Diana Hacıyeva została ogłoszona reprezentantką Azerbejdżanu w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. To już piąta potwierdzona uczestniczka przyszłorocznych zmagań o Grand Prix najpopularniejszego konkursu muzycznego na świecie. Kim jest Dihaj?

Kiedy w Polsce nieznany jest jeszcze sposób wyboru reprezentanta, niektóre kraje ogłosiły już swojego przedstawiciela na przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w maju 2017 roku w Kijowie. Po Holandii (O’G3NE), Cyprze (Hovig Demirjian), Macedonii (Jana Burczeska) i Belgii (Ellie „Blanche” Delvaux), swoją „nadzieję eurowizyjną” ujawnił azerski nadawca publiczny İctimai. Stacja ogłosiła, że o zwycięstwo w barwach Azerbejdżanu walczyć będzie Diana Hacıyeva, występująca od lat pod pseudonimem Dihaj. Z czasem została to też nazwa jej zespołu.

Diana Hacıyeva urodziła się 13 czerwca 1989 roku w Baku, gdzie ukończyła stołeczną akademię muzyczną na wydziale dyrygentury chóralnej. Piosenkarka uczyła się też na londyńskim Instytucie Muzyki Współczesnej. Niedługo po ukończeniu tam nauki założyła zespół o nazwie Dihaj.

27-letnia Diana Hacıyeva ma już doświadczenie w występach na scenie eurowizyjnej. W tym roku była chórzystką Səmry Rəhimli, która z utworem Miracle zajęła 17. miejsce w finale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Kilka lat wcześniej Hacıyeva próbowała samodzielnie zdobyć możliwość reprezentowania kraju w konkursie, jednak nie przeszła nawet do rundy półfinałowej selekcji w 2011 roku. Tym razem została wytypowana przez stację wewnętrznie. Profil piosenkarki możecie znaleźć pod tym linkiem.

Nie wiadomo jeszcze, z jakim utworem Diana Hacıyeva będzie reprezentowała Azerbejdżan w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. Piosenkarka znana jest z jazzowo-alternatywnych brzmień, ale czy jej propozycja również będzie zachowana w tym klimacie? A może, krokiem wielu innych uczestników Eurowizji, artystka zdecyduje się na festiwalową propozycję, nieco odbiegającą od tego, co gra na co dzień? O tym przekonamy się już niebawem.

Azerbejdżan bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2008 roku. Do 2013 roku reprezentanci kraju zawsze plasowali się w pierwszej dziesiątce finału, w 2011 roku duet Ell i Nikki wygrał cały konkurs z utworem „Running Scared”. W 2014 roku Dilarə Kazımova zajęła najniższe, 22. miejsce w historii udziału kraju w widowisku. Czy Diana Hacıyeva zapewni Azerbejdżanowi Top 10 finału konkursu?

Półfinały i finał 62. Konkursu Piosenki Eurowizji odbędą się 9, 11 i 13 maja 2017 roku w Kijowie, dzięki wygranej Jamali z utworem „1944” w tegorocznym konkursie. W przyszłorocznej stawce konkursowej znajdą się reprezentanci 43 krajów, w tym powracających do konkursu Portugalii i Rumunii.

Źródło: esctoday.com; fot. dihaj.com