A na Eurowizji Junior, laureata dziecięcej odmiany formatu Depi Evratesil.

Najgorszy od początku ormiańskich startów rezultat skłonił nadawcę do radykalnych zmian. W pierwszych dniach tego miesiąca ogłoszono, że Gohar Gasparyan przestaje być szefem delegacji, a jej obowiązki przejęli David Tserunyan oraz Anushik Ter-Ghukasyan. We wtorek zaś za pomocą instastory Tserunyan potwierdził krążącą od wielu tygodni plotkę mówiącą o tym, że reprezentant do Tel Awiwu został już wybrany wewnętrznie.

Podczas piątkowego late show Lav Yereko (Miły wieczór) ogłoszono, że będzie to Srbuk.

Srbuhi Sargsyan – kim jest reprezentantka Armenii na Eurowizji 2019?

Srbuk swoją karierę rozpoczęła wraz ze startem emisji lokalnej edycji talent show X-Factor. W 2011 roku niewiele brakowało, by zostać pierwszym zwycięzcą tego formatu. Drugie miejsce zmobilizowało ją jeszcze bardziej do intensywnej pracy.

Srbuk początkowo grała w małych klubach. Później zaczęła ponownie pojawiać się w formatach kanału Shant TV, między innymi w Premiere (formułą podobnym do naszego Must Be The Music). Kilka miesięcy temu zakończyła swój udział w 8. sezonie ukraińskiego The Voice – podopieczna Potapa zajęła 4. miejsce w finale konkursu.

Dziś Srbuk jest jednym z największych ormiańskich nazwisk na tamtejszym rynku muzycznym, a na jej koncerty przychodzą tłumy zainteresowanych. Pop-soulowa wokalistka jako inspiracje wymienia takich artystów jak Etta James, Michael Jackson, Aretha Franklin czy Ella Fitzgerald, Stevie Wonder, Ray Charles.

Kilka dni temu artystka opublikowała klip do Half a Goddess, nowego singla. Warto wspomnieć, że jest to pierwszy utwór opublikowany z ramienia nowej wytwórni, wydany po blisko dwuletniej przerwie.

Artystka jest zachwycona perspektywą udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji. Jak wyznała w jednym z ostatnich wywiadów „Eurowizja zajmuje bardzo ważne miejsce w muzyce. Nie ma innego większego widowiska (zarówno pod względem widowni, jak i rozmachu) niż to. Poza tym, Eurowizja to bardzo dobra szkoła dla artystów w kontekście tworzenia nowych połączeń„.

Powrót do telewizyjnych preselekcji sprawił, że w ciągu ostatnich dwóch lat Armenia osiągała fatalne rezultaty. Czy zaangażowanie Srbuk, jednej z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk na ormiańskim rynku muzycznego zdoła odmienić tą sytuację? A może w dobie dopracowanych utworów nie będzie miało to znaczenia.

Źródło: Channel 1, blognews.am, bravo.am, eurovision.am