Po rocznej przerwie stacja ORF powraca do otwartych preselekcji. W lutym zostaną zorganizowane cztery koncerty, które wyłonią następcę Conchity Wurst.

Dyrektor stacji ORF, Kathrin Zechner, ujawnił na konferencji prasowej plany dotyczące przyszłorocznego reprezentanta Austrii w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji. Omówiono szczegółowo zasady preselekcji, tym samym potwierdzając powrót do otwartych eliminacji po roku przerwy. Jak zaznaczyła Zechner, każdemu w Austrii zależy na jak najlepszej kompozycji i utalentowanym reprezentancie, ponieważ wszystkie telewizje z całej Europy będą zwrócone ku Wiedniu.

Ponadto, w eurowizyjny projekt zaangażowano najlepszych producentów, kompozytorów oraz ludzi ze świata muzyki – wszystko po to, aby wybrać jak najlepszą piosenkę na nadchodzący jubileuszowy konkurs. Aby to osiągnąć, Kathrin Zechner nawiązała współpracę z Anną F. (jedną z najbardziej popularnych i cenionych artystek na austriackim rynku muzycznym) oraz Alexem Deutschem (producentem, menagerem, a także kompozytorem). Będą oni współodpowiedzialni za wybór, wsparcie oraz trening potencjalnych pretendentów do reprezentowania Austrii w Wiedniu.

Jak zapowiadają organizatorzy, koncerty preselekcyjne, które odbędą się w lutym, nie będą kopią programu typu talent show – będą za to wydarzeniem na europejskim poziomie. Producentom oraz dyrekcji zależy na jak najwyższej jakości zaprezentowanych utworów oraz znalezieniu wyjątkowych osobistości scenicznych, które będą mogły godnie walczyć o bilet do Wiednia.

Na razie nie wiadomo, ilu potencjalnych kandydatów zaprezentuje się podczas koncertów. Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące nadchodzących austriackich preselekcji zostaną ujawnione już wkrótce. Po takich zapowiedziach możemy spodziewać się naprawdę wyjątkowych emocji związanych z eliminacjami oraz utworu na prawdziwie światowym poziomie.

Przypominamy, że Austria bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Kraj dwukrotnie zdobył Grand Prix – w 1966 roku, wówczas złoto zdobył  Udo Jürgens, oraz w 2014 roku, dzięki Conchicie Wurst. Przyszłoroczny, 60. Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 19, 21 oraz 23 maja w Wiedniu.

Źródło: orf.at, eurovision.tv, youtube.com, inf. wł.

Zdjęcie: orf.at