…a Rybak szuka girlsbandu!

Telewizja białoruska BTRC rozpoczęła zbieranie zgłoszeń do Eurofest 2015, show mającego na celu wybór piosenki na Konkurs Piosenki Eurowizji 2015. Ogłoszono również zasady wyboru reprezentanta.

Finał selekcji odbędzie się 25. stycznia. Zakwalifikuje się do niego 15 artystów.

Zasady przyjmowania zgłoszeń można znaleźć na oficjalnej stronie nadawcy www.tvr.by. Do selekcji mogą się zgłaszać również osoby nie posiadające białoruskiego obywatelstwa (warunek: muszą mieć ukończone 16 lat w dniu finału). Przyjmowane będą tylko takie utwory, które spełniają standardy EBU dotyczące utworów eurowizyjnych, takie jak: czas trwania nie przekraczający trzech minut czy brak publikacji przed 1. września 2014.

Zmienią się zasady dotyczące punktacji w finale selekcji. Będzie się ona składać z 8 ocen, 7 z nich będzie pochodzić od jury, a jedna od widzów. Nazwiska jurorów nie będą znane aż do dnia finału. Aby dostać się do grupy 15 artystów walczących o tytuł reprezentanta Białorusi, kandydat musi przejść wstępne przesłuchanie przed profesjonalnym jury. Nazwiska szczęśliwców, którzy przejdą ten etap zostaną ogłoszone 5. grudnia bieżącego roku.

Na daną chwilę znamy jednego kompozytora, który swój utwór chce zgłosić do selekcji. Mowa tu o… Aleksandrze Rybaku! Zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji 2009 napisał już piosenkę dla  Annsofi Pettersen ‚I’m with you’. Wystąpiła ona z nią w norweskich selekcjach narodowych Melodi Grand Prix 2013, gdzie zajęła 4. miejsce. W tym roku postanowił wspomóc swoją ojczystą Białoruś. Artysta właśnie przeprowadza specjalne przesłuchania, mające na celu wyłonienie grupy dziewcząt, które w selekcjach miałyby wykonać utwór skomponowany przez Rybaka. Artysta na swoim profilu na portalu facebook.com na bieżąco prowadzi relacje z przesłuchań.

Białoruś jest to kraj, który w ostatnim czasie znany jest z częstych zmian utworów, nawet tych które były wybierane za pomocą selekcji narodowych. Zwycięzca Eurofestu nie może więc być pewny czy do Austrii na pewno pojedzie, a jeśli już, to nie wiadomo jaką piosenkę wykona. Co ciekawe w tym roku BTRC nie postanowiła nic zmieniać i na Eurowizję pojechał pierwotny zwycięzca selekcji, TEO z piosenką ‚Cheesecake’ która od czasu finału narodowego została tylko lekko podrasowana. Brak kombinacji wyszedł Białorusi na dobre. Kraj ten zajął 16. miejsce w finale, co jest powtórzeniem jego drugiego najlepszego wyniku (wcześniej 16. była Alyona Lanskaya z piosenką ‚Soleyoh’  w 2013 roku). Czy i w tym roku na Eurowizji wybrzmi piosenka, która wygra Eurofest? Dowiemy się najpóźniej 16 marca. Tego dnia bowiem ma odbyć się zebranie nadawców z Europejską Unią Nadawców i ostateczne zgłoszenie piosenek do nadchodzącego Konkursu Piosenki Eurowizji. Po tej dacie żadne zmiany nie będą już dopuszczane.

 

 

Źródło: esctoday.com, eurovision.tv, wikipedia.org     Foto: facebook.com/alexanderrybak