Finalistki białoruskich eliminacji źródło (source): instagram.com

O 20:00 czasu polskiego rozpocznie się finał selekcji białoruskich, dzięki któremu Białoruś wyłoni swojego siedemnastego reprezentanta. W stawce zobaczymy dwunastu uczestników, spośród których głosami widzów i jury zostanie wybrany reprezentant do Rotterdamu.

Finaliści dzisiejszego show zostali wyłonieni pod koniec stycznia przez specjalną komisję jurorską. Spośród niemal setki zgłoszeń na przesłuchania na żywo zaproszono 49 artystów. Więcej o przebiegu tego etapu eliminacji przeczytasz TUTAJ.

Jak co roku białoruski finał będzie można oglądać na antenie telewizji Belarus 1 i Belarus 24, a także dzięki transmisji internetowej TUTAJ. Białoruś swojego reprezentanta wyłoni w przeciągu dwóch godzin od rozpoczęcia show. W roli prowadzących zobaczymy znanych eurowizyjnej publice: Jewgienija Pierlina (ang. Evgeny Perlin) i Helenę Mieraai (ang. Helena Meraai). Razem z ubiegłoroczną reprezentantką Białorusi Zeną, byli współprowadzącymi Eurowizji Junior 2019, gdy Roksana Węgiel sięgnęła po zwycięstwo.

O reprezentowanie Białorusi na Konkursie Piosenki Eurowizji 2020 zawalczą w kolejności występów:

1. Olga Szymańska „Napoli”Do Not Let Me Down

Zespół Napoli został założony w 2012 roku. Jest on jednym z najbardziej doświadczonych na białoruskim rynku muzycznym. Na początku grupę tworzyli: Olga Szymańska (ang. Olga Shimanskaya), białoruska piosenkarka o polskich korzeniach (jej matka ma polskie pochodzenie), a także Ilona Muntean (ang. Ilona Muntyan) i zmarły w 2014 roku Ilia Krawczuk (ang. Ilya Kravchuk), którego miejsce w zespole po tragicznej śmierci zajął Siergiej Bołobołow (ang. Sergey Bolobolov). Jednak grupa w takim składzie nie przetrwała długo.

Od listopada 2015 Napoli to solowy projekt Szymańskiej, który już wielokrotnie ubiegał się o reprezentowanie Białorusi na Eurowizji, a udział w tegorocznych krajowych selekcjach jest siódmym podejściem Olgi nieprzerwanie od 2014 roku. Warto przypomnieć, że w 2016 roku z piosenką My Universe zajęła ostatnie, 9. miejsce w finale polskich selekcji eurowizyjnych. W roku debiutu zespołu, grupa Napoli zaliczyła występ podczas „Słowiańskiego Bazaru” w białoruskim Witebsku. Miała również reprezentować Polskę w 4. Konkursie Piosenki Turkowizji, jednak finał widowiska został ostatecznie odwołany.

O tym, że Szymańska jest uznaną wokalistką na białoruskim rynku muzycznym dodatkowo świadczy fakt, że w 2016 została uznana za „Najlepszą piosenkarkę Białorusi” przez telewizyjny kanał muzyczny RUTV: Belarus. Obecnie Szymańska mieszka na Cyprze, gdzie nagrywa anglo- i hiszpańskojęzyczny album. W wywiadzie dla białoruskiego radia Radius FM zgłosiła swoją gotowość wyjazdu do Rotterdamu, gdyż jako obywatelka Europy wie czego chcą słuchać Europejczycy i twierdzi, że jej tegoroczny utwór doskonale wpisuje się w eurowizyjne standardy. Dodatkowo liczy także na maksymalną notę od Cypru w I półfinale, ponieważ Grecja wystąpi w II półfinale. Czy dzisiejszy siódmy występ Szymańskiej w eliminacjach z piosenką Do Not Let Me Down okaże się dla niej szczęśliwy?

2. Sasza ZacharikRocky Road

Sasza Zacharik (ang. Sasha Zaharik) urodziła się 8 stycznia 1989 roku w Mińsku. Od szóstego roku życia zajmuje się muzyką. Ukończyła szkołę muzyczną, a w niej sekcję fortepianu. Do muzyki zachęcała ją mama, która uważnie śledziła postępy córki i rozwijała jej talent wokalny.

W 2016 roku uczestniczyła w festiwalu muzyki popularnej Nowa Fala (ros. Новая волна) w rosyjskim Soczi. Co ciekawe Sasza miała okazję konkurować tam m.in. z tegoroczną reprezentantką Łotwy Samantą Tiną. W 2018 roku Zacharik wzięła udział w rosyjskiej, siódmej edycji The Voice (ros. Голос), gdzie zaśpiewała sowiecką pieśń A za oknem to deszcz, to śnieg (ros. А за окном то дождь, то снег) i dzięki temu przeszła do dalszego etapu programu i zyskała większy rozgłos. Wieloletnie doświadczenie artystki, która sama komponuje swoją muzykę, zachęciło ją do zgłoszenia się do eliminacji z utworem Rocky Road. Dzisiejszy występ to będzie jej trzecia próba zdobycia biletu na Eurowizję w białoruskich eliminacjach. W 2009 roku wchodziła w skład grupy Wietier w gołowie i 2016 roku, gdy po raz pierwszy wystąpiła jako solistka.

3. Anastasija Wachomczik Invisible

Anastasija Wachomczik znana też pod nazwiskiem Malaszkiewicz (ang. Anastasiya Malashkevich) urodziła się 31 maja 1987 roku na Krymie, lecz obecnie mieszka w stołecznym Mińsku. Ukończyła Akademię Muzyczną o profilu operowym. Obecnie Malaszkiewicz jest solistką Teatru Narodowego opery i baletu Republiki Białoruś. W 2016 roku wzięła udział w rosyjskim wariancie The Voice, jednak nie przeszła do następnych etapów show. Zdecydowanie lepiej poszło jej rok później w ukraińskiej wersji tego samego programu, gdzie trafiła do drużyny Tiny Karol. W ukraińskim The Voice odpadła tuż przed półfinałem. Dzisiejszy występ będzie dla Malaszkiewicz piątym udziałem w eliminacjach. Wcześniej brała udział w latach 2014-2016 i 2018.

4. Zespół ChakrasLa-ley-la

W skład nowo powstałego trio Chakras wchodzą Olga Grigorjewa, Julia Janoczkina i Swietłana Kaufman. Grupę stworzył producent muzyczny Maksim Alejnikow (ang. Maksim Aleynikov), który zaprosił Olgę, Julię i Swietłanę do stworzenia grupy wykonującej muzykę z elementami etnicznymi. Pierwszą zaproszoną do zespołu została Olga Grigorjewna, która operuje potężnym głosem, idealnym do wykonywania takich utworów. Jednak zanim Olga dołączyła do zespołu Chakras wchodziła w skład grupy Beatris, która rozpadła się w 2019 roku. Druga członkini Julia Janoczkina to trenerka śpiewu, odpowiedzialna za ostatnie cztery występy wokalne młodych Białorusinów na Eurowizji Junior. Natomiast Swietłana Kaufman skończyła konserwatorium operowe i jako ostatnia dołączyła do zespołu. Co ciekawe Swietłana jest obecnie w ciąży, lecz taki stan nie przeszkodzi jej w ewentualnym występie w maju, gdyż będzie to wtedy jej szósty miesiąc.

Interesującym faktem jest to, że utwór „La-ley-la” nie zawiera żadnego słowa w swoim tekście, co zgodnie z ideą producenta Alejnikowa idealnie pasuje do Eurowizji. Twierdzi, że obecnie słowa tracą swoją siłę i nie są konieczne, aby przekazać emocje, jak powiedział w wywiadzie dla portalu kp.by.

5. Anastasija Glamozda Burning Again

Anastasija Glamozda (ang. Anastasiya Glamozda) to pierwsza tegoroczna debiutantka, która wystąpi na mińskiej scenie podczas finału. Obecnie uczy się w stołecznym koledżu w klasie artystycznej. Tekst piosenki Burning Again napisała samodzielnie.

6. Anastasija RazwadowskaHello

Trzecią Anastasiją jaką przyjdzie nam dziś posłuchać jest Anastasija Razwadowska (ang. Anastasiya Razvadоvskaya), która jest przede wszystkim trenerką wokalną. Komponuje również autorskie piosenki, z którymi pojawia się co jakiś czas w różnorakich rosyjskich programach telewizyjnych, np. Estradowy drink (ros. Эстрадный коктейль).

7. Jan Jarosz Fire

Pierwszym wokalistą płci męskiej i jedynym solistą dzisiejszych eliminacji jest Jan Jarosz (ang. Yan Yarosh), który urodził się 25 lutego 1994 w Mińsku w rodzinie muzyków. Jarosz ukończył szkołę wokalną i paralelnie szkołę muzyczną, gdzie grał na fortepianie. W wieku 17 lat wchodził w skład zespołu Bez Biletu (ros. Без билета). Jednak największym dotychczasowym osiągnięciem Jarosza jest udział w ukraińskiej wersji The Voice, gdzie dotarł do ćwierćfinału. Oprócz tego wokalista występował w wielu programach telewizyjnych w Ukrainie i Rosji. Na swoim koncie ma jeden album, który został wydany w maju ubiegłego roku. Jarosz nie tylko śpiewa, lecz także komponuje utwory szczególnie dla młodych artystów pochodzących z krajów należąсych do WNP (ros. СНГ).

8. Anżelika PusznowaTrue Love

Jako ósma w kolejności wystąpi Anżelika Pusznowa (ang. Angelika Pushnоva). Pusznowa jest popularną prowadzącą białoruskiej telewizji ONT (ros. ОНТ). Jak sama przyznaje zawsze w swoim życiu stara się łączyć muzykę i dziennikarstwo. Nigdy nie występowała w popularnych programach muzycznych dla młodych talentów. Dopiero w 2017 roku po raz pierwszy wystąpiła na większej scenie w białoruskim finale eliminacji do Eurowizji. Dzisiaj będzie próbować swoich sił już po raz drugi.

9. Daria ChmielnickaOn Fire

Kolejną debiutantką jest Daria Chmielnicka (ang. Darya Khmelnitskaya), która po raz pierwszy spróbuje zaprezentować swoje umiejętności w czasie eliminacji do Eurowizji. Zaczęła śpiewać w wieku 5 lat. Do tej pory była znana przede wszystkich z roli w musicalach i występu na otwarciu Igrzysk Europejskich w Mińsku w czerwcu zeszłego roku.

10. Julija Bykowa „Aura”Barani svajo (biał. Барані сваё)

Wokalistką zespołu jest Julija Bykowa (ang. Yulia Bykova). Jako pierwsza spośród finalistów zaprezentuje w finale piosenkę napisaną w języku białoruskim. Jej autorem jest Jewgen Olejnik (ang. Evgen Oleynik), życiowy partner Bykowej. Pod koniec 2018 roku duet wydał album pt. „Kutoczak Biełarusi”, na którym gościnnie pojawiła się np. Alona Łanska (ang. Alyona Lanskaya), reprezentantka Białorusi na Eurowizji 2013. W kuluarach mówi się, że to właśnie Aura pojedzie do Rotterdamu, ponieważ na początku roku dostała prezydencką nagrodę „Za duchowe odrodzenie”. Nagroda ta przyznawana jest artystom za wybitne osiągnięcia w sferze sztuki na rzecz szerzenia kultury białoruskiej. Dodatkowo za Aurą przemawia fakt, że wystąpiła na jednej scenie z synem Aleksandra Łukaszenki – Nikołajem, który akompaniował jej przy fortepianie na gali w czasie wręczenia tej prezydenckiej nagrody. Czy wspólny występ z synem głowy państwa da jej przewagę nad innymi wykonawcami w czasie dzisiejszego show? Czy Białoruś ponownie będzie kojarzona z polityką?

11. Jekatierina Smolska „KejSi”Chili Pepper

KejSi to tak naprawdę Jekaterina Smolska (ang. Ekaterina Smolyskaya). Smolska urodziła się 22 października 1996 roku w Mińsku. Zaczęła śpiewać w wieku dziewięciu lat. Od kilku lat realizuje się na scenie muzycznej, a jej producentem jest Dmitrij Fomicz (ang. Dmitriy Fomich). Debiutowała w 2014 roku singlem „Letat’ (Spokojnoj noczi)” (ang. Letat’ [Spokoynoy nochi]), który nagrała w duecie z Miszą Fm. W 2018 roku ukończyła studia na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym, ucząc się na fakultecie z filozofii i nauk społecznych. Fani Eurowizji doszukują się w stylu tej popowej artystki podobieństw do zeszłorocznej reprezentantki Białorusi – Zeny. Ze względu na stylistyczne podobieństwo utworów KejSi uznawana jest przez fanów jako faworytka do zwycięstwa dzisiejszych preselekcji. Dzisiejszy start to już drugi start wokalistki w eliminacjach.

12. Waleria Gribusowa, Władisław Paszkewicz „Val”Da vidna (biał. Да вiдна)

Jako ostatni na scenie pojawi się duet VAL, w którego skład wchodzą wokalistka Waleria Gribusowa i Władisław Paszkewicz. Gribusowa urodziła się 12 lutego 1995 w Mohylewie i studiowała na stołecznym uniwersytecie Kultury i Sztuki a jako specjalność wybrała śpiew estradowy. W 2017 wystąpiła w ukraińskiej wersji The Voice, gdzie trafiła do drużyny Jamali. Paszkiewicz to 24-letni producent i multiinstrumentalista. Duet wystąpi w finale jako ostatni i zaśpiewa drugą w dniu dzisiejszym piosenkę w stawce w języku białorusku .

Kto zdecyduje o wyborze?

W przeciwieństwie do poprzedniego roku zwycięzcę krajowych eliminacji do Eurowizji 2020 wskażą wspólnie widzowie i jurorzy. Po zsumowaniu ich głosów poznamy reprezentanta Białorusi w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji rozgrywanym w Rotterdamie.

Białoruś bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji nieprzerwanie od 2004 roku. Najlepszy wynik w historii startów uzyskał Dźmitry Kałdun (ang. Dmitry Koldun), zajmując szóste miejsce z piosenką Work Your Magic w finale Eurowizji 2007. W ubiegłym roku Białoruś reprezentowała Zena, która z utworem Like it zajęła 24. miejsce w finale.

Źródło: tvr.by, kp.by, sputnik.by, belta.by, radiusfm.by, stuki-druki.com

Poprzedni artykułAlicja Szemplińska zaśpiewała „Empires” podczas ramówki TVP. Robi wrażenie!
Następny artykułSerbia: czas na półfinały Beoviziji 2020
Dawid Szwajcowski
Małopolanin. Pasjonat Wschodu i Eurowizji odkąd tylko pamięta. Urodzony rok przed debiutem Polski na Eurowizji, zaczął swoją przygodę z Eurowizją jeszcze jako dzieciak przed TV w 2001, ogląda konkurs świadomie od 2006 roku, a w 2015 po raz pierwszy zasiadł na eurowizyjnej hali podczas show na żywo. Co ciekawe, Eurowizja 2009 w Moskwie zapoczątkowała jego zamiłowanie do języka rosyjskiego. W wolnych chwilach zgłębia jego tajniki, a także geografię. Filolog rosyjski UJ w redakcji eurowizja.org odpowiada za dwa państwa Słowian Wschodnich: Rosję i Białoruś. Natomiast Armenia i Azerbejdżan i ich wzajemne relacje w czasie Eurowizji na tle uwarunkowań społecznych, kulturowych i historycznych stały się tematem jego pracy licencjackiej. Ulubione utwory z Eurowizji: Dschinghis Khan (Niemcy 1979), Diva (Izrael 1998), Dancing Lasha Tumbai (Ukraina 2007), Party for Everybody (Rosja 2012), Golden Boy (Izrael 2015), You are the only one (Rosja 2016), She got me (Szwajcaria 2019).

2 KOMENTARZE