Węgierskie preselekcje A Dal 2015 dobiegły końca. Decyzją telewidzów do Wiednia pojedzie popularna wokalistka Boglárka Csemer „Boggie” wraz z utworem „Wars for Nothing”.

Preselekcje A Dal 2015 przechodzą do historii. Za nami interesujące ćwierćfinały, półfinały oraz koncert finałowy. W trakcie dzisiejszego finału na scenie pojawiło się ośmiu szczęśliwców, którzy w poprzednich etapach eliminacji otrzymali najwięcej głosów zarówno od jury, jak i od telewidzów. Każdy uczestnik wykonał dzisiaj swoje eurowizyjne kompozycje. Następnie jurorzy wytypowali czwórkę artystów, którzy awansowali do tzw. superfinału. Oto jak wyglądało głosowanie ekspertów:

  • Bálint Gájer – That’s How It Goes (0 punktów)
  • Boggie – Wars For Nothing (24 punkty)
  • Spoon – Keep Marching On (20 punktów)
  • Kati Wolf – Ne engedj el (16 punktów)
  • Ádám Szabó – Give Me Your Love (28 punktów)
  • PASSED – Mesmerize (0 punktów)
  • Ív – Fire (4 punkty)
  • Zoltán Mujahid – Beside You (20 punktów)

Następnie w kolejnym etapie finału decyzję o tym, kto pojedzie w węgierskich barwach do Wiednia podjęli wyłącznie telewidzowie za pośrednictwem głosów esemesowych oraz aplikacji internetowej. Decyzją Węgrów do Austrii pojedzie popularna Boggie, która od momentu publikacji jej konkursowego utworu była jedną z głównych faworytek.

Boggie to projekt dwóch młodych i utalentowanych węgierskich artystów – klawiszowca Árona Sebestyena oraz wokalistki Boglárk Csemer. Utwory tworzone przez muzyków są wykonywane głównie w języku angielskim i francuskim, zdarzają się również kompozycje w języku węgierskim. Grupa powstała w 2010 roku i od tego czasu skład zespołu nieco się powiększył, obecnie na koncertach gościnnie pojawiają się: Tamás Szabó, Mihály Simko-Várnagy oraz Izsak Farkas. W 2012 roku ich singiel Japánkert został nagrodzony przez węgierski przemysł jazzowy w kategorii Nagroda Specjalna.

Premiera pierwszego albumu zatytułowanego po prostu BOGGIE miała miejsce w 2013 roku. Płyta znalazła się na 3. miejscu na Billboard Jazz Album oraz na 17. miejscu na Billboard World Music Album. Sukces pierwszego albumu przełożył się na liczne nagrody, głównie na Węgrzech oraz we Francji. Utwór Nouveau Parfum odsłuchało do tej pory ponad 30 milionów internautów w serwisie youtube.

 

Druga płyta grupy Boggie ukazała się w październiku 2014 roku. Promocja płyty miała charakter międzynarodowy. Muzycy odwiedzili m.in. Frankfurt, Monachium, Wiedeń, Amsterdam, Paryż oraz Nowy Jork. Obecnie planowana jest kolejna trasa promocyjna, włączając w to promocję przed 60. Konkursem Piosenki Eurowizji.

Czy wraz z utworem Wars for Nothing Węgry kolejny raz z rzędu odniosą sukces na Eurowizji? Zachęcamy do zapoznania się z węgierską kompozycją, którą usłyszymy w maju w Wiedniu.

źródło oraz zdjęcie: boggieofficial.com, eurovision.tv, adal.hu

5 KOMENTARZE

  1. Liczyła się dla mnie tylko piosenka Kati Wolf. W przypadku tego utworu czekam na występ „na żywo” w Wiedniu, bo przy niektórych piosenkach zmieniam czasami zdanie 🙂 Jednak ciekawe, które utwory podobne stylistycznie przepadną na ESC 2015, a które zostaną zauważone ?

  2. No i mamy kolejną balladę na Balladowizji… ech… ciekawe, ile jeszcze takich. No ale pomijając fakt zbyt jednostajnej jak dla mnie gatunkowości muzycznej dotychczasowych wyborów eurowizyjnych, sama piosenka jest ładna, przyjemna i miła.