Balkanika o przygotowaniach do Eurowizji, przesłaniu piosenki i reprezentowaniu całego regionu! Kto wystąpi na scenie i jaką będzie pełnił funkcję? 

Reprezentacja Serbii odwiedziła ostatnio stolicę Bośni i Hercegowiny, Sarajewo, gdzie udzieliła szeregu wywiadów, a także wystąpiła w popularnym programie Nareszcie piątek. Chociaż Bośnia nie uczestniczy w Eurowizji, promocja utworu Nova deca w tym kraju na pewno się opłaci, bo Balkanika chce dumnie reprezentować nie tylko Serbię, ale i cały Półwysep Bałkański. Sanja Ilić, kompozytor i pomysłodawca zespołu przyznał, że ekipa startowała w preselekcjach serbskich Beovizija z myślą o zwycięstwie. Przygotowywaliśmy się i włożyliśmy w utwór wiele trudu – chcieliśmy, by był najlepszy. Zrobiliśmy to najlepiej jak potrafiliśmy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z reakcji, a piosenka podoba się nawet naszym nieprzyjaciołom. Jeśli chodzi o to, co będzie dalej na Eurowizji – nie wiemy, ale damy z siebie wszystko. Jak mówią, jeśli nie wygrasz, to nie ważne, na którym miejscu ostatecznie się znalazłeś – powiedział w rozmowie z bośniackim portalem klix.ba

Co ciekawe, podczas Beoviziji za stroje członków zespołu odpowiedzialna była bośniacka stylistka Selma Berisalić. Ekipa ma nadzieję, że telewizja serbska RTS pozwoli i wyłoży pieniądze na zaangażowanie Selmy także w przygotowania przed Eurowizją w Portugalii. Chcemy, by utwór skupiał na sobie główną uwagę w trakcie występu i wszystko będzie się kręcić wokół piosenki. Wymyśliliśmy już choreografię, mamy dobry utwór, trzy cudowne głosy i wykonamy wszystko najlepiej jak potrafimy. Jeśli spełnią się wszystkie nasze życzenia, a to niestety zależy też od finansów, będziemy fantastyczni – zapowiada Aleksandar Radulović, muzyk Balkaniki, który w trakcie występu preselekcyjnego gra na bębnach. Na scenie w Lizbonie będzie też Ljubomir Dimitrijević, który ze względu na swoje siwe włosy i długą brodę zyskał wśród polskich fanów Eurowizji przydomek pan Kleks.

Męski głos Balkaniki – Mladen Lukić – podkreśla, że teraz Eurowizja znów skupia się na piosence, co jest znacznie bardziej sprawiedliwe i nie dyskryminuje biedniejszych krajów. Wcześniej można było mieć różne video-projekcje i efekty, które były niezwykle drogie. Pozwolić sobie mogły na to np. kraje Skandynawii, ale inne już nie. Czasami piosenki, które nie były zbyt dobre mogły świetnie poradzić sobie dzięki takim występom. Teraz znów akcent kładzie się na utwór. W naszym jest ważne przesłanie – radości i pokoju na świecie. Przez wszystkie te polityczne głupoty, o których słuchamy i oglądamy w telewizji, zapominamy jedni o drugich. Dlatego cały czas musimy sobie przypominać, jak ważna jest wspólnota i bliskość – twierdzi wokalista.

Reprezentanci kraju twierdzą, że ich Balkanika to nie tylko głos Serbii na Eurowizji, ale całego Półwyspu Bałkańskiego. Przesłanie, które ślemy nowemu pokoleniu to przesłanie miłości. To wiadomość uniwersalna dla całego świata, który dzięki temu zmieni się w taki, jaki powinien być – lepszy! – tłumaczy jeden z muzyków grupy. Dodaje, że Balkanika reprezentować będzie też nieobecną na Eurowizji Bośnię i Hercegowinę, bo wszyscy tutaj stanowią tak naprawdę jeden naród, który rozumie się nawzajem.

Sanja Ilić wspomina też zagraniczne koncerty, które zawsze zaskakiwały go ogromną owacją widzów. Doświadczył tego w Meksyku, Szanghaju, Polsce czy w Indiach. Byliśmy wzruszeni, nasza muzyka ich poruszyła, bez znaczenia czy rozumieli nasz język czy nie. Podkreśla, że to właśnie poruszenie ludzkiej duszy jest celem jego muzyki. Jesteśmy bałkańską dysfunkcjonalną rodziną w której wszystko kręci się wokół miłości. Jedziemy promować Bałkany na świecie – zapowiada kompozytor.

W skład ekipy reprezentującej Serbię na eurowizyjnej scenie wchodzą Sanja Ilić (keyboard, chórki), Aleksandar Radulović (perkusja), Ljubomir Dimitrijević (flet, kobza, surma), Nevena Stamenković i Danica Krstić (wokale żeńskie) oraz Mladen Lukić (wokal męski). Ich utwór Nova Deca zaprezentowany zostanie podczas II półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2018, co oznacza, że także polscy widzowie będą mogli głosować na Balkanikę!

Źródło: Klix.ba, ESCserbia.com, fot.: Eurovision.tv / RTS