Brytyjski nadawca BBC poinformował, że przygotuje specjalny koncert jubileuszowy „Eurovision’s Greatest Hits”, który będzie częścią obchodów 60-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji.

Stacja zapowiada, że w trakcie widowiska usłyszymy mnóstwo eurowizyjnych przebojów, natomiast cały koncert poprowadzą: lokalny dziennikarz oraz kilkuletni komentator Konkursu Piosenki Eurowizji, Graham Norton, a także Petra Mede, znana m.in. z pełnienia funkcji gospodarza 58. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w 2013 roku w Szwecji. Kierownikiem produkcji mianowany został Guy Freeman, natomiast reżyserem całego koncertu będzie Geoff Posner.

Swój udział w widowisku zapowiedziało także kilku wykonawców znanych z eurowizyjnej sceny. Zeszłoroczny zwycięzca konkursu, drag queen Conchita Wurst, wykona swój przebój „Rise Like a Phoenix„. Oprócz kontrowersyjnego artysty w trakcie koncertu pojawi się szwedzki boysband The Herreys, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji z 1984 roku z utworem „Diggi-Loo Diggi-Ley„, a także francuska piosenkarka Natasha St-Pier, która reprezentowała Francję w finale widowiska w 2001 roku z piosenką „Je n’ai que mon âme„.

[UPD!] Występ podczas jubileuszowego koncertu potwierdziło kilku zwycięzców Konkursu Piosenki Eurowizji: niemiecka piosenkarka Nicole, która z przebojem „Ein Bißchen Frieden” wygrała widowiska w 1982 roku, izraelska piosenkarka Dana International (zwyciężczyni z 1998 roku z utworem „Diva„), fiński zespół Lordi (zwycięzcy konkursu w 2006 roku z „Hard Rock Hallelujah„), szwedzka artystka Loreen (triumfatorka z 2012 roku z przebojem „Euphoria„), duńska wokalistka Emmelie de Forest (zwyciężczyni z 2012 roku z „Only Teardrops„) oraz jej rodacy – duet The Olsen Brothers (zwycięzcy z 2000 z „Fly on the Wings of Love„), a także irlandzki artysta Johnny Logan (dwukrotny laureat konkursu: w 1980 z „What’s Another Year?” i w 1987 z „Hold Me Now„), rosyjski piosenkarz Dima Biłan (zwycięzca z 2008 roku z „Believe„) oraz brytyjska grupa Brotherhood of Man (wygrana w 1976 z „Save Your Kisses for Me„). Oprócz tego, podczas koncertu zaśpiewają także byli niektórzy uczestnicy konkursu: Rosa López (reprezentantka Hiszpanii z 2002 roku z piosenką „Europe’s Living a Celebration„) i Anne-Marie David (przedstawicielka Luksemburga w 1973 i Francji w 1979 roku),

Koncert „Eurovision’s Greatest Hits” zostanie zorganizowany oraz nagrany 31 marca w londyńskim Eventim Apollo Hammersmith. Nieznana jest jeszcze data emisji wydarzenia, jednak wiadomo, że jego premiera odbędzie się niedługo po zakończeniu samego koncertu. Bilety wstępu dostępne są w sprzedaży od 6 lutego, można je kupić za pośrednictwem oficjalnej strony BBC (www.bbc.co.uk/eurovision) lub samego konkursu (www.eurovision.tv).

Niestety, polski nadawca TVP nie zapowiedział transmisji wydarzenia.

Źródło: eurovision.tv; fot. bbc.co.uk/eurovision

1 KOMENTARZ