Samira Efendi reprezentantką Azerbejdżanu (źródło: eurovision.tv)

Dziś azerski nadawca zaprezentował piosenkę swojej reprezentantki wybranej wewnętrznie. Samira Efendi wykona w Rotterdamie utwór Cleopatra.

Azerski nadawca Ictimai (iTV) w końcu oficjalnie ujawnił piosenkę, którą Samira Efendi wykona w maju. Piosenka została wybrana również wewnętrznie z nadesłanych zgłoszeń do nadawcy.

Azerbejdżan a Eurowizja 2020: posłuchaj utworu Cleopatra

Tak prezentuje się utwór, z którym Azerbejdżan zawalczy o zwycięstwo w Rotterdamie:

Azerbejdżan a Eurowizja 2020: kim jest Samira?

Samira Efendi jedzie na Eurowizję 2020 z Azerbejdżanu

Samira Efendi została wybrana wewnętrznie na reprezentantkę Azerbejdżanu w Rotterdamie spośród pięciu kandydatów. Razem z nią rywalizowali Laman Dadasheva, Elvin Novruzov, Jabrail Rasulov i Riad Abdulov. Ostatecznie Efendi została wybrana na podstawie głosów międzynarodowej grupy ekspertów muzycznych, w tym producentów muzycznych, autorów i kompozytorów, dziennikarzy i przedstawicieli branży telewizyjnej. Samira bardzo interesuje się Eurowizją, była to jej piąta próba reprezentowania kraju w konkursie.

Samira Efendi (właściwie Samira Efendiyeva) ma 28 lat. Urodziła się w Baku, gdzie od najmłodszych lata była solistką w Dziecięcym Zespole Filharmonicznym. Ukończyła studia muzyczne w zakresie muzyki pop oraz gry na fortepianie. W 2009 roku wzięła udział w konkursie Yeni Ulduz. W 2014 roku dotarła do półfinału konkursu muzycznego Böyük Səhnə (Big Stage), który pełnił funkcję preselekcji do Eurowizji. Startowała także w programie SəS Azərbaycan (The Voice of Azerbaijan), gdzie zajęła trzecie miejsce. Ponadto reprezentowała Azerbejdżan na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej w Alanyi. W 2017 roku wzięła udział w międzynarodowym konkursie śpiewu Silk Way Star w Kazachstanie, a w 2019 roku ponownie w Kazachstanie z powodzeniem reprezentowała swój kraj w Voice of Nur-Sultan. Artystka na swoim koncie ma wiele nagród muzycznych, posiada bogate doświadczenie sceniczne i kilka singli, które odniosły sukces na lokalnym rynku muzycznym.

Azerbejdżan a Eurowizja: historia

Azerbejdżan: Co zawdzięcza Eurowizji?

Debiutowali na Eurowizji w 2008 roku. Kraj reprezentował wtedy duet Elnur i Samir z piosenką Day After Day, z którą zajęli ósme miejsce w finale. W 2011 roku Azerbejdżan wygrał konkurs dzięki Ell i Niki i ich piosenką Running Scared. Mimo, że tylko trzy kraje przyznały im najwyższą notę (Malta, Rosja i Turcja), piosenka zdobyła łącznie 221 punktów, co dało pierwsze zwycięstwo Azerbejdżanowi na Eurowizji. Do 2018 roku Azerowie co roku kwalifikowali się do finału. Niestety nie udało się to Aisel, która zajęła jedenaste miejsce w pierwszym półfinale Eurowizji 2018. W 2019 roku powrócili do czołówki z piosenką Truth Chingiza. Zajął on ósme miejsce w wielkim finale.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra. Na tegorocznej Eurowizji Polskę będzie reprezentować Alicja Szemplińska z utworem Empires. Samira Efendi wystąpi w pierwszej połowie drugiego półfinału 14 maja.

Źródło: infeAzerbaijan, 12 xal, eurovision.tv, esckaz.com