navi band
Andres Putting/eurovision.tv

1 grudnia białoruski nadawca publiczny uruchomił nabór utworów na przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w maju w Lizbonie.  Jakie warunki muszą spełniać twórcy, aby Beleteleradiokompania wzięła ich zgłoszenia pod uwagę? Kiedy poznamy listę wykonawców zakwalifikowanych do białoruskich preselekcji? Jak zostanie wyłoniony następca Navi Band?

Procedura wyboru reprezentanta Białorusi, który będzie bronił barw naszych wschodnich sąsiadów w stolicy Portugalii, zasadniczo nie różni się od tego, co znamy z poprzednich lat.  Beleteleradiokompania zamierza zorganizować preselekcje narodowe, do których zgłaszać mogą się zarówno obywatele Białorusi, jak i cudzoziemcy mający ukończone 16 lat w dniu złożenia wniosku.  Termin nadsyłania utworów stworzonych z myślą o Eurowizji 2018 upływa 26 grudnia.

Aby zgłosić chęć uczestnictwa w białoruskich preselekcjach narodowych, należy wypełnić specjalny wniosek dostępny na stronie internetowej nadawcy publicznego, specjalny kwestionariusz osobowy oraz dołączyć kserokopię dowodu tożsamości, fotografie artysty, słowa piosenki i fonogram piosenki na płycie CD. Warto podkreślić, iż każdemu wykonawcy przysługuje prawo do zgłoszenia wyłącznie jednego utworu. Wszystkie dokumenty oraz fonogram należy przesłać na adres białoruskiego nadawcy publicznego.

Wszyscy artyści, którzy złożą przewidziane w regulaminie dokumenty, zaprezentują swój eurowizyjny utwór podczas przesłuchania na żywo transmitowanego online. Jurorzy zgromadzeni w studiu wybiorą uczestników białoruskich preselekcji narodowych nie później niż do 14 stycznia. Jury będzie składało się z profesjonalistów: czołowych twórców, przedstawicieli organizatora (stacji TVR) oraz Ministerstwa Kultury. W celu zachowania zasad transparentności jurorem nie zostanie osoba związana z uczestnikiem naboru  oraz uczestnicząca w przygotowaniu jego występu.  Po przesłuchaniu na żywo profesjonaliści ogłoszą listę artystów zakwalifikowanych do preselekcji narodowych, przy czym ich liczba nie przekroczy 15 wykonawców.

Finał białoruskich preselekcji odbędzie się nie później niż do 1 marca. O tym, kto pojedzie  do Lizbony bronić barw naszych wschodnich sąsiadów, zadecydują telewidzowie oraz jurorzy stosunkiem głosów 50:50.  W sytuacji, gdy dwoje lub więcej artystów uzyska taką samą sumę punktów, regulamin przewiduje, że zwycięzcę wyłonią jurorzy w specjalnym, otwartym głosowaniu.

TVR nie zamierza przeznaczać środków finansowych na oprawę sceniczną występu swojego reprezentanta w Lizbonie. Za strój, fonogramy, wizualizacje, układ choreograficzny i promocję zapłaci sam artysta lub jego menedżer.  Białoruski nadawca publiczny pokrywa jedynie koszty związane z podróżą i zakwaterowaniem swojej delegacji w stolicy Portugalii, tradycyjnie też uiszcza stosowną opłatę na rzecz EBU.

Źródło: esckaz.com

Fotografia: Andres Putting/Eurovision.tv