Australia: Montaigne wystąpi na Eurowizji 2021, fot. SBS / eurovision.tv

Australia dołącza do uczestników Eurowizji 2021. W środę wieczorem telewizja SBS potwierdziła udział w przyszłorocznym konkursie. Reprezentantką kraju została Montaigne, zwyciężczyni selekcji Australia Decides. Jak Australia przygotowuje się do Eurowizji 2021? 

Pierwotnie w Rotterdamie mieliśmy usłyszeć Montaigne. 24-latka z Sydney wygrała drugą edycję selekcyjnego formatu Australia Decides, gdzie zaprezentowała utwór Don’t Break Me. Eurowizyjna kompozycja spotkała się z umiarkowanym przyjęciem fanów w Europie. Bukmacherzy nie stawiali reprezentantki Australii w gronie faworytów do zwycięstwa w konkursie.

Eurowizja 2020 odwołana. Co dalej z uczestnikami i przyszłorocznym konkursem?

Australia na Eurowizji 2021

W specjalnym komunikacie szef australijskiej delegacji, Josh Martin, potwierdził udział kraju w Eurowizji 2021 i wewnętrzny wybór Montaigne na reprezentantkę. Decyzję nadawcy o rezygnacji z formatu selekcyjnego motywuje przede wszystkim chęcią uhonorowania zwyciężczyni Australia Decides.

Zarówno SBS, jak i fani będą tęsknić za Australia Decides. Jednak tą decyzją chcemy dać Montaigne szansę na pokazanie światu tego, co my już wiemy. To niezwykle utalentowana, intrygująca i oryginalna artystka. Naszą uwagę kierujemy teraz na przygotowaniach nowej propozycji na Eurowizję 2021. Montaigne nie marnuje czasu. Wykorzystuje każdy moment kwarantanny, czego efektem są już pierwsze pomysły.

Przedstawiciele nadawcy podkreślają jednak, że to nie koniec selekcyjnego formatu. Już dziś zapowiadają, że Australia Decides wróci w 2022 roku. Dyrektor Blink TV, Paul Clarke, zapewnia, że kolejny koncert będzie większy i lepszy niż poprzednie jego dwie edycje. Obecnie włodarze stacji zastanawiają się nad sposobem zastąpienia czasu antenowego przeznaczonego na Eurowizję 2020. Jedną z alternatyw może być format opracowywany przez holenderskich nadawców: Eurovision: Europe Shine A Light. W programie usłyszymy wszystkie kompozycje wybrane na tegoroczny konkurs.

Kto wie, możliwe, że za dwa lata jedną z uczestniczek będzie Dami Im. Laureatka drugiego miejsca na Eurowizji 2016 podczas tegorocznych selekcji zapowiedziała, że ma zamiar podjąć wyzwanie i stanąć do rywalizacji o ponowny udział w Eurowizji.

Australia wybrała Montaigne

Sama artystka w materiale przygotowanym przez SBS stwierdziła, że czuje się zrelaksowana i jednocześnie podekscytowana faktem, że została wybrana na reprezentantkę kraju na Eurowizję 2021. Artystka podziękowała stacji za ponowną szansę oraz wszystkim tym, którzy ją wspierają. Ponadto wyraziła smutek ze względu na odwołanie Eurowizji 2020 i brak możliwości wykonania Don’t Break Me. Jednocześnie zapowiedziała, że nie może się doczekać produkcji nowej piosenki i przygotowań do występu.

https://www.instagram.com/p/B-dGuaSBbqu/?igshid=1ur7kyeh9bvkt&fbclid=IwAR2TzOgV94kFu4i0G4BjPk8VPj_LVtI79ScDbYJIoJhs1XtAZOVmnWReLoI

Tuż po ogłoszeniu informacji o anulowaniu tegorocznego konkursu, 24-letnia Australijka nie kryła targających nią ogromnych emocji. Przyznała jednak, że rozumie decyzję EBU, określając ją jedną z najbardziej etycznych, jakie organizacja mogła podjąć.

Eurowizja 2020 została odwołana. Popłakałam się. Przez kilka godzin leżałam sparaliżowana w łóżku, z przygnębieniem przeglądając wszystkie wzmianki i komentarze, w których otrzymuje od Was wiele wsparcia. Myślę, że łzy będą mi towarzyszyć jeszcze w najbliższych chwilach, gdy tylko przypomnę sobie o moim zespole. O ludziach, z którymi wspólnie pracowałam nad wcieleniem naszych wizji w życie.

View this post on Instagram

Eurovision 2020 has been cancelled. I’ve had my cry. I spent a couple of hours paralysed in bed, despondently scrolling through the many lovely tweet mentions from people expressing love and support. I imagine I’ll probably have a lot more cries in the next little while, for me and for the wonderful team who were working with me to make our vision come to life. But the truth is that cancelling #Eurovision this year is the most responsible and ethical decision that the EBU could have made. A decision they *have* to make. It is best that we all practice the measures that will stop COVID-19’s ravaging effects from going on any longer than they could. The team at Eurovision are still working through plans, as is SBS, so we will have more info to share soon. Thank you to @paulclarketv and everyone at @blinktvco and @sbs for making the process of devising a campaign for a Eurovision performance so easy and fun, for really listening to me and understanding who I am and wanting to figure out how to combine that with Eurovision. Thanks to Marko Panzic and Sasha Mutch who were an integral part of the second phase of staging, I wish we could have presented our ideas. Thank you to @WonderlickEntertainment who have always been there for me in more ways than one. Thank you to @SonyMusicAustralia and especially to @ollylbr for helping me through every overwhelming public moment and supporting me through everything. Thank you to my family, friends, and partner who have cradled me in the twinkle of their eyes. A tip of the hat to Eurovision fans who are so passionate, I know this is just as much of a loss for you as it is for me. And a final tip of the hat to the other Eurovision contestants this year who were working their butts off to make their dream come true. I’m sorry it turned out like this. I’m gonna try figure out how to make the best of this situation creatively, see if there’s something I can present to you, the fans, that will feel satisfying, or will feel anything like closure, or at least coping. I’ve got a lot of fucking time on my hands so. Let’s get to work.

A post shared by Montaigne (@actualmontaigne) on

Eurowizja 2021: kto wystąpi?

Australia jest dziewiętnastym krajem, który potwierdził udział w Eurowizji 2021. Trzynaście z nich, w tym Australia, zadeklarowało wysłanie na przyszłoroczny konkurs reprezentantów wybranych w tym roku. Wśród nich są także: Austria, Azerbejdżan, Belgia, Bułgaria, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Rumunia, Szwajcaria i Ukraina. Chorwacja podjęła decyzję o występie na Eurowizji 2021, lecz nie wiemy, w jaki sposób wybierze artystę. Według doniesień medialnych artyści z Białorusi, Irlandii, Łotwy i Polski wyrazili zainteresowanie udziałem w kolejnej edycji widowiska.

Nadawcy w Estonii, Finlandii, Islandii,  Litwy,  Norwegii,  Portugalii  i Szwecji  potwierdzili, że będą kontynuować swoje formaty preselekcyjne. Uku Suviste otrzyma automatyczne miejsce w stawce Eesti Laul, a zespół The Roop w Padandom is Naujo. Z kolei Dadi Freyr z Islandii zapowiedział, że nie weźmie udziału w kolejnej edycji narodowego finału. Również Ulrike z Norwegii odmówiła przyjęcia automatycznej kwalifikacji do finału selekcji.