Foto: Elshan Arif/ Facebook

Po długim oczekiwaniu na oficjalne wieści z Azerbejdżanu dzisiaj na oficjalnym kanale miała miejsce premiera azerskiej piosenki „Truth” i tym samym wiemy już, że reprezentantem na Eurowizję 2019 będzie Çingiz Mustafayev.

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia INFE AzerbaijanÇingiz Mustafayev został wybrany do reprezentowania Azerbejdżanu na Eurowizji w 2019 roku. Krajowy nadawca iTV długo nie chciał zdradzić, ani potwierdzić tych informacji. Warto zauważyć, że jego nazwisko nie było brane pod uwagę w pierwotnej liście uczestników wyboru wewnętrznego, opublikowanej przez lokalny fanklub eurowizyjny 12 xal.

Kto będzie reprezentował Azerbejdżan podczas Eurowizji 2019? Spekulacje

Później INFE Azerbaijan potwierdził informację o wyborze reprezentanta Azerbejdżanu spośród czwórki artystów. Wśród nich znalazł się Çingiz. Ostateczna lista piosenkarzy zatwierdzona przez iTV poniżej:

  1. Samira Efendi
  2. Çingiz Mustafayev
  3. Tofig Hajiyev
  4. Leman Dadaşova.

Zbieranie utworów do wewnętrznych selekcji zakończyły się 7 lutego, kiedy to autorzy i kompozytorzy mogli przesyłać swoje propozycje w otwartym zaproszeniu. W sumie zebrano ponad 350 zgłoszeń. Wybrani artyści nagrywali demo potencjalnych wersji piosenek do Tel Awiwu. Dema zostały następnie zaprezentowane komisji iTV, która miała ostateczną decyzję, kto będzie reprezentował Azerbejdżan na Eurowizji 2019. Wybrano piosenkę Truth. Wśród twórców tej piosenki znajduje się słynny austriacko-bułgarski kompozytor Borislav Milanov, Trey Campbell członek EQUINOX (Bułgaria 2018) oraz Çingiz.

Dzisiaj o 17:00 (20:00 czasu Baku) odbyła się premiera utworu.

Çingiz Mustafayev to azerski piosenkarz i gitarzysta, znany w swoim kraju przede wszystkim ze zwycięstwa w Yeni Ulduz w 2007 roku, który był jednym z najpopularniejszych programów w lokalnej telewizji. W tym czasie miał zaledwie 16 lat i od tamtej pory stał się znanym artystą. Brał udział w rundach kwalifikacyjnych do Eurowizji 2011. W 2013 roku reprezentował Azerbejdżan na konkursie muzycznym New Wave 2013. Występuje razem z grupą muzyczną Palmas. Nagrał także duety ze słynnymi azerskimi artystami takimi jak Samira i Zamig. Jego popularne utwory to Tenha gezen i Get, które znajdują się poniżej.

Artysta z Azerbejdżanu wystąpi w tegorocznym Konkursie Eurowizji 16 maja, w drugim półfinale w drugiej połowie. Rok temu Aisel otwierała pierwszy półfinał, ale kraj ten nie awansował do finału po raz pierwszy w swoim udziale.

Źródło: INFE Azerbaijan, eurovoix.com, artist.az