Chociaż Eurowizja 2021 zbliża się wielkimi krokami i kolejne kraje ogłaszały swoje piosenki to Azerbejdżan postanowił do końca być bardzo cichy w tym temacie. To oczywiście budziło jeszcze większe zainteresowanie fanów. Jednak wiemy już jaką propozycję przygotowała Samira Efendi występująca w barwach Azerbejdżanu. Piosenka nosi tytuł Mata Hari. Sprawdź w artykule szczegóły dotyczące kompozycji.
Azerowie swoją przygodę z Eurowizją rozpoczęli w 2008 roku. Kraj reprezentował wtedy duet Elnur i Samir z piosenką Day After Day, z którą zajęli ósme miejsce. W krótkim czasie od debiutu, bo w 2011 roku wygrali konkurs dzięki Ell i Niki i ich piosenką Running Scared. Mimo, że tylko trzy kraje (Malta, Rosja i Turcja) przyznały im najwyższą notę, piosenka zwyciężyła zdobywając łącznie 221 punktów. Do 2018 roku Azerowie co roku kwalifikowali się do finału. Niestety nie udało się to Aisel, która zajęła pechowe, jedenaste miejsce w półfinale Eurowizji 2018. W 2019 roku powrócili do czołówki z piosenką Truth Chingiza kończąc na ósmym miejscu w finale.
Eurowizja 2021: Samira Efendi w barwach Azerbejdżanu
Samirę Efendi wybrano wewnętrznie jako reprezentantkę Azerbejdżanu na Eurowizję 2020. Po pięciu próbach reprezentowania kraju w konkursie, Efendi w końcu się udało. Niestety pandemia pokrzyżowała te plany. Azerski nadawca nie czekał długo z decyzją na przyszły rok. Jako jeden z pierwszych, jeszcze w marcu ogłosił, że Efendi zaśpiewa na Eurowizji 2021. Informacja ucieszyła fanów, gdyż piosenka Cleopatra zdobyła wiele pozytywnych ocen i spodziewano się, że odniesie sukces w Rotterdamie. Ponadto piosenkę stworzyli dla niej Holendrzy Alan Roy Scott, Sarah Lake i Luuk van Beers. Azerbejdżan słynie z tego, że wybiera utwory od znanych producentów. Swoje sukcesy na Eurowizji zawdzięczają wielokrotnie Szwedom, ale także Bułgarom czy Grekom.
W tym roku podobnie jak przed rokiem nadawca iTV zbierał zgłoszenia piosenek dla Efendi. Do 1 lutego zakończono proces przyjmowania kompozycji. Otrzymano łącznie 229 piosenek. Jednak tylko sześć z nich wybrano i przekazano komisji oceniającej składającej się z profesjonalistów pracujących przy projektach muzycznych i telewizyjnych. Wśród utworów znalazły się dwie ballady o roboczych tytułach Breathing You i When I’m Gone. Pozostałe cztery Mata Hari, Ratata, Manifesto i Owe You Pretty to szybsze produkcje. Ostatecznie wybrano piosenkę Mata Hari. Piosenkę stworzył ten sam zespół co napisał utwór Cleopatra. Czyli holenderskie trio Amy van der Wel, Luuk van Beers i Tony Cornelissen.
Utwór Efendi koncentruje się na wzmocnieniu pozycji kobiet, jak wyjaśnia zespół odpowiedzialny za kompozycję:
Piosenka opowiada o sile kobiet, które urzekają swoim opanowaniem, zaskakują nieskończoną siłą i poruszają w tajemniczy sposób. Kobiety w społeczeństwie są zwykle kojarzone z czułością, troską i słabością, ale dla niektórych z nich życie przygotowało okrutne doświadczenia, z którymi nie każdy może sobie poradzić .
Kim jest Samira Efendi?
Samira Efendi (właściwie Samira Efendiyeva) pochodzi z Baku, gdzie od najmłodszych lat była związana z muzyką. Ukończyła studia z dziedziny muzyki pop oraz gry na fortepianie. W 2009 roku wzięła udział w konkursie Yeni Ulduz. W 2014 roku dotarła do półfinału konkursu muzycznego Böyük Səhnə (Big Stage), który pełnił funkcję preselekcji do Eurowizji. Startowała także w programie SəS Azərbaycan (The Voice of Azerbaijan), gdzie zajęła trzecie miejsce. Ponadto reprezentowała Azerbejdżan na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej w Alanyi. W 2017 roku wzięła udział w międzynarodowym konkursie Silk Way Star w Kazachstanie, a w 2019 roku ponownie w Kazachstanie z powodzeniem reprezentowała swój kraj w Voice of Nur-Sultan. Artystka na swoim koncie ma wiele nagród muzycznych, posiada bogate doświadczenie sceniczne i kilka singli, które odniosły sukces na lokalnym rynku muzycznym.
Eurowizja 2021: co wiemy?
Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do końca marca. Na ten moment 26 zeszłorocznych uczestników weźmie udział w Eurowizji 2021.
Źródło: escxtra.com, infeazerbaijan.org, 12xal.com, eurovision.tv