Telewizja serbska RTS już we wtorek zorganizuje finał preselekcji narodowych Beovizija 2018. Dziś prezentujemy drugą część uczestników konkursu i kandydatów na Eurowizję 2018!

Telewizja RTS przedstawiła internautom 17 piosenek, które wezmą udział w preselekcjach serbskich Beovizija 2018. Finał odbędzie się 20 lutego w Belgradzie, a o zwycięzcy zdecydują widzowie i jurorzy w systemie 50/50. Wszystkie utwory znajdziecie TUTAJ, a pierwszą część prezentacji wykonawców opublikowaliśmy TUTAJ. Dziś pora na pozostałych kandydatów!

09. Lana i Aldo Jača od svih

Zespół, który założyła Lana Toković powstał w 1983 i zakończył działalność w 2000 roku, ale został reaktywowany w 2013. Przez wiele lat funkcjonowania grupa wydała wiele utworów, była zaangażowana w przeróżne projekty muzyczne i często uczestniczyła w lokalnych konkursach i festiwalach.

10. Dušan Svilar Pod krošnjom bagrema

Młody wokalista urodził się w Suboticy, a popularność zdobył dzięki uczestnictwu w programie Zvezde Granda. Swoim zachowaniem i wysoką kulturą osobistą zyskał też przydomek wymarzonego zięcia wśród wielu starszych fanek. Uczestniczył w różnych festiwalach muzycznych (m.in. Sunčane Skale w 2012), a w 2013 roku zajął 2. miejsce w finale preselekcji serbskich.

11. Igor Lazarević Beži od mene

Najmłodszy finalista preselekcji sam napisał swój konkursowy utwór. W wieku 16 lat zaczął zajmować się produkowaniem muzyki i często spędzał czas w studiu nagraniowym, gdzie zaczął tworzyć kompozycje i pisać do nich teksty. Swój talent pokazał też w programie Pinkove Zvezdice – zachwycił widzów i jurorów.

12. Saška Janks Pesma za tebe

Saška Janković obecna jest na rynku muzycznym w Serbii od wielu lat jednak niestety nie może się przebić do pierwszej ligi, chociaż ma już ogromne doświadczenie zdobyte poprzez udział w różnego rodzaju programach talent-show czy nawet na samej Eurowizji, gdzie wielokrotnie występowała jako chórzystka (np. w 2010 czy 2015).

13. Lord Samo nek se okreće

Vladimir Preradović Lord zajmuje się muzyką od szóstego roku życia. Wraz z grupą Urban Plus koncertował w wielu miastach Serbii. W 2006 i 2008 roku stał za aranżacją dwóch piosenek z Beoviziji. Z cienia wychodzi w 2013 roku wydając swój pierwszy solowy singiel. Nadal jednak zajmuje się produkcją i aranżacjami dla innych wykonawców.

14. Danijel Pavlović Ruža sudbine

Popularność zdobył dzięki uczestnictwu w programie Operacija Trijumf, a w 2009 roku był finalistą Beoviziji wraz z inną bohaterką reality-show. Później zaczęto go kojarzyć bardziej z tym, że jest przyrodnim bratem Mariji Šerifović, zwyciężczyni Eurowizji 2007. Za jego tegoroczną balladą stoi m.in. Marina Tucaković, która napisała serbskie teksty piosenek eurowizyjnych w 2010, 2012 czy 2013 roku.

15. Raybass Umoran

Chyba najbardziej specyficzna piosenka w stawce to dzieło Sofiji Milutinović, kompozytorki współpracującej z wieloma profesjonalistami m.in. z Czech, Kanady, Polski czy USA. Grupa Raybass to Predrag Obrović (wokal basowy), Dragan Perović Rej (tzw. wokal narracyjny) i Alan Tomić (wiolonczelista).

16. Osmi vazduh i Drugari Probudi se

Osmi vazduh to projekt muzyczny małżeństwa Leny i Marka Kuzmanoviciów. Powstał w 2013 roku i do tej pory wydał dwa utwory. Duet inspiruje się muzyką lat 80., co słychać także w propozycji na Eurowizję. Do udziału w Beoviziji zaprosili Jelenę Pajić, Jelenę Djurić oraz aktorkę Anję Mit.

17. Biber i DJ Niko Bravo Svatovi

Grupa Biber zaświeciła mocnym światłem w 2004 roku, gdy ich pierwszy album ogłoszony został najlepszą płytą z muzyką etniczną, a ich piosenki trafiły na najpopularniejsze muzyczne składanki. Członkowie formacji grają na różnego rodzaju ludowych instrumentach takich jak tambura, šargija, saz, frula, kaval i duduk. Wokalistami są Kalina Panić i Damjan Aksentijević. Do współpracy przy piosence na preselekcje zaprosili popularnego w kręgach muzyki deep house DJ’a Niko Bravo.

Źródło: RTS, fot. RTS