Australia na Eurowizji – 5 najciekawszych faktów

Dzień Australii to australijskie święto państwowe upamiętniające przybycie na kontynent brytyjskich flot. Co Australia przejęła od Wielkiej Brytanii i w jaki sposób znalazła się na Eurowizji? Jakie są najbardziej wzniosłe momenty w eurowizyjnej historii Australii?

Australia jest uznawana za najmniejszy kontynent na Ziemi. Rdzenni Aborygeni zamieszkują ją co najmniej od ponad 50 tys. lat, a Europejczycy odkryli ją kilkaset lat temu. Najpierw prawdopodobnie Portugalczycy, później Holendrzy, ale Brytyjczycy już z pewnością założyli w Australii pierwszą osadę. 26 stycznia 1788 do jej brzegów dobiły brytyjskie floty pod dowództwem kapitana Arthura Phillipa, co uczczono wznosząc w Port Jackson flagę Zjednoczonego Królestwa. Na pamiątkę tego wydarzenia, 26 stycznia ustanowiono świętem państwowym znanym jako Dzień Australii. Owa osada rozrosła się i obecnie jest największym australijskim miastem – Sydney.

Brytyjskie wpływy są w Australii silnie odczuwalne. Od Zjednoczonego Królestwa przejęto nie tylko prawo, system parlamentarny czy Union Jack na fladze państwowej, lecz również miłość do Eurowizji. Odkąd ABBA zwyciężyła Eurowizję w 1974, Australijczycy co roku śledzą konkurs we własnej telewizji. Taki bierny udział w największym muzycznym wydarzeniu na świecie nie może jednak dawać pełnej satysfakcji. Australii udało się więc wywalczyć pełnoprawne uczestnictwo w konkursie. Ale nie od razu.

1. Australia gościem specjalnym Eurowizji

Rok przed oficjalnym debiutem na Eurowizji Australia uświetniła interval act drugiego półfinału, czyli część artystyczną prezentowaną w trakcie głosowania widzów i przed ogłoszeniem finalistów. Na eurowizyjnej scenie wystąpiła Jessica Mauboy śpiewając Sea Of Flags. W 2018 Jessica wróciła na Eurowizję jako reprezentantka Australii.

2. Australia debiutuje na Eurowizji

Europejska Unia Nadawców (EBU) zaprosiła Australię do udziału w finale 60. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015. Reprezentantem został znany już wcześniej w Europie Guy Sebastian, który zaśpiewał Tonight Again. Wokalista zajął piąte miejsce z dorobkiem 196 punktów.

Początkowo planowano jednorazowy udział Australii w konkursie Eurowizji, jednak już wkrótce potwierdzono jej uczestnictwo także rok później. Tym razem o awans do finału musiała już walczyć w półfinale. Jako nadawca stowarzyszony z EBU, telewizja SBS zagwarantowała Australii obecność w konkursowej stawce Eurowizji do roku 2023.

3. Najlepszy wynik Australii

Australia pojawiła się w konkursowej stawce Eurowizji do tej pory pięciokrotnie, za każdym razem awansując do finału (w 2015 była w nim automatycznie). W 2016 i 2019 australijskie piosenki wygrały półfinały, w których walczyły o awans. Takiego sukcesu jeszcze nigdy nie udało się powtórzyć w finale, choć Australia zazwyczaj trafiała do najlepszej dziesiątki (tylko w 2018 znalazła się daleko za nią – na miejscu dwudziestym).

Najlepszy z dotychczasowych wyników Australii na Eurowizji to pozycja druga. Zajęła ją Dami Im, której ballada Sound Of Silence zwyciężyła nawet w głosowaniu jury. Ostatecznie jednak musiała oddać palmę pierwszeństwa Jamali z Ukrainy.

4. Australijczycy w barwach innych państw

Eurowizja nie zakazuje, by jej uczestnicy byli obywatelami innego kraju niż ten, który reprezentują. Z tego względu na Eurowizji śpiewali już muzycy urodzeni daleko poza Europą, m.in. w Kanadzie (Céline Dion, Natasha St-Pier), USA (Isis Gee, obecnie Tamara Gee), Brazylii (Laura Rizzotto) czy właśnie Australii.

Najsłynniejszym Australijczykiem na Eurowizji jest Johny Logan, który dwukrotnie wywalczył eurowizyjne Grand Prix dla Irlandii (w 1980 i 1987). Irlandzkie obywatelstwo  przyjął dopiero po pierwszym zwycięstwie. Logan napisał też 2 piosenki dla Lindy Martin. Artystka zajęła miejsca drugie w 1984 oraz pierwsze w 1992.

Spośród innych eurowizyjnych artystów o australijskich korzeniach warto wymienić Ginę G, która śpiewała na Eurowizji 1996 w barwach UK. Choć zajęła wówczas tylko pozycję ósmą, to jej Ooh…Aah…Just A Little Bit zyskało sporą popularność w Europie i USA, otrzymując m.in. nominację do nagród Grammy w kategorii najlepszego utworu dance.

Inna Australijka (choć urodzona w Anglii), Olivia Newton-John, reprezentowała Wielką Brytanię na Eurowizji 1974. Karierę zrobiła jednak kilka lat później, a polskiej publiczności znana jest przede wszystkim z musicalu Grease, w którym zagrała u boku Johna Travolty.

5. Australia nie zgadza się z wynikami

Choć na Eurowizji Australia zadebiutowała dopiero w 2015, to retransmitowała konkurs już przeszło 30 lat wcześniej. Telewizja SBS organizowała też głosowania audiotele, które nie miały żadnego wpływu na oficjalne wyniki eurowizyjne, ale dodawały transmisjom emocji.

W 2011 doszło do najciekawszej rozbieżności w historii tych australijskich głosowań. Zwycięzcy Eurowizji, Ell and Nikki wykonujący Running Scared w barwach Azerbejdżanu, wg Australijczyków zasłużyli na miejsce… ostatnie. Najlepsi wg mieszkańców Antypodów okazali się wówczas bracia Jedward, którzy na Eurowizji zajęli pozycję ósmą.

* * *

Australia na Eurowizji 2020

Telewizja SBS po raz drugi w historii organizuje eurowizyjne eliminacje Eurovision – Australia Decides. Ich zwycięzca wystąpi na scenie Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w holenderskim Rotterdamie. Znamy nazwiska dziesięciorga artystów, którzy będą walczyć o ten przywilej, oraz piosenki pięciorga z nich.

Australia Decides 2020: znamy pierwsze 5 utworów

Źródło: www.australia.gov.au, australianationalday.com, sbs.com.au, eurovision.tv fot: eurovision.tv

Exit mobile version