Artyści Przeciw Nienawiści – jak muzycy radzą sobie z hejtem? (wywiad)

Fot. Artur Zieliński

W łódzkiej Atlas Arenie odbył się niezwykły koncert. Ponad setka muzyków i artystów różnych pokoleń i różnych gatunków muzycznych spotkała się na jednej scenie aby zaprotestować przeciwko szerzącej sie w Polsce mowie nienawiści i tzw. „hejtowi”. Wśród nich uczestnicy i sympatycy Eurowizji. Pomysłodawcą wydarzenia jest jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek – Doda.


Dorota Rabczewska-Stępień tuż po tragedii w Gdańsku, w której zginął prezydent tego miasta Paweł Adamowicz, zaapelowała do wszystkich polskich artystów o solidarność i przeciwstawienie się nienawiści, która doprowadziła do zabójstwa samorządowca. Jest ona także często powodem innych tragedii zwykłych osób wyszydzanych ze względu na kolor skóry, pochodzenie czy orientację seksualną. Na apel gwiazdy odpowiedziało ponad stu artystów reprezentujących różne style muzyczne.

Przygotowywany od ponad miesiąca koncert okazał się wielkim sukcesem. W Atlas Arenie w Łodzi wspólne „stop!” hejtowi powiedziało kilka tysięcy osób. Na jednej scenie zaprezentowali się m.in. Beata Kozidrak, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Stanisław Sojka, Oddział Zamknięty a także powiązani z Eurowizją Cleo, Gromee, Kasia Moś, Magdalena Tul,  Margaret, Agata Nizińska, Saszan, Marta Gałuszewska czy Clodie. Wystąpiła również inicjatorka spotkania – Doda.

Trwające ponad trzy godziny widowisko dostarczyło widzom zgromadzonym w arenie ale także oglądającym transmisję na żywo w Internecie wielu wrażeń i wzruszeń. Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć wiele osobistych historii znanych osób, które zwróciły uwagę na to, jak łatwo jest kogoś zranić i niesprawiedliwie ocenić. Organizatorom i wykonawcom udało się stworzyć niezwykłą i rzadko spotykaną atmosferę wspólnoty i pojednania. Ze sceny, która przypominała dłonie ułożone w kształt serca, padło wiele ważnych słów i haseł – warto, by ta idea była kontynuowana, bo wspólne odśpiewanie piosenki „We Are The World”, wykonanie przypominające słynne przedsięwzięcie „USA for Africa”, z pewnością przejdzie do historii polskiej muzyki.

Wszyscy artyści zrezygnowali ze swoich wynagrodzeń, a dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek przeznaczony został na organizację imprezy.

 

Autorem tekstu jest Łukasz Smardzewski przy współpracy z Arturem Zielińskim

Źródło: własne

 

Exit mobile version