Sprawdźmy, kto jest faworytem bukmacherów, kogo najchętniej słuchają użytkownicy Spotify, jak wygląda głosowanie fanów oraz którego finalistę typuje do zwycięstwa Måns Zelmerlöw.

Gorączka szwedzkich preselekcji Melodifestivalen zbliża się do punktu kulminacyjnego. Tradycyjnie już media naszych sąsiadów zza morza prześcigają się w domysłach, kto w tym roku będzie miał zaszczyt reprezentowania Szwecji na arenie międzynarodowej podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. Tegoroczna prasa skupia się przede wszystkim na postaci Benjamina Ingrossy i Felixa Sandmana. Podobne tendencje pojawiają się także w notowaniach bukmacherów. Na pierwszym miejscu u nich jest Benjamin, tuż za nim Felix, podium natomiast zamyka John Lundvik. Jeszcze przed wystartowaniem samych preselekcji faworytką w zakładach była Mariette, która obecnie znajduje się na pozycji czwartej. W notowaniach bukmacherów Margaret jest dopiero na miejscu dziesiątym.

A gdyby tylko użytkownicy serwisu Spotify decydowali o wyborze reprezentanta? Na liście TOP 50 w Szwecji króluje obecnie Felix Sandman, którego melfestowa propozycja Every Single Day jest najczęsciej streamowaną w całym kraju. Drugim najchętniej odtwarzanym (i trzecim ogólnie) utworem jest Everyday Mendeza. Trzecią preselekcyjną piosenką, której słuchają Szwedzi, jest Shuffla duetu Samir & Viktor. Za nimi znajduje się Benjamin Ingrosso z Dance You Off. Czy streamy ze Spotify przekładają się na rzeczywiste wyniki w finale? Ubiegłoroczne preselekcje udowadniają, że jest duża zależność między top listą serwisu, a tym, kto sięga po laur zwycięstwa. Przykładem może być Frans, który w 2016 roku wiódł prym na serwisie i wygrał Melodifestivalen.

Jak jest z głosowaniem fanów? W tym roku próżno szukać sond, którymi dotychczas raczyły nas szwedzkie portale. Mamy za to np. symulację głosowania międzynarodowego jury przeprowadzoną przez Gustavs expertblogg. Głosy wybranej grupy fanów reprezentujących państwa, które w tym roku znalazły się w międzynarodowym jury preselekcji, miały oddać to, ile punktów dany kraj przyzna konkretnemu artyście. Tu niekwestionowanym liderem okazał się Benjamin Ingrosso z liczbą 97 punktów. Na kolejnych miejscach podium kolejno Mariette oraz John Lundvik, natomiast 66 punktów popłynęło od „jury” do Margaret, co dało jej piąte miejsce.

blogg.svt.se
blogg.svt.se

OGAE Szwecja opublikowało wyniki głosowania publiczności podczas dzisiejszych prób artystów. Niekwestionowanym faworytem ponownie okazał się Benjamin Ingrosso, który zdobył 216 punktów, czyli 22,5% wszystkich głosów.

melodifestivalklubben.se

O wytypowanie faworytów tegorocznego Melodifestivalen pokusił się również Måns Zelmerlöw. Reprezentant Szwecji w 2015 roku i zwycięzca Eurowizji wskazał trzy nazwiska: Benjamin Ingrosso, Felix Sandman oraz Mariette. Wyróżnił przede wszystkim utwór Dance You Off, który uznał za najbardziej wybijający się na tle całej stawki konkursowej.

content.betsson.com

Czy zatem w sobotni wieczór zapowiada nam się męska rozgrywka między tanecznym Benjaminem a nostalgicznym Felixem?

Źródło: blogg.svt.se, Aftonbladet, Expressen, Dagens Nyheter, Eurovisionworld, Betsson.com, Spotify, melodifestivalklubben.se.
Zdjęcie: Stina Stjernkvist/SVT