W zeszłym tygodniu zakończono emisję nagranych wcześniej odcinków. Od dzisiaj „Depi Evratesil” wkracza w decydującą fazę! Pierwszy półfinał już za parę godzin, na żywo z nowymi zasadami i nowymi jurorami!

UPDATE: Dzisiaj pożegnaliśmy się z Vahe Aleksanyan’em oraz Lucy, a to oznacza, że do Kijowa pojedzie któraś z pań.

„Depi Evratesil” to rewolucyjny sposób wyboru nowego ormiańskiego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji. Przez tygodnie mogliśmy obserwować zmagania kilkudziesięciu głosów, które odważyło się stanąć przed uczestnikami Eurowizji w poprzednich latach. Jedni mieli za zadanie zachwycić decydentów, lecz Iveta, Aram MP3, Hayko, Anush, Essai oraz Inga byli zmuszani do podejmowania trudnych decyzji wymuszonych regułami programu. W ostatnim, wyemitowanym tydzień temu odcinku odpadli faworyci show: Lilit Harutyunyan, Alexander Plato oraz Hasmik Shiroyan. O tą ostatnią, znaną zresztą również polskim widzom od tygodni toczyły się boje o przywrócenie uczestniczki do programu za pomocą na przykład dzikiej karty, jak to miało miejsce w przypadku Marissy na etapie wyborów jurorskich (trafiła ona pod opiekę Essai’a, gdyż wybrał tylko 3 uczestników do swojej drużyny – wymagano wówczas 4 wyborów od każdego jurora).

Iveta Mukuchyan kilka dni temu opublikowała oświadczenie w tej sprawie. Pisze w nim, że odrzucenie kandydatury Hasmik było bardzo trudną decyzją, gdyż zarówno ona jak i Vahe Aleksanyan są artystami, prezentującymi wysoki poziom występu. Zdecydowały detale, które jurorka musiała uwzględnić. Hasmik – wg Ivety – ma dobrą prezentację i może sporo jeszcze zdziałać, jeżeli tylko będzie chciała. Vahe zaś ma głos, który może jeszcze sporo namieszać… Mimo wszystko, byłej uczestniczce „The Voice of Ukraine” Mukuchyan życzy jak najlepiej, a sama Hasmik być może wykorzysta swoje pięć minut sławy już wkrótce – na jej Instagramie pojawił się fragment piosenki, nad którą obecnie pracuje wraz z DJ’em MateoPaz.

Na placu boju pozostało sześć najlepszych – zdaniem jurorów – ormiańskich głosów. Zmieniono więc nieco zasady gry. Już dzisiaj po raz pierwszy widzowie oddadzą swoje SMSowe głosy. Co zaskakujące, televoting będzie miał taki sam wpływ na rezultat, jak i ocena profesjonalnego jury, które zagłosuje podczas próby generalnej. Tym samym kończy się rola byłych eurowizyjnych reprezentantów na rzecz zupełnie nowej dziewiątki osób. Oni od dzisiaj będą pełnić jedynie funkcje doradczą. O tym, kto będzie oceniał wykonania w studiu powinniśmy dowiedzieć się w ciągu najbliższych godzin. Od kilku tygodni mówi się, że jednym z profesjonalistów ma być Christer Björkman – szwedzki producent, który jeszcze kilkanaście dni temu oceniał wykonania podczas Eurowizji dla Dzieci.

Podczas najbliższych dwóch odcinków na żywo, czyli tak zwanych półfinałów odpadną w sumie 4 osoby. To oznacza, że jeszcze dzisiaj dwie osoby spośród szóstki wykonawców pożegna się z szansą wystąpienia w finale. Kolejna dwójka zostanie wyeliminowana za tydzień.

Oto kolejność dzisiejszych występów. Przypomnijmy, że „Depi Evratesil” będzie transmitowany również w internecie, na stronie ormiańskiego nadawcy od godziny 19:00 (22:00 czasu lokalnego). W międzyczasie przypatrzmy się jednak bliżej uczestnikom… Chociaż trochę.

01 Marta

Aktorka teatralna i musicalowa. Na co dzień pracuje w Erywańskim Teatrze Muzycznym, gdzie również jest nauczycielką. W dzieciństwie brała udział w kilku widowiskach telewizyjnych, po czym nastąpiła bardzo długa przerwa. Ma na koncie sporą ilość musicali, w których wystąpiła – między innymi „Siro Kamurj” czy „Komitas”. Do kariery muzycznej powróciła dopiero w zeszłym roku, tak więc jej dorobek artystyczny jest niewielki – w sieci można znaleźć jedynie „7or” oraz covery, które dość często wykonuje. Co ciekawe, przychodząc do casting Kirakosyan nie wiedziała, że jest to program, który ma zadanie wyłonić kolejnego ormiańskiego reprezentanta na Eurowizję.

02 Artsvik

Uczestniczka drugiej edycji rosyjskiego „Golosu” (lokalna edycja programu „The Voice”). Jej głos okazał się za słaby na etapie bitw, gdzie została wyeliminowana przez innego ormiańskiego uczestnika show, Andreya Davidyana. Była również w drugiej edycji ormiańskiej wersji show, w charakterze gościa Christiny Mangasaryan, która też próbowała swoich sił w „Depi Evratesil” (odpadła na etapie One of Two, gdzie jej „rywalką” była Hasmik Shiroyan). Ma na koncie rolę musicalową w spin offie „Ten głos”. Artsvik wydała do tej pory 4 single: „Sisters in Spirit”, „Why”, „I Say Yes” oraz „No Fear”.

03 Egine

Egine wychowywała się w rodzinie muzyków – można więc powiedzieć, że odziedziczyła talent po rodzicach. W dzieciństwie potajemnie brała lekcje śpiewu, efektem czego były późniejsze zwycięstwa w różnych konkursach muzycznych. Przed „Depi Evratesil” rozkręcała swoją karierę zarówno w Miami, jak i w Moskwie. Ma kilka singli, między innymi „Любовь-ошибка”, „Я отпускаю тебя” czy „If We Let It Go”. Nie sposób wymienić tutaj także utworu „Moon of Dreams”, w którym udziela się T-Pain.

04 Lucy

Żona reżysera Narka Aghabekyana, a także zwyciężczyni drugiej edycji programu „Hay Superstar” (ormiańska odmiana „Idola”). Absolwentka szkoły muzycznej, gdzie uczyła się śpiewać w sekcji pop i jazz. Laureatka 2. miejsca podczas międzynarodowego konkursu „Piosenka morza” odbywającego się na Ukrainie w 2007 roku. Rok później zdobyła pierwsze miejsce w Mołdawii, zostając tym samym „Złotym głosem”. W tym samym roku została uznana najlepszym nowym artystą w swojej ojczyźnie podczas gali “Voske Qnar” organizowanej przez Radio Van. W 2009 roku, 2 lata po jej tryumfie w ormiańskim talent show ukazała się debiutancka płyta „Achqeris Xorqum” i to jej jedyny album do tej pory. Nie oznacza to jednak, że artystka nie stara się utrzymywać swojej popularności. Jest znana z takich piosenek jak „Hima”, „Can’t Break Me Down”, „Go-Go!”, „Amanor”, „Avelord barer” czy „Turn Around”. Ta ostatnia piosenka, wydana w grudniu 2014, szybko została przez wspomniane wcześniej Radio Van uznane najlepszą piosenką miesiąca. Obecnie przygotowuje się do premiery teledysku wraz z utworem „Best of Me”.

05 Syuzanna Melqonyan

Uczestniczka tego samego programu, co Lucy. Czwarty sezon „Hay Superstar” okazał się jednak nieco szczęśliwszy dla… Ivety Mukuchyan, która zajęła w nim piąte miejsce. Syuzanna zarówno wtedy, jak i 3 lata później, gdy próbowała swoich sił w „X Factorze” (przy pomocy mentorki Emmy – tej samej która w 2011 roku pojechała do Dusseldordu) zajmowała ostatnie miejsce. Rok temu artystka pozwoliła sobie na udział w „The Voice of Armenia”, lecz żaden z jurorów nie odwrócił się podczas Przesłuchań w ciemno. W tym roku jednak los nieco się do niej uśmiechnął – Syuzanna doczekała się swojego własnego singla „I found love”.

06 Vahe Aleksanyan

Jedyny głos męski w stawce. Podobnie jak niektóre uczestniczki, ma spore doświadczenie w talent shows. Był uczestnikiem pierwszej edycji „X Factor”, a także „The Voice of Armenia”. W trzeciej edycji tego ostatniego programu został finalistą. Do tej pory wydał dwie piosenki: „Chi Toghnum Tkhrel” oraz „Verjin Zang”. Dużo czasu spędza w studiu, gdzie miksuje i komponuje utwory dla innych artystów.

Źródło: Depi Evratesil, ESCToday
Foto: Depi Evratesil

1 KOMENTARZ