Emocjonujące preselekcje dobiegły końca. Poznaj szczegóły z eliminacji Cypru Północnego do I edycji Turkowizji. Relacja Cypriana Graczyka dla Eurowizja.org!

Zespół Gommalar, z wokalistami: Aytunçem oraz Simge Akdoğu wygrał eliminacje do pierwszej edycji Turkvizyon, w której pojawi się 20 krajów i regionów kulturowych z Azji i Europy. W otwartych selekcjach, zorganizowanych przez telewizję Genç TV zespół wykonał balladę „Ayrıntılar”. Kompozycja charakteryzuje się poetyckim tekstem i operowym wokalem. Wykonanie zespołu zdobyło 59 na 60 punktów od jury oraz najwyższą notę z głosowania SMS.

Selekcje jednak przejdą do historii jako obfitujące w kontrowersje, skandale i nieoczekiwane zwroty akcji. Po pierwsze, głosowanie zostało uruchomione już przed tygodniem, co skutkowało większą możliwością manipulowania głosami. Na szczęście jednak większość głosów wpłynęła w trakcie trwania koncertu. Jak wynika z informacji, które otrzymaliśmy zwycięski zespół od uruchomienia głosowania przed tygodniem, do momentu przed zaśpiewaniem swojej piosenki zajmował miejsce w „dolnej trójce” z prawie 7-krotnie niższą notą punktową od zwycięzcy, a dopiero po zejściu ze sceny Cypryjczykom na tyle przypadł do gustu, że Gommalar nie tylko odrobił straty ale i zdołał pokonać pozostałych rywali.

Poniżej nagranie z występu zespołu Gommalar we wczorajszym finale narodowym:

Wokół preselekcji było początkowo wiele zamieszania i podejrzeń o możliwą korupcję. Wielu obserwatorów uważało, że znany w Turcji i na Cyprze zespół Ferkas, który pojawił się w stawce finału narodowego zostanie ogłoszony zwycięzcą bez względu na poziom występu, czy faktyczną liczbę otrzymanych SMSów. Zespół Ferkas mógł jednak stracić w oczach widzów po swoim występie. Wykonał utwór, zapowiadany początkowo jako ich własny, ale prawdziwy jego autor został ujawniony w trakcie oceny jurorskiej przez jednego z „muzycznych sędziów”. Wyjawiono, że zespół niesprawiedliwie przypisuje sobie twór, napisany przez kompozytora z nim (zespołem) niezwiązanym. W stawce brała ponadto udział prezenterka stacji, która zorganizowała preselekcje oraz kontrowersyjna i emocjonalna Bahar Gokhan, po której występie jurorzy się pokłócili między sobą, a potem z samą wokalistką, która to nie zapanowała nad towarzyszącymi konkursowi emocjami. Rozgoryczona udzieliła reprymendy panelowi jurorskiemu i opuściła scenę.

Gommalar – Mavi kuş

Poziom selekcji można uznać za wysoki, mając za porównanie preselekcje w innych państwach europejskich do Eurowizji oraz fakt, że Cypr Północny to kraj o stosunkowo niewielkiej liczbie ludności. Oprócz znanych zespołów, wśród konkurujących pojawili się także wykonawcy nie mający na swoim koncie większego doświadczenia na scenie, czy nie mogący się jeszcze pochwalić własnymi kompozycjami.

Wszystkie piosenki, poza zwycięską, zostały wsparte przez żywą orkiestrę. Zespół Gommalar postanowił samemu zagrać do swojego utworu. W skład zespołu, poza wokalistami, wchodzą: perkusista – Görkem Müniroğlu, gitarzysta – Onur Kasapoğlu, pianista – Atakan Sarı.

Utwór, z którym Aytunç i Simge pojawią się w półfinale Turkowizji nie jest jeszcze znany. Wiadomo, że nie będzie to ten sam, który został zaprezentowany w preselekcjach cypryjskich. Aytunç tworzy głównie muzykę z pogranicza baroku, klasyki, popu i opery, stawiając główny nacisk na przekaz tekstu i emocji.

Cypr Północny nigdy nie miał swojego przedstawiciela na Eurowizji, pomimo przynależności Cypryjczyków z Północy do Unii Europejskiej. W międzynarodowych konkursach, Cypryjczycy z południa występują pod szyldem całej wyspy. Wynika to z niechęci i konserwatywnej postawy południowej części, która była przeciwna zjednoczeniu dwóch regionów Cypru oraz coraz silniejszego wpływu Turcji na rząd i politykę Cypru Północnego. Granice między obiema częściami kraju są luźne od przystąpienia Cypru do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Zespół Gommalar jest kojarzony w południowej części kraju głównie z brutalnego incydentu do jakiego doszło na jednym z ich ówczesnych członków – Sertunçu Akdogu (bracie Aytunça i Simge) podczas muzycznego koncertu Rainbow Festival, wspierającego mniejszości. Koncert odbył się w 2010 roku w greckiej części wyspy. Fanatycy z greckiego Cypru kilkukrotnie dźgnęli nożem Sertunça parę milimetrów obok serca. Ten nieprzyjemny incydent wywołał lawinę krytyki wobec rządu, władz i silnej pozycji grup radykalnych narodowców w greckiej części.

Pomimo pewnej wrogości obu nacji, cała trójka rodzeństwa rozważała w przeszłości start w preselekcjach do Eurowizji, za które odpowiada grecko-języczny nadawca RIK SAT. Wówczas jednak stacja dokonała wewnętrznego wyboru. Do tej pory żaden cypryjski reprezentant na Eurowizji nie miał nawet jednego członka zespołu pochodzącego z Cypru Północnego.

Utwór Ayrıntılar w wersji mp3

 

Źródło: GencTV, własne, fot. OGAE Polska

3 KOMENTARZE