Athena na scenie podczas finału Depi Evratesil (źródło: facebook/@DepiEvratesil)

Poznaliśmy właśnie reprezentanta Armenii w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Athena Manoukian będzie czternastym reprezentantem kraju w konkursie. W Rotterdamie wykona piosenkę Chains on You

Armenia a Eurowizja 2020: przebieg finału Depi Evratesil

W finale selekcji Depi Evratesil wzięło udział dwunastu wykonawców. Przed konkursem faworytami byli TOKIONINE, Athena Manoukian i Władimir Arzumanian. O tym kto wygra zdecydowali widzowie, międzynarodowa komisja jurorska i jurorzy telewizji publicznej po równym 33,3 % podziale głosów. Skład i oceny jurorów poznamy dopiero 17 lutego na oficjalnej stronie projektu eurovision.am.

W trakcie przerwy na głosowanie dla publiczności wystąpiła Karina Ignatyan z piosenką Colours of your Dream, która wygrała dziecięcą wersję Depi Evratesil i reprezentowała Armenię na Eurowizji Junior w Gliwicach. Następnie miks swoich największych hitów w tym eurowizyjne LoveWave (Eurowizja 2016) zaśpiewała Iveta Mukuchyan. Niespodzianką był występ wszystkich uczestników selekcji ze zwycięską piosenką zeszłorocznej Eurowizji Arcade Duncana Laurenca.

Po występach zaprezentowano wyniki głosowania i wyłoniono zwycięzcę. Oto punktacja:

Najpierw przedstawiono wyniki międzynarodowego jury, które wygrała Athena:

Następnie dodano punkty od jurorów telewizji publicznej. Głosowanie również wygrała Athena.

Na koniec prezenterka wyczytała punkty od telewidzów. Głosowanie wygrał Władimir Arzumanian, natomiast Athena była trzecia u widzów i ostatecznie wygrała preselekcje. Drugie miejsce zajęła Erna z piosenką No Love, natomiast trzecie Władimir Arzumanian (JESC 2010) z utworem What’s going on Mama.

Armenia a Eurowizja 2020: kim jest zwycięzca?

Athena Manoukian to grecka piosenkarka i autorka tekstów pochodzenia ormiańskiego. W 2008 roku wzięła udział w greckich preselekcjach do konkursu Eurowizji Junior 2008 z piosenką To Fili Tis Aphroditis zajmując siódme miejsce. W 2011 roku Manoukian wydała swój pierwszy singiel o nazwie Party Like A Freak, który stał się jednym z największych hitów w Europie. Rok później zaprezentowała kolejny przebój I Surrender. W 2014 roku artystka opublikowała singiel XO. Utwór nagrano w Sztokholmie, a teledysk nakręcono w Sydney w Australii. Piosenka odniosła spory sukces w Europie, Azji, Australii i Ameryce. Jako autorka tekstów odpowiada m.in. za muzykę i tekst do utworu Palia Mou Agapi Heleny Paparizou – zwyciężczyni Eurowizji 2005.

Kilkakrotnie rozmawiano z nią na temat uczestnictwa w Eurowizji jako reprezentantka Armenii, szczególnie w latach 2015 i 2016. Athena także wyrażała chęć reprezentowania Cypru i Grecji na Eurowizji, ale za każdym razem jej się to nie udawało. Teraz zdecydowała się rywalizować w ormiańskich selekcjach Depi Evratesil i wygrała. Czy ma szansę na swój kolejny sukces tym razem na Eurowizji w Rotterdamie?

Armenia a Eurowizja 2020: historia

Armenia zadebiutowała na Eurowizji w 2006 roku z piosenką Without your love. Do tej pory najwyższe miejsce jakie zajęli reprezentanci tego kaukaskiego kraju to czwarte (Sirusho w 2008 roku oraz Aram MP3 w 2014 roku). W ostatnich dwóch latach Armenia nie miała tyle szczęścia i zabrakło jej przedstawiciela w finale konkursu. Rok temu Armenię reprezentowała Srbuk z piosenką Walking out.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra. Armenia wystąpi w drugim półfinale Eurowizji 14 maja w drugiej połowie konkursu.

Źródło: eurovision.am, 1tv.am

5 KOMENTARZE

  1. […] Athena Manoukian to grecka piosenkarka i autorka tekstów pochodzenia ormiańskiego. W 2008 roku wzięła udział w greckich preselekcjach do konkursu Eurowizji Junior 2008 z piosenką To Fili Tis Aphroditis zajmując siódme miejsce. W 2011 roku Manoukian wydała swój pierwszy singiel o nazwie Party Like A Freak, który stał się jednym z największych hitów w Europie. Rok później zaprezentowała kolejny przebój I Surrender. W 2014 roku artystka opublikowała singiel XO. Utwór nagrano w Sztokholmie, a teledysk nakręcono w Sydney w Australii. Piosenka odniosła spory sukces w Europie, Azji, Australii i Ameryce. Jako autorka tekstów odpowiada m.in. za muzykę i tekst do utworu Palia Mou Agapi Heleny Paparizou – zwyciężczyni Eurowizji 2005. […]

  2. […] Athena Manoukian to grecka piosenkarka i autorka tekstów pochodzenia ormiańskiego. W 2008 roku wzięła udział w greckich preselekcjach do konkursu Eurowizji Junior 2008 z piosenką To Fili Tis Aphroditis zajmując siódme miejsce. W 2011 roku Manoukian wydała swój pierwszy singiel o nazwie Party Like A Freak, który stał się jednym z największych hitów w Europie. Rok później zaprezentowała kolejny przebój I Surrender. W 2014 roku artystka opublikowała singiel XO. Utwór nagrano w Sztokholmie, a teledysk nakręcono w Sydney w Australii. Piosenka odniosła spory sukces w Europie, Azji, Australii i Ameryce. Jako autorka tekstów odpowiada m.in. za muzykę i tekst do utworu Palia Mou Agapi Heleny Paparizou – zwyciężczyni Eurowizji 2005. […]

  3. […] W sobotę Armenia w swoich narodowych preselekcjach zdecydowała, że to greczynka ormiańskiego pochodzenia – Athena Manoukian – będzie reprezentować ich kraj na Eurowizji 2020. Zaśpiewa utwór Chains On You. Głównym przesłaniem piosenki jest to, że każdy ma w sobie diament, ale świeci tylko wtedy, gdy o nim pamiętamy. Czy Athena będzie błyszczeć w Rotterdamie? Redaktorzy grupy armeńskiej podzielą się z Wami swoimi opiniami. […]