Białoruś - kto będzie następcą Zeny?

Białoruś zmienia zasady selekcji reprezentanta na Eurowizję. Pomimo zeszłorocznych zapewnień publicznego nadawcy BTVR o wewnętrznym wyborze, telewizja po raz kolejny zdecydowała się na otwarte preselekcje. Kto będzie następcą młodziutkiej Zeny? 

Tylko do 17 stycznia artyści chcący reprezentować Białoruś w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji mogą zgłaszać drogą internetową swoje propozycje do białoruskich selekcji. Taką decyzję podjął białoruski nadawca w ostatnim dniu 2019 roku.

Białoruś wybiera!

Po zamknięciu etapu zgłoszeniowego, członkowie telewizji odpowiedzialni za wybór finałowej stawki stworzą listę uczestników, którzy zostaną zaproszeni 27 stycznia na pre-casting. Ten wyłoni uczestników kolejnego etapu, czyli przesłuchań na żywo. Pod koniec stycznia poznamy listę finalistów, opublikowaną na stronie białoruskiego nadawcy www.tvr.by. Do finału selekcji zostanie dopuszczonych maksymalnie dwunastu wykonawców.

Sam finał zostanie zorganizowany nie później niż 6 marca i transmitowany będzie na dwóch kanałach telewizyjnych Belarus1 i Belarus24. Transmisja dostępna będzie również na oficjalnej stronie internetowej telewizji BTVR. Siedemnastego reprezentanta Republiki Białoruś wybiorą wspólnie widzowie wraz z członkami profesjonalnego jury. W przypadku remisu o zwycięzcy zdecydują jurorzy w dodatkowym, otwartym głosowaniu.

Białoruś szuka następcy Zeny

Kto może zgłosić swój utwór do BTVR? Tak jak w ubiegłych latach jeden artysta może zgłosić tylko jeden utwór do preselekcji. Potencjalnym reprezentantem nie musi być wyłącznie obywatel Białorusi, lecz także przebywający tam rezydenci.

Białoruś nieprzerwanie bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2004 roku. Najlepszy wynik w historii startów uzyskał Dźmitry Kałdun (ang. Dmitry Koldun), zajmując szóste miejsce z piosenką Work Your Magic w finale Eurowizji 2007. W ubiegłym roku kraj reprezentowała Zena, która z utworem Like it awansowała do finału, zajmując w nim 24. pozycję.

Źródło: tvr.by, sputnik.by, esckaz.com