Nasi wschodni sąsiedzi potwierdzili obecność w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji. Będzie to ich trzynasty udział – czy okaże się szczęśliwy?

Białoruś zadebiutowała w 2004 roku, jednak do finałowej stawki dostali się trzy lata później. Warto nadmienić, że w 2007 roku, gdy kraj reprezentował Dimitryja Kałduna z piosenką „Work your magic”, Białoruś zajęła najwyższe miejsce w swojej historii – szósta lokata w finale. Dalsza droga tego kraju w konkursie nie była „usłana różami”. Sukces, jakim jest TOP10 w półfinale, powtórzył dopiero po trzech latach zespół 3+2, z utworem „Butterflies”, ale w ostatecznym rozrachunku przegrali z kretesem, plasując się na 24. miejscu. Kraj awansował do finału Eurowizji jeszcze dwa razy: w 2013 roku z piosenką „Solayoh”, kiedy to kraj reprezentowała Alona Łanska oraz rok później, gdy Teo z piosenką „Cheesecake” wywalczył 5. miejsce w półfinale. Ostatecznie oboje reprezentanci uzyskali 16. pozycję w finale konkursu.

Ostatnimi przedstawicielami Białorusi byli członkowie duetu Uzari & Maimuma z piosenką „Time”. Niestety nie awansowali do finału w Wiedniu, plasując się na 12. miejscu w półfinale. Jak będzie w Sztokholmie? Kto będzie reprezentować naszych sąsiadów? Czy Białoruś po raz piąty awansuje do finału Konkursu Piosenki Eurowizji?

źródło: www.eurovision.tv
autor: Getty