Od ponad 30 lat australijska telewizja SBS transmituje Konkurs Piosenki Eurowizji. Ze względu na różnicę czasu Australijczycy oglądają eurowizyjne koncerty z opóźnieniem i uczestniczą we własnym głosowaniu, które nie ma wpływu na oficjalne wyniki konkursu. Ich gust często pokrywa się z decyzjami Europejczyków, jednak czasem australijskie wybory bywają zaskakujące. Zwycięzcy ESC 2011 wg mieszkańców najmniejszego kontynentu powinni zająć ostatnie miejsce, a słowacka kompozycja z 2012 zasługiwała wg nich na 5. lokatę drugiego półfinału, choć oficjalnie uplasowała się w nim na ostatniej 18. pozycji.
W tym roku Australijka, Jessica Mauboy, wystąpi gościnnie w 2. półfinale Eurowizji podczas tzw. interval act, czyli w czasie przeznaczonym na głosowanie widzów. Jest to pierwsza nieeuropejska wokalistka, która dostąpiła zaszczytu pojawienia się na eurowizyjnej scenie, ale nieuczestnicząca w konkursie. Co więcej, zaprezentuje zupełnie nową piosenkę, w której powstanie sama się zaangażowała. Przypomnijmy, że także wymogiem Eurowizji jest to, by piosenki uczestniczące w konkursie były nowe (tj. nie publikowane w celach komercyjnych przed 1 września poprzedniego roku).
Jessica rozpoczęła swoją muzyczną przygodę w 2006 w australijskim Idolu. Jej debiutancki album Been Waiting z 2008 pokrył się w rodzimym kraju podwójną platyną. Z kolejnego krążka, Get Em’ Girls, pochodzi przebój Inescapable, którego sprzedaż również sięgnęła podwójnej platyny, a licznik odwiedzin na YouTube dobiega do 1,5 mln. odsłon.
Artystka występowała też przed takimi gwiazdami jak Beyonce, Flo Rida i Chris Brown, by w 2011 ruszyć we własną trasę koncertową po Australii, na którą bilety zostały wyprzedane. W zeszłym roku wydała trzecią płytę, Beautiful, która zadebiutowała na 3. pozycji zestawienia sprzedaży albumów. Na tym krążku znajduje się m.in. platynowy singiel Pop A Bottle (Fill Me Up):
Artyści pochodzący z Australii mają niebagatelny wkład w bogatą historię Eurowizji. Do najważniejszych przykładów należy zaliczyć udział Olivii Newton-John w barwach UK (ESC 1974) czy dwukrotne zwycięstwo Johny’ego Logana (ESC 1980 i 1987), który przyjął irlandzkie obywatelstwo dopiero po zdobyciu dla Irlandii pierwszego Grand Prix. Logan napisał też 2 piosenki dla Lindy Martin, którymi artystka wyśpiewała miejsca 2. (w 1984) oraz 1. (w 1992).
W tym roku telewizja SBS pokaże eurowizyjne koncerty 9, 10 oraz 11 maja. Świeże wiadomości oraz zabawne komentarze zapewni Australijczykom lubiana przez nich para: Julia Zemiro i Sam Pang, którzy od 2009 są odpowiedzialni za reportaże z miasta-gospodarza Eurowizji. W tym roku australijska delegacja powiększy się o Jessicę Mauboy oraz laureata konkursu (i jego/jej osobę towarzyszącą), w którym należało odgadnąć, że to właśnie Jessica wystąpi podczas ESC 2014. Wyniki głosowania Australijczyków opublikujemy po Eurowizji.
Źródła: eurovision.tv, sbs.com.au, fot.: sbs.com.au