Myf Warhurst i Joel Creasey, gospodarze programu Eurovision 2020: Big Night In! na tle reprezentantów Australii na Eurowizji, fot. SBS

Po odwołaniu tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji powstała luka, ale Australijczycy próbują ją wypełnić. Telewizja SBS zorganizuje bowiem tydzień z Eurowizją, zwieńczony ogłoszeniem faworyta Australii. Jakie atrakcje przygotowano?

Telewizja SBS przygotowuje tydzień związany z Eurowizją, który ma być pocieszeniem dla fanów po odwołaniu tegorocznej edycji konkursu. Widzowie zobaczą nie tylko specjalne materiały o Eurowizji, ale też finały konkursu z udziałem Australii. Zwieńczeniem tego eurowizyjnego święta będą dwa programy: Eurovision 2020: Big Night In! produkcji SBS oraz retransmitowany dzień później Eurovision: Europe Shine a Light, który zaoferują nam Holendrzy w zastępstwie Eurowizji:

Eurowizja 2020 w nowej odsłonie

Australijski tydzień z Eurowizją: harmonogram

Telewizja SBS przygotowała następujące atrakcje na tydzień 10-17 maja (w nawiasach podano polski czas transmisji, ale aby obliczyć czas australijski AEST, należy dodać 8 godzin):

 • 10 maja (12:30): Road to Eurovision
 • 11 maja (5:30): Finał Eurowizji 2015
 • 12 maja (5:30): Finał Eurowizji 2016
 • 13 maja (5:30): Finał Eurowizji 2017
 • 14 maja (5:30): Finał Eurowizji 2018
 • 15 maja (5:30): Finał Eurowizji 2019
 • 16 maja:
  • (11:30) Eurovision 2020: Big Night In!
  • (14:30) 40 największych kontrowersji na Eurowizji
  • (16:30) Sekrety Eurowizji
 • 17 maja (12:30): Eurovision: Europe Shine a Light

Australijski tydzień z Eurowizją: szczegóły

W niedzielę 10 maja kanał SBS VICELAND wyemituje materiał Road to Eurovision, który nakręcono w Holandii z okazji 64-letniej historii Eurowizji. W programie zobaczymy trio prowadzących niedoszłą Eurowizję 2020 oraz 22 zwycięzców i artystów, którzy zaprezentują swoje przeboje. Wśród nich m.in. Sergey Lazarev, Dana International, Netta i Johnny Logan.

Cały następny tydzień upłynie Australijczykom pod znakiem eurowizyjnych wspomnień, bowiem stacja SBS pokaże finały Eurowizji z udziałem Australii. W poniedziałkowe popołudnie mieszkańcy najmniejszego kontynentu przypomną sobie Eurowizję 2015 z gościnnym udziałem kraju, natomiast w piątkowy wieczór emisji doczeka się zeszłoroczna Eurowizja.

Australia na Eurowizji – 5 najciekawszych faktów

Najciekawiej zapowiada się jednak weekend 16-17 maja. W sobotę SBS wyemituje aż trzy materiały związane z Eurowizją. Najważniejszym z nich jest specjalnie przygotowane show Eurovision 2020: Big Night In!, którego gospodarzami będą Myf Warhurst i Joel Creasey. Podczas trzygodzinnego programu zobaczymy gwiazdy z całego świata oraz wyjątkowy studyjny występ Montaigne, który artystka przygotowała na odwołaną Eurowizję w Rotterdamie.

Zwieńczeniem widowiska będzie wyłonienie ulubionej piosenki Australijczyków spośród utworów wybranych na odwołaną Eurowizję 2020. Fani mogą już głosować na trzy najlepsze wg nich kompozycje z Eurowizji 2020, przyznając im odpowiednio 12, 10 oraz 8 punktów. W sobotnią noc stacja SBS wyemituje jeszcze dwa programy: o 40 największych kontrowersjach na Eurowizji oraz o sekretach Eurowizji.

Z kolei w niedzielny wieczór Australijczycy zobaczą retransmisję show Eurovision: Europe Shine a Light, który Europa zobaczy w sobotę 16 maja o godz. 21:00. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Eurowizja 2020 odwołana: co dalej?

Eurowizja 2020 została anulowana z powodu epidemii koronawirusa w Europie, ale Holendrzy znaleźli sposób na uhonorowanie wybranych artystów. Podczas specjalnego programu Eurovision: Europe Shine A Light usłyszymy wszystkie 41 piosenek. Wydarzenie poprowadzą Chantal Janzen, Edsilia Rombley i Jan Smit, czyli niedoszli gospodarze Eurowizji 2020.

Poza Australią swoje oferty programowe szykują również nadawcy z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. O eurowizyjnej ramówce BBC można przeczytać TUTAJ, a ramówce niemieckiej można przeczytać TUTAJ. Natomiast jesteśmy też w trakcie wyboru faworyta w Austrii, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ.

Źródło: sbs.com.au, fot.: SBS

Poprzedni artykułFinlandia: panel De Eurovisa na półmetku. Jak poradziła sobie Alicja Szemplińska?
Następny artykułEurowizja 2020: w Norwegii rusza program Adresse Europa
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...