Wokalistka nagrała kompozycję, którą chce oddać hołd ludności azerskiej, na której dokonano masowej egzekucji.

Wistfulness to najnowszy projekt muzyczny, który pokazała światu Aysel Mammadova. Reprezentantka Azerbejdżanu odpowiada za skomponowanie i wykonanie utworu na pianinie, zaś materiał wideo powstał m.in. dzięki współpracy z Azerem Jafarem i Azerbaijan National Conservatory. Kompozycja nie jest eurowizyjną propozycją AISEL, jednak wokalistka nie ukrywa, że chciałaby nim zwrócić uwagę szerokiemu gronu odbiorców na zdarzenia z 1992 roku. Mowa o tzw. masakrze w Chodżały podczas trwającej wojny ormiańsko-azerskiej o Górny Karabach. Wojska Armenii (według Azerów) po dotarciu do miasta otworzyły ogień. W wyniku ataku zginęło 613 osób cywilnych, które ukrywały się w Chodżały. Z kolei według strony ormiańskiej, za zbrodnię odpowiada azerska milicja.

Artystka tak powiedziała na temat projektu:

„Wistfulness” jest moim projektem dedykowanym tragedii w Chodżały. Historia okrucieństw, które się tam dokonały, nie może pozostawić nikogo obojętnym. Jak każdy Azerbejdżanin odczuwam głęboki ból i smutek, myśląc o tym, co stało się tamtej nocy. Te uczucia skłoniły mnie do napisania kompozycji.

Aysel podkreśliła również, że choć kojarzona jest przede wszystkim ze swojego śpiewu, tym razem zdecydowała się jedynie na samą grę na fortepianie. Oto i sama kompozycja:

 

Źródło: azernews.az, kresy24.pl
Fot.: azernews.az