W związku z kolejnymi zmianami w szeregach Telewizji Polskiej, pracę z polskim nadawcą publicznym zakończył Mikołaj Dobrowolski, dotychczasowy szef polskiej delegacji eurowizyjnej oraz kierownik artystyczny i rzecznik prasowy Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Oficjalnym powodem zwolnienia Dobrowolskiego z TVP była, jak sam potwierdził, zmiana struktury redakcji rozrywki stacji. Decyzja spotkała się ze smutkiem m.in. wielu wielbicieli Konkursu Piosenki Eurowizji, którzy przez ostatnie dwa lata byli świadkami ogromnej pracy, jaką wykonał on przy przygotowaniu polskich reprezentantów do występów na eurowizyjnej scenie.

Przypomnijmy, że to właśnie Dobrowolski miał ogromny wpływ na powrót TVP do stawki Konkursu Piosenki Eurowizji oraz na pojawienie się zarówno Donatana i Cleo, jak i Moniki Kuszyńskiej w tej największej muzycznej imprezie na świecie. W latach 2010-11 był natomiast pomocnikiem Marii Makowskiej, ówczesnej szefowej delegacji, która dbała o przygotowania Marcina Mrozińskiego i Magdaleny Tul do ich pokazów.

Jak poinformował portal WirtualneMedia.pl, Dobrowolskiego w roli osoby odpowiedzialnej za programy rozrywkowe TVP 1 zastąpi Ewa Nowicka, dotychczasowy wydawca programów w telewizji Republika. Nie wiadomo jednak, czy to ona zajmie się przygotowaniami kolejnego reprezentanta Polski na Konkurs Piosenki Eurowizji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nową szefową delegacji zostanie Zuzanna Łapicka-Olbrychska, która została zdegradowana z funkcji szefowej redakcji rozrywki i oprawy TVP1 do roli sekretarza redakcji. Przypomnijmy, że to właśnie Łapicka-Olbrzychska towarzyszyła polskiej delegacji podczas ostatnich konkursów oraz miała wpływ na to, kto reprezentował nasz kraj.

Warto dodać, że obecny wiceszef programu pierwszego Andrzej Rychcik przejdzie na stanowisko kierownika redakcji rozrywki i oprawy Jedynki, zaś jego zastępcą zostanie Magdalena Gachewicz.

W tym miejscu pragniemy w imieniu całej Redakcji oraz Czytelników portalu Eurowizja.org gorąco podziękować Mikołajowi Dobrowolskiemu za dwa lata owocnej pracy nad Konkursem Piosenki Eurowizji oraz okazanie wielkiego wsparcia dla naszych reprezentantów podczas konkursów w 2014 i 2015 roku! Życzymy także sukcesów w dalszej karierze zawodowej!

źródło: wirtualnemedia.pl, fot. Instagram Mikołaja Dobrowolskiego

8 KOMENTARZE

 1. Nie skłamie jeżeli powiem że był to najlepszy szef delegacji (i zarazem całej Eurowizji od strony Telewizji Polskiej) jakiego to mieliśmy przez cały czas uczestnictwa w Eurowizji. To jemu zawdzięczamy odbicie się od dna po ogromnej porażce w 2011 roku i zarazem dwa awansy do finału w dwóch ostatnich latach.
  Fajnie że mieliśmy takiego szefa Eurowizji w Polsce – szkoda że już niestety został on zwolniony z pracy i to w samym środku jej trwania 🙁

  • Też o tym często myślę. Nie zdziwiłoby mnie, gdyby nasi politycy zadecydowali, że w tym roku nie jedziemy na Eurowizję. Minister Waszczykowski, zanim został ministrem, powiedział w TVN24, że nic by się nie stało, gdybyśmy w ramach protestu przeciwko napaści Rosji na Ukrainę przestali oglądać rosyjskie tancerki na Eurowizji… Poza tym politykom pewnie nie w smak ostatni wywiad, w którym zwrócono uwagę, że w naszych mediach dzieją się złe rzeczy…

 2. Aż przeszył mnie dreszcz, gdy przeczytałam, że o polskim udziale na Eurowizji będzie decydować pani z TV Republika… Ludzie stamtąd są tak nawiedzeni, że nie zdziwiłabym się, gdyby wysłali do Sztokholmu jakiś zespół składający się z narodowców…

  • Po co od razu tak panikować, spokojnie 🙂 . Wiem, że media, zarówno liberalne, jak i bardziej prawicowe, lubią siać panikę (polityka, po prostu…), ale lepiej spojrzeć na wszystko na chłodno i na spokojnie. Ja tam poczekam na rezultaty, tzn. na to, jak ci ludzie zajmą się Eurowizją. Po prostu.

   Również mam dobre zdanie o pracy pana Dobrowolskiego. Coś się ruszyło do przodu, odkąd samodzielnie zajął się eurowizyjnymi kwestiami. Może i szkoda, że odszedł, no ale cóż, trudno, życie toczy się dalej. Może za 4 lata powróci? 🙂 🙂 . W każdym razie, oby nowe osoby odpowiedzialne za polski udział w ESC okazały się równie dobre, jeśli nie jeszcze lepsze.

   A co do zespołu składającego się z narodowców 🙂 , to nie mam nic przeciwko, jeżeli tylko członkowie takiego zespołu nie łamaliby prawa swoimi poglądami (a także zasad Eurowizji, w tym oczywiście tych dotyczących BRAKU polityki na ESC) 🙂 . Zaciekawiła mnie ta wizja 🙂 . Ogólnie, to nie mam nic przeciwko wysłaniu piosenki patriotycznej (albo o patriotycznym charakterze) na Eurowizję. Wręcz przeciwnie, podobałoby mi się to – jeśli byłaby dobra. No, to tyle, bo znowu zrobi mi się referat 🙂 . Pozdrawiam!

   • Niestety, u nas istnieje duży problem z pojmowaniem patriotyzmu. Bardzo podoba mi się to, w jaki sposób podchodzą do tego Niemcy czy Skandynawowie. Mam nadzieję, że my też kiedyś do tego dojrzejemy:) Chciałabym, żebyśmy przestali pojmować patriotyzm jako utarczki z państwami, z którymi x lat temu mieliśmy na pieńku, a skupili się na tym, co mamy w Polsce dobrego;)

    Mnie marzy się kolejna folkowa piosenka coś w stylu Eneja i Żywiołaka:)