Fot. tvr.by

Nasi wschodni sąsiedzi uznali Like It za najlepszą piosenkę w tegorocznych preselekcjach. I to właśnie z nią Zena będzie reprezentować Białoruś w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Artyści zaprezentowali w Mińsku 10 piosenek. W tym roku jednak wyłącznie członkowie profesjonalnego jury zdecydowali o tym, kto poleci do Tel Awiwu. Swoje punkty podawali po każdym występie. Stwierdzili, że to właśnie Zena z piosenką Like It będzie miał zaszczyt reprezentować Białoruś w Tel Awiwie. Tegoroczny Nacyonalnyj Otbor czwarty raz z rzędu poprowadzili Olga Ryżykowa oraz Teo (reprezentant Białorusi na Eurowizji w 2014 roku).

W skład jury weszli przedstawiciele białoruskiego rynku muzycznego, między innymi kompozytorzy, producenci czy reprezentant Białorusi na Eurowizji w 2007 roku Dźmitry Kałdun. W głosowaniu tuż po występie Zeny, jurorzy ocenili jej piosenkę na 69 punktów (na 70 możliwych). Spośród siedmiu zasiadających w gremium osób tylko jedna jurorka, przedstawicielka Białoruskiego Związku Kompozytorów Jelena Atraszkiewicz, nie przyznała najwyższej noty. Niemalże maksymalny wynik zapewnił wokalistce bilet do Tel Awiwu.

Kim jest Zena?

Zena urodziła się 17 września 2002 roku. Zinaida Kuprianowicz (ang. Zinaida Kupriyanovich), bo tak naprawdę nazywa się wokalistka, dała się poznać eurowizyjnym fanom jako prowadząca ubiegłoroczny finał 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który wygrała Roksana Węgiel z Polski. Jakiś czas temu nawiązała współpracę z producentem muzycznym Wiktorem Drobyszem, znanym m.in. ze współtworzenia eurowizyjnych piosenek Nobody Hurt No One (Rosja 2005) czy Help You Fly (Białoruś 2016). Podobnie jak Ewa Kogan, ona również startowała w konkursie „Młodych talentów Białorusi”, ma też za sobą udział w „Słowiańskim Bazarze”. Białoruś wystąpi w pierwszej połowie pierwszego półfinału.

Źródło: sb.by
Sylwetka Zeny: Sergiusz Królak

2 KOMENTARZE