nikita alekseev

8 marca rozegrany zostanie finał białoruskich eliminacji do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. O wygraną zawalczy dziesięciu finalistów. Kto pojedzie w barwach Białorusi do Tel Awiwu?

Finaliści tegorocznych selekcji eurowizyjnych w Białorusi zostali wyłonieni spośród 113 zgłoszeń z całego świata. Zgłoszeni wykonawcy na początku lutego zaprezentowała się na żywo przed kilkuosobową komisją jurorską, która wybrała dziesięciu szczęśliwców. Więcej o przebiegu przesłuchań przeczytasz TUTAJ.

Finał rozpoczyna się o godzinie 20:00 CET. Będzie go można oglądać na antenie telewizji Belarus 1 i Belarus 24, a także dzięki transmisji internetowej TUTAJ.

O reprezentowanie Białorusi na Eurowizji 2019 zawalczą:

Michael SoulHumanize

Michael Soul urodził się 4 stycznia 1997 roku w Breście. Wychował się w rodzinie o muzycznych tradycjach: jego mama jest kierowniczką chórów, a ojciec był piosenkarzem i kompozytorem. Sam interesuje się muzyką od dzieciństwa, a gdy miał 9 lat, zaczął pisać swoje pierwsze piosenki. Brał udział w wielu przeglądach i festiwalach muzycznych dla dzieci. W 2016 roku jako członek grupy The Em dotarł do finału białoruskich eliminacji eurowizyjnych. W 2017 roku towarzyszył wokalnie grupie Navi podczas ich występów na Eurowizji w Kijowie. W 2018 roku dotarł do półfinałów ósmej ukraińskiej edycji telewizyjnego programu The Voice.

Ewa KoganRun

Ewa Kogan (ang. Eva Kogan) ma 18 lat. Jest raczej nieznana szerszej publiczności. Do jej największych osiągnięć muzycznych należy zajęcie trzeciego miejsca w radiowym konkursie o Grand Prix „Młodych Talentów Białorusi” w 2016 roku.

ZenaLike It

Zena urodziła się 17 września 2002 roku. Zinaida Kuprianowicz (ang. Zinaida Kupriyanovich), bo tak naprawdę nazywa się wokalistka, dała się poznać eurowizyjnym fanom jako prowadząca ubiegłoroczny finał 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który wygrała Roksana Węgiel z Polski. Jakiś czas temu nawiązała współpracę z producentem muzycznym Wiktorem Drobyszem, znanym m.in. ze współtworzenia eurowizyjnych piosenek Nobody Hurt No One (Rosja 2005) czy Help You Fly (Białoruś 2016). Podobnie jak Ewa Kogan, ona również startowała w konkursie „Młodych talentów Białorusi”, ma też za sobą udział w „Słowiańskim Bazarze”.

Aliona Gorbaczowa – Can We Dream

Aliona Gorbaczowa (ang. Alena Gorbacheva) zaczyna dopiero swoją karierę muzyczną. Do tej pory grała małe koncerty w klubach i restauracjach. Konkursową piosenkę Can We Dream napisał dla piosenkarki Leonid Szirin (ang. Leonid Shirin), który współpracował również z weteranami białoruskich selekcji, zespołem Napoli. To on stworzył im utwór My Universe, którą startowali w polskich selekcjach do Eurowizji 2016.

KejSiNo Love Lost

KejSi to tak naprawdę Jekaterina Smolska (ang. Ekaterina Smolyskaya). Od kilku lat realizuje się na scenie muzycznej, jej producentem jest Dmitrij Fomicz (ang. Dmitriy Fomich). Debiutowała w 2014 roku singlem „Letat’ (Spokojnoj noczi)” (ang. Letat’ [Spokoynoy nochi]), który nagrała w duecie z Miszą Fm. W 2018 roku ukończyła studia na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym, ucząc się na fakultecie z filozofii i nauk społecznych.

Emmanuel ImagbeChampion

Emmanuel Imagbe ma 25 lat i pochodzi z Nigerii. Jest muzycznym debiutantem. Studiował na Wydziale Lekarskim na Uniwersytecie w Witebsku.

Sebastian Roos Never Getting Close

Sebastian Roos urodził się 30 listopada 1981 roku. Gdy miał 5 lat, ojciec podarował mu skrzypce. Zdobył rozgłos dzięki serii koncertów, które zagrał ku czci szwedzkiego dyrygenta Ulfa Wadenbrandta, wykonując na nich piosenki brytyjskiej grupy The Beatles. W swej karierze współpracował z wieloma orkiestrami, z którymi grał koncerty po całym świecie. Od 2001 roku gra w zespole Liverpool, z którym w 2003 startował w szwedzkich selekcjach Melodifestivalen.

Grupa Napoli Let It Go

Zespół Napoli początkowo tworzyli: Olga Szymańska (ang. Olga Shimanskaya), białoruska piosenkarka o polskich korzeniach, a także Ilona Muntean (ang. Ilona Muntyan) i zmarły w 2014 roku Ilia Krawczuk (ang. Ilya Kravchuk), którego miejsce w zespole po tragicznej śmierci zajął Siergiej Bołobołow (ang. Sergey Bolobolov). Obecnie Napoli to solowy projekt Szymańskiej, która zarówno z grupą, jak i solowo wielokrotnie ubiegała się o reprezentowanie Białorusi na Eurowizji, a udział w tegorocznych krajowych selekcjach jest jej szóstym podejściem do eliminacji. W 2016 roku z piosenką My Universe zajęła ostatnie, 10. miejsce w finale polskich selekcji eurowizyjnych. Ma za sobą udział również podczas „Słowiańskiego Bazaru”, miała również reprezentować Polskę w 4. Konkursie Piosenki Turkowizji, jednak finał widowiska został odwołany.

Grupa AuraCzarawala

Wokalistką zespołu jest Julija Bykowa (ang. Yulia Bykova). Jako jedyni spośród finalistów zaprezentują w finale piosenkę napisaną w języku białoruskim. Jej autorem jest Jewgen Olejnik (ang. Evgen Oleynik), życiowy partner Bykowej. Pod koniec 2018 roku duet wydał album pt. „Kutoczak Biełarusi”, na którym gościnnie pojawiła się np. Alona Łanska (ang. Alyona Lanskaya), reprezentantka Białorusi na Eurowizji 2013.

Grupa PROwokacija – Running Away from the Sun

Zespół PROwokacija (ang. PROvokatsia) tworzą Artiem Sołoducha i Mark ­Wojtko (ang. Artem Soloduha, Mark ­Voytko). To kolejny raz, kiedy starają się o reprezentowanie Białorusi w Konkursie Piosenki Eurowizji: w 2017 roku z piosenką „mylove zajęli czwarte miejsce w finale selekcji.

W przeciwieństwie do poprzednich lat zwycięzcę krajowych eliminacji do Eurowizji 2019 wskażą wyłącznie jurorzy, którzy ocenią wszystkie występy finałowe w skali o 1 do 10 punktów. Po zsumowaniu ich głosów poznamy reprezentanta Białorusi w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji rozgrywanym w Tel Awiwie. W przypadku, gdy co najmniej dwóch uczestników uzyska taką samą liczbę punktów, zostanie przeprowadzone dodatkowe głosowanie jury, w którym wezmą udział wyłącznie wykonawcy plasujący się ex aequo na pierwszym miejscu.

Białoruś bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2004 roku. Najlepszy wynik w historii startów uzyskał Dźmitry Kałdun (ang. Dmitry Koldun), zajmując szóste miejsce z piosenką Work Your Magic w finale Eurowizji 2007. W ubiegłym roku kraj reprezentował Alekseev, który z utworem Forever nie zdołał awansować do finału.

źródło: sb.by; fot.: tvr.by