Decyzją stacji ORF 12 lutego zostanie zorganizowany finał austriackich preselekcji, „Wer singt für Österreich?”. O bilet do Sztokholmu powalczy 10 uczestników.

Austriacki nadawca publiczny – stacja ORF – ogłosił, że planuje ponownie zorganizować preselekcje narodowe na wzór zeszłorocznego koncertu finałowego. Władze tegorocznego organizatora Konkursu Piosenki Eurowizji podały, że finał Wer singt für Österreich? odbędzie się 12 lutego z udziałem 10 pretendentów do reprezentowania Austrii w przyszłorocznych eurowizyjnych zmaganiach. Dziewięciu artystów zostanie wyłonionych przez specjalnie powołaną komisję ekspertów, natomiast ostatni finalista otrzyma tzw. dziką kartę z rąk internautów, którzy – za pomocą ankiety na portalu społecznościowym Facebook – będą w stanie zadecydować o tym, kto zapełni ostatnie miejsce w finale.

Po niespodziewanej porażce w Wiedniu – przypominamy, że zespół The Makemakes z utworem I Am Yours uplasował się na przedostatnim, 26. miejscu, bez dorobku punktowego – telewizja ORF chce uniknąć ponownego rozczarowania widzów, dlatego jury będzie bardzo krytycznie podchodzić do nadsyłanych do siedziby stacji utworów.

Na początku grudnia na Facebook’u zostaną opublikowane utwory, które staną do walki o głosy internautów – głosowanie potrwa do 11 grudnia i każdy będzie mógł jednorazowo wesprzec swojego faworyta.

Pełną listę finalistów, którzy zakwalifikowali się do lutowego koncertu poznamy na początku stycznia – również wtedy zostaną opublikowane wszystkie konkursowe utworu na kanale AUSTROZONE w serwisie Youtube.

Źródło: orf.at, youtube.com, eurovision.tv

Zdjęcie: orf.at