Telewizja serbska RTS opublikowała dziś 17 piosenek startujących w preselekcjach narodowych Beovizija 2018. Prezentujemy je wraz z najciekawszymi faktami dotyczącymi wykonawców!

Telewizja RTS przedstawiła dziś internautom 17 piosenek, które wezmą udział w preselekcjach serbskich Beovizija 2018. Finał odbędzie się 20 lutego w Belgradzie, a o zwycięzcy zdecydują widzowie i jurorzy w systemie 50/50. Wszystkie utwory znajdziecie TUTAJ, a poniżej prezentujemy je w kolejności startowej. Druga część artykułu już niebawem!

01. Sevdah bejbi Hajde da igramo sada

Tak naprawdę SevdahBABY to jedna osoba – Milan Stanković, który jest przede wszystkim producentem i kompozytorem, ale udziela się też jako wokalista i gitarzysta. Pierwszą gitarę kupił w 1994 roku, a trzy lata później zainstalował na swoim komputerze pierwszy program do produkcji muzyki.

02. Rambo Amadeus & Beti Đorđević Nema te

Rambo Amadeus to jeden z najbardziej znanych muzyków na terenie b. Jugosławii, a jego teksty piosenek często wytykały głupotę władzy oraz satyrycznie pokazywały naturę człowieka. Beti to wokalistka jazzowa, która swoją sławę odłożyła na bok, gdy zrozumiała, że trendy w muzyce idą w kierunku, który jej nie odpowiada.

03. Maja Nikolić Zemlja čuda

Zdobywczyni 26 pierwszych nagród na festiwalach muzycznych, wydała 6 albumów, ma na swoim koncie mnóstwo hitów, ale też kontrowersyjnych wypowiedzi czy wystąpień w programach typu reality-show. Parę lat spędziła w Stanach Zjednoczonych, a podczas festiwalu Słowiański Bazar na Białorusi odebrała nagrodę z rąk samego Filipa Kirkorova.

04. Srđan i Emil Bar da znam

Srđan to znany muzyk i wokalista starszej generacji, który może pochwalić się 40-letnią karierą i wieloma nagrodami muzycznymi. Wydał 15 albumów. Podczas preselekcji zaśpiewa z młodym wokalistą Emilem Fetahoviciem z Czarnogóry, który charakteryzuje się specyficznym sposobem śpiewania.

05. Ivan Kurtić Ni sunca ni meseca

Zaczął śpiewać w wieku sześciu lat, próbował wykonywać utwory w bardzo różnej stylistyce, ale najbardziej odnalazł się w fuzji muzyki romskiej z jazz’em i soulem. Uważa się za człowieka skromnego, spontanicznego i upartego.

06. Sanja Ilić i Balkanika Nova deca

Najbardziej znany uczestnik preselekcji – formacja, która od wielu lat promuje brzmienia narodowe Serbii na całym świecie. Oryginalny skład Balkaniki to 9 osób – sześciu muzyków, jeden wokalista i dwie wokalistki. Twórcą zespołu jest Sanja Ilić, który nie tylko zajmuje się muzyką stricte bałkańską, ale już za czasów Jugoviziji zgłaszał utwory na Eurowizję.

07. Koktel Balkan Zato

Duet Katarina Sotirović i Bojan Jeremić współpracę zaczęli już w 2000 roku, jednak pięć lat później wokalistka rozpoczęła samodzielną karierę i nagrała album. Duet reaktywował formację specjalnie na potrzeby Beoviziji.

08. Boris Režak Vila

Wielokrotnie startował w różnych festiwalach muzycznych i jego utwory nadal słuchane są w wielu krajach b. Jugosławii. Dawno jednak nie wykreował żadnego przeboju. Za swoją najważniejszą rolę uważa jednak bycie ojcem trójki dzieci. Co ciekawe, użyczył też głosu w dubbingu paru Disney’owskich bajek.

Utwory z numerami startowymi 9-17 zaprezentujemy wkrótce!

Źródło: RTS, fot. RTS

1 KOMENTARZ