Nasi wschodni sąsiedzi zaczęli przygotowania do przyszłorocznej Eurowizji. Artyści mają czas na zgłoszenia do 24 listopada. Wielki finał nastąpi na początku 2014 roku.

Osoby odpowiedzialne za preselekcje do Eurowizji 2013 poinformowały o zasadach i regulaminie podczas przyjmowania zgłoszeń do preselekcji.

W białoruskich selekcjach mogą wziąć udział wykonawcy oraz kompozytorzy, którzy w momencie zgłoszenia ukończyli 16 lat, mają obywatelstwo Republiki Białorusi, bądź są obcokrajowcami bez obywatelstwa, którzy na stałe mieszkają za naszą wschodnią granicą. W projekcie mogą brać udział piosenki, które nie były rozpowszechniane ani publicznie wykonywane przed 1 października 2013 roku. Zgłoszenia przyjmowane będą do 24 listopada 2013 roku.

Sam projekt będzie składać się z dwóch etapów – przesłuchań oraz wielkiego finału. Do 29 listopada profesjonalne jury przesłucha uczestników i wybierze nie więcej niż 15 wykonawców, którzy wezmą udział w finale.

Koncert finałowy odbędzie się w styczniu 2014 roku. Zwycięzcą zostanie uczestnik, który łącznie zbierze najwięcej głosów od jury i telewidzów i będzie on reprezentował Białoruś podczas Konkursu Piosenki Eurowizji, którego edycja w przyszłym roku zostanie zorganizowana w Danii.

Format przyszłorocznych preselekcji na ten moment niewiele różni się od zeszłorocznego. Czy jednak tym razem jury i widzowie będą jednogłośni i wybiorą zgodnie reprezentanta Białorusi, tak jak to było rok temu w przypadku zwycięstwa  Alyony?

Źródło: tvr.by, fot.eurovision.tv