Białoruska telewizja BTRC potwierdziła udział w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. Czy przyszłoroczny reprezentant naszych wschodnich sąsiadów wywalczy piąty awans do finału?

Białoruś zadebiutowała w 2004 roku, jednak do finałowej stawki dostali się trzy lata później. Warto nadmienić, że w 2007 roku, gdy kraj reprezentował Dimitryja Kałduna z piosenką Work your magic, Białoruś zajęła najwyższe miejsce w swojej historii – szósta lokata w finale. Sukces, jakim jest TOP10 w półfinale, powtórzył dopiero po trzech latach zespół 3+2, z utworem Butterflies, ale w ostatecznym rozrachunku przegrali z kretesem, plasując się na 24. miejscu. Kraj awansował do finału Eurowizji jeszcze dwa razy: w 2013 roku z piosenką Solayoh, kiedy to kraj reprezentowała Alona Łanska oraz rok później, gdy Teo z piosenką Cheesecake wywalczył 5. miejsce w półfinale. Ostatecznie oboje reprezentanci uzyskali 16. pozycję w finale konkursu.

Warto nadmienić, że jedna z reprezentantek,  Alona Łanska, jest zainteresowana ponownym udziałem w ESC. Wokalistka twierdzi, że posiada już gotowy utwór.

Jak będzie wyglądać format selekcji narodowych? Na tę informację musimy jeszcze poczekać. Być może nie będzie żadnych zmian w porównaniu do roku poprzedniego.

A co u Ivana?

Obecnie wystąpił w duecie z pierwszym zwycięzcą Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci – Dino Jelusiciem, na festiwalu NewWave w Soczi, wykonując piosenkę Help you fly.

https://www.youtube.com/watch?v=kVF9VkkZWcM

Zdjęcie: wiwibloggs.com

Źródło: eurovision.tv