Beovizija 2020: znamy piosenki uczestników serbskich selekcji

Hurricane, Serbia, Eurowizja 2021

Eurowizja 2021, Serbia: zespół Hurricane, fot. escxtra.com

Serbski nadawca RTS opublikował piosenki artystów, którzy biorą udział w walce o bilet do Rotterdamu w krajowych selekcjach Beovizija. Kto ma największe szanse na wygraną?

https://eurowizja.org/serbia-beovizija-2020-preselekcje-eurowizja-uczestnicy/

Serbia a Eurowizja 2020: selekcje Beovizija

Beovizija zostanie wykorzystana do wyboru reprezentanta trzeci raz z rzędu. Pierwsza edycja selekcji odbyła się w 2003 roku, którą wygrał Toše Proeski (Macedonia 2004). Wówczas był to jednak festiwal muzyczny – jako preselekcje Beovizija zadebiutowała w 2007 roku. W latach 2010-2012 i 2015-2017 nadawca postawił na wybór wewnętrzny, a w 2013 roku na format Beosong. Gdy Beovizija powróciła w 2018 roku wygrała formacja Sanja Ilić & Balkanika. Rok później, po dwóch półfinałach, w finale zwyciężyła Nevena Božović. W tym roku usłyszymy 24 konkursowe piosenki, również podzielone na dwa półfinały. Odbędą się one 28 i 29 lutego, finał zaś będzie mieć miejsce 1 marca.

POSŁUCHAJ PIOSENEK (playlisty YouTube):

Pierwszy półfinał

Drugi półfinał

Serbia a Eurowizja 2020: poznaj uczestników i ich utwory

Ma 34 lata. Karierę solową rozpoczął w 2017 roku (wcześniej był wokalistą zespołu Loco Band), wydając dwa single. Twórcy jego piosenki są związani z Eurowizją. Daniel Kajmakoski reprezentował Macedonię w 2015 roku, natomiast Vladimir Danilović współpracował choćby z zeszłoroczną zwyciężczynią Beoviziji – Neveną Božović. Boško Čirković jest zaś znanym serbskim raperem, wchodzącym w skład formacji Beogradski Sindikat.

40-letnia wokalistka występuje na scenie już 21. rok, ma też na koncie występ na Eurowizji: w 2007 roku, w ramach girlbandu Beauty Queens wspierała wokalnie Mariję Šerifović w jej drodze po zwycięstwo. Autorka tekstu, Kristina Kovač, była chórzystką Bebi Dol na Eurowizji 1991, podczas preselekcji Serbii i Czarnogóry w 2004 roku zajęła 2. miejsce. Beovizija i Kristina mają wspólną historię: stworzyła ona utwór Čaroban, z którym Nina zajęła 14. miejsce w Eurowizji 2011.

Zespół składa się z 17 muzyków, jednak najczęściej występuje jako kwartet. W swojej twórczości łączą muzykę klasyczną, jazzową i filmową z elementami muzyki etnicznej i folkowej – zarówno Serbii i regionu Bałkanów, jak i Europy i świata. Twórca ich piosenki, Rastko Aksentijević, tworzył przeboje m.in. dla Mariji Šerifović czy Jeleny Tomašević (Eurowizja 2008).

Neda Ukraden to bodaj największa gwiazda w tegorocznej Beoviziji. 69-letnia gwiazda swoją karierę rozpoczęła w 1967 roku i jest przykładem prawdziwej Jugosłowianki: urodziła się w dzisiejszej Chorwacji, następnie aż do wybuchu wojny w 1992 roku mieszkała w Sarajewie. Na swoim koncie ma 30 albumów. Wydała swoją piosenkę najwcześniej (bo już 5 grudnia 2019 roku), wobec czego niektórzy domagali się jej dyskwalifikacji.

Marko ma 31 lat i jest synem znanego również w Polsce Bobana Markovicia (który w 2015 roku wraz z reprezentantką Polski na Eurowizji 1995, Justyną Steczkowską, nagrał album I na co mi to było?). Oprócz muzyki, Marko zajmuje się również aktorstwem. Wielokrotnie wraz z ojcem i zespołem wystąpił na słynnym festiwalu trębaczy w Gučy. Współtwórcy jego piosenki są wybitnie związani z Eurowizją. Vladimir Graić napisał m.in. Molitvę Mariji Šerifović (Eurowizja 2007) czy Beauty Never Lies Bojany Stamenov (Eurowizja 2015). Leontina Vukomanović stworzyła Lane Moje Željka Joksimovicia (Serbia i Czarnogóra 2004) czy Lenina pesma Leny Stamenković (Eurowizja Junior 2015).

EJO czyli Ethno Jazz Orchestra to kolejny zespół, który w swojej muzyce łączy wpływy tradycyjnych bałkańskich piosenek z muzyką afro, fusion jazz i world music. Zespół występuje na wielu zagranicznych festiwalach, dał również koncerty w Polsce. Beovizija ma być dla nich szansą na jeszcze większą rozpoznawalność w Europie.

Karizma to zespół glam/hard-rockowy, który pierwotnie grał w latach 1985-1994, a następnie reaktywował się w 2005 roku. Mają na koncie 4 albumy.

Andrija Jo, a raczej Andrija Jović, to aktor, model i piosenkarz. Zaczynał od bycia youtuberem (jego kanał ma obecnie ponad 650 tys. subskrypcji przy niemal 120 milionach wyświetleń). Propozycja z Beoviziji jest jego szóstą piosenką – karierę muzyczną zaczął latem 2018 roku. Jimmy Jansson stworzył wiele piosenek do szwedzkich preselekcji: One More Night Dinah Nah (Melodifestivalen 2017) czy Tempo Margaret (Melodifestivalen 2019). Palle Hammarlund napisał „melfestowe” propozycje grupy Dolly Style, zaś Laurell Barker współtworzyła Stones duetu Zibbz (Szwajcaria 2018), Bigger Than Us Michaela Rice (Wielka Brytania 2019), Sister duetu S!ster (Niemcy 2019) czy She Got Me Luci Hänniego (Szwajcaria 2019).

Grupa ta jest owiana największą tajemnicą. Autorzy piosenki współtworzą pop-rockową grupę Zana, która mimo wielu roszad kadrowych gra nieprzerwanie od 1979 roku. Czy Beovizija będzie szansą dla zespołu, by powrócić do czołówki serbskich list muzycznych?

Piosenkarka jest wokalistką w lokalnym Vokalni Kvartet OŠ „Svetozar Marković”. Twórca muzyki, Goran Kovačić, współtworzył m.in. Rijeka bez imena Mariji Šestić (Bośnia i Hercegowina 2007), współpracował też z Jeleną Tomašević czy Neveną Božović.

42-letnia artystka swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w 1994 roku – najpierw jako dziennikarka muzyczna, a następnie jako wokalistka. Na koncie ma 7 albumów.

33-letni Branislav Mojićević (znany głównie jako Bane) popularność zdobył w 2004 roku, wygrywając pierwszy sezon programu Zvezde Granda. Wygrał także drugi sezon serbskiej odmiany programu Twoja twarz brzmi znajomo. W swoim dorobku ma 2 albumy.

Kurtić już trzeci raz z rzędu występuje w Beoviziji. W 2018 roku z piosenką Ni sunca ni meseca, a rok później z utworem Bella zajął 6. miejsce. Jego styl to połączenie bluesa, soulu i popu. W 2016 roku wydał swoją, jak dotąd, jedyną płytę. Autor tekstu do tegorocznej propozycji, Miloš Roganović, współpracował z największymi gwiazdami bałkańskiej muzyki, w tym z Severiną (Chorwacja 2006).

Girlband tworzący muzykę R&B przywodzi fanom Eurowizji znajome twarze. W jego skład wchodzą Sanja Vučić (Serbia 2016), Ksenija Knežević (chórzystka i jednocześnie córka Kneza – Czarnogóra 2015) i Ivana Nikolić. Uważa się, że Beovizija będzie starciem zespołu i Nedy Ukraden, a inni uczestnicy mają być tylko tłem.

Kariera Milana Bujakovicia sięga 2007 roku, Olivera Popović rozpoczęła ją zaś w 2006 roku. Brałą udział w różnych bałkańskich festiwalach muzycznych. Autorzy piosenki współpracują głównie przy produkcjach muzyki rock.

Debiutował w 2006 roku, w pięć lat później ukończył prywatną Akademię Sztuki w Belgradzie. Brał udział w różnych festiwalach muzycznych, także na słynnym Słowiańskim Bazarze w Mińsku. Alek Aleksov współtworzył eurowizyjne propozycje Bistra Voda zespołu Regina (Bośnia i Hercegowina 2009) i Nije Ljubav Stvar Željka Joksimovicia (Serbia 2012).

70-letniego Borę Dugicia fani bałkańskich brzmień na Eurowizji zapewne kojarzą ze współpracy z Jeleną Tomašević przy utworze Oro (Eurowizja 2008). Balkubano zaś to orkiestra wykonująca latynoską wersję muzyki romskiej.

https://www.youtube.com/watch?v=AYwVGyZ8naI

39-letnia Ana również ma już na koncie przygodę eurowizyjną. Ona również w 2007 roku, w ramach Beauty Queens, wspierała Mariję Šerifović na scenie w Helsinkach. Była również chórzystką reprezentanta Jugosławii z 1973 roku, Zdravka Čolicia.

Srđan występował w zespole Šajavel, wykonującym m.in. tradycyjne pieśni folkowe. Dejan Ivanović współtworzył Lejla zespołu Hari Mata Hari (Bośnia i Hercegowina 2006), Oro Jeleny Tomašević (Serbia 2008) czy Adio Kneza (Czarnogóra 2015).

Kim jest wokalista? Okryte jest to znaczną tajemnicą. Twórca tekstu jest jednak dobrze znany fanom konkursu. Adis Eminić współtworzył bowiem czarnogórskie Space Slavko Kalezicia z 2017 roku i Heaven grupy D Mol z 2019 roku.

O artystce nie wiadomo zbyt wiele. Dużo więcej zaś mówi nazwisko autorki jej piosenki. Sashka Janx, a właściwie Alekandra Janković, to artystka wszechstronnie uzdolniona muzycznie. Oprócz śpiewu, gra również na fortepianie i skrzypcach, wielokrotnie brała udział w różnych konkursach muzycznych na Bałkanach, w tym w słynnym Sunčane Skale. Dwukrotnie była chórzystką na Eurowizji: w 2010 (u boku Milana Stankovicia) oraz w 2011 roku (u boku Niny, podobnie jak reprezentantka Serbii na Eurowizji w 2017 roku, Tijana Bogićević). 32-latka ze Smedereva wzięła w preselekcjach do Eurowizji udział aż czterokrotnie: w 2009 roku była czwarta, w 2013 roku trzecia, w 2018 roku była druga, a rok temu ponownie skończyła w finale na trzecim miejscu.

Thea zaczęła swoją przygodę z muzyką w 2017 roku. Jej konkursowa propozycja pierwotnie została zgłoszona do telewizji austriackiej, gdzie, jak twierdzi wokalistka, trafiła do czołowej trójki, lecz nie została wybrana. Pele Loriano współtworzył Run With the Lions Jurija Veklenko (Litwa 2019).

Bilja, a w zasadzie Biljana Đurđević to 47-letnia artystka. Poza śpiewaniem zajmuje się także malarstwem i performance’ami, a jej prace można było podziwiać choćby w warszawskiej Królikarni.

LIFT, a w zasadzie Aleksa Vučković brał udział w drugim sezonie popularnego dziecięcego programu Pinkove Zvezdice (gdzie drugie miejsce zajęła Martija Stanojković, reprezentantka Macedonii na Eurowizji Junior 2016).

Źródło: discogs.com, evropesma.org, iksonmode.rs, klubmuzicara.com, rts.rs, youtube.com 

Exit mobile version