Samira Efendi reprezentantką Azerbejdżanu na Eurowizji 2020? / fot. Facebook artystki

Kraje, które zdecydowały się na wybór wewnętrzny mają coraz mniej czasu, by ujawnić swoje wybory. Portal 12xal, który dotychczas przodował w wiadomościach o azerskich wyborach, spekulował, że to Samira Efendi będzie reprezentantką na Eurowizji 2020. Te informacje potwierdziły się.

Azerbejdżan a Eurowizja 2020: Kim jest Samira Efendi?

Samira Efendi (właściwie Samira Efendiyeva) urodziła się 17 kwietnia 1991 roku w rodzinie żołnierskiej. Ma wykształcenie muzyczne oraz bogate doświadczenie sceniczne. Brała udział w wielu konkursach i programach muzycznych tj. Yeni Ulduz 09, Silk Way Star, Böyük Səhnə czy lokalna wersja The Voice – w obu ostatnich dotarła do finału. W 2018 roku została reprezentantką kraju podczas Europa Song Contest, który odbywał się w Dnipro na Ukrainie. W tym samym roku zaśpiewała także hymn narodowy podczas ceremonii zamknięcia Grand Prix Azerbejdżanu podczas zawodów Formuły 1.

Co ciekawe, Samira Efendi była brana pod uwagę już w zeszłym roku. Finalnie do Tel Awiwu pojechał Chingiz z utworem skomponowanym przez Symphonix, Truth.

Azerbejdżan a Eurowizja 2020: znamy reprezentanta, kiedy poznamy piosenkę?

Mimo oficjalnych wieści na temat wyboru azerskiej piosenki na Eurowizję 2020, telewizja Ictimai nie przedstawiła żadnych informacji odnośnie do selekcji reprezentanta. Zdecydowano się na kolejny wybór wewnętrzny, na który krajowy nadawca stawia od 2015 roku. Wcześniej przeprowadzano preselekcje w latach 2008 i 2010 z oryginalnymi kompozycjami. Natomiast w okresie 2011-2013 wykorzystywano format talent show Milli Seçim Turu, w którym pojawiali się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. W 2014 roku stacja zorganizowała inny talent show Böyük Səhnə, który stworzono przy współpracy z ukraińską firmą produkcyjną.

Wiadomo też, że utwór eurowizyjny jest napisany przez Holendrów: Luuka van Beersa oraz Tony’ego Cornellissena. Ten drugi miał już swój mariaż w świecie eurowizyjnym. Jest współautorem niemieckiej propozycji Cascady Glorious z 2013 roku.

Azerbejdżan a Eurowizja 2020: historia startów

Azerbejdżan: Co zawdzięcza Eurowizji?

Debiutowali na Eurowizji w 2008 roku. Kraj reprezentował wtedy duet Elnur i Samir z piosenką Day After Day, z którą zajęli ósme miejsce w finale. W 2011 roku Azerbejdżan wygrał konkurs dzięki Ell i Niki i ich piosenką Running Scared. Mimo, że tylko trzy kraje przyznały im najwyższą notę (Malta, Rosja i Turcja), piosenka zdobyła łącznie 221 punktów, co dało pierwsze zwycięstwo Azerbejdżanowi na Eurowizji. Do 2018 roku Azerowie co roku kwalifikowali się do finału. Niestety nie udało się to Aisel, która zajęła jedenaste miejsce w pierwszym półfinale Eurowizji 2018. W 2019 roku powrócili do czołówki z piosenką Truth Chingiza. Zajął on ósme miejsce w wielkim finale.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra. Na tegorocznej Eurowizji Polskę będzie reprezentować Alicja Szemplińska z utworem Empires. Artystka wystąpi w pierwszej połowie drugiego półfinału.

Źródło: eurovoix.com, infeAzerbaijan, 12 xal