Dziś przed południem dowiemy się, kto będzie reprezentować Australię podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. O bilet do Tel Awiwu walczy dziesięcioro artystów. Kogo wybiorą Australijczycy?

Telewizja SBS organizuje narodowe eliminacje do Eurowizji po raz pierwszy od swojego debiutu w 2015. Show Eurovision – Australia Decides rozpocznie się w sobotę 9 lutego o godz. 10:30 czasu polskiego (CET) – w Sydney będzie to godz. 20:30 (AEST). Transmisję można śledzić na antenie stacji SBS oraz w internecie na Facebooku SBS Eurovision bądź na stronie SBS On Demand. Dokładne godziny emisji Polonia w Australii może zweryfikować posługując się poniższą mapką.

Godziny emisji Eurovision – Australia Decides. Fot.: SBS.

Kto na scenie?

O bilet do Tel Awiwu z Australii będzie walczyć dziesięcioro wykonawców (kursywą tytuły ich piosenek):

  1. Ella Hooper Data Dust
  2. Electric Fields 2000 And Whatever
  3. Mark Vincent This Is Not The End
  4. Aydan Dust
  5. Courtney Act Fight For Love
  6. Leea Nanos Set Me Free
  7. Sheppard On My Way
  8. Alfie Arcuri To Myself
  9. Kate Miller-Heidke Zero Gravity
  10. Tania Doko Piece Of Me

Sylwetki artystów przybliżyliśmy tutajtutaj i tutaj.

Prowadzący Eurovision – Australia Decides (od lewej): Joel Creasy i Myf Warhust. Fot.: SBS

Gospodarzami Eurovision – Australia Decides będą Myf Warhust oraz Joel Creasy, znani australijskiej publiczności jako komentatorzy Eurowizji. Show jest z kolei organizowane w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Gold Coast na wschodnim wybrzeżu Australii.

Głosowanie

W piątek wieczorem (w Polsce było to piątkowe przedpołudnie) zorganizowano próbę generalną ocenianą przez profesjonalne jury. Głosy jurorów zostaną dodane do głosów publiczności w stosunku 50/50. W przypadku remisu o zwycięstwie zadecyduje wyższa pozycja w rankingu widzów.

Głosowanie publiczności (dostępne wyłącznie dla mieszkańców Australii) ruszyło w piątek o godz. 15:00 czasu polskiego i zostanie zakończone w trakcie show, po prezentacji wszystkich utworów. Występy zarejestrowane podczas próby dla jury można zobaczyć tutaj.

Kto zwycięży?

O tym dowiemy się prawdopodobnie w okolicy sobotniego południa. Wyraźnie dużą szansę na sukces ma jednak Courtney Act Fight For Love. Licznik wyświetleń teledysku do tej piosenki bije najszybciej i przekroczył już 210 tys. odsłon. Ta popularność może być jednak iluzoryczna, a widzów może przyciągać nie tyle piosenka, co odważny image artystyczny Courtney. Kto zatem zwycięży? Poniżej playlista wszystkich piosenek australijskich eliminacji:

Źródła: www.sbs.com.au, eurovision.tv, www.goldcoast.qld.gov.au, fot: Eva Pitarides (SBS Publicity)

Poprzedni artykułCzas na pierwszy półfinał A Dal 2019!
Następny artykułDziś pierwszy półfinał Eurovizijos Atranka 2019!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...